Wczesne lato i wiosna to bardzo dobry czas nie tylko na ogrodowe prace porządkowe, ale również na renowację takich elementów, jak altana czy domek narzędziowy.
Ich odnowienie, odświeżenie, a jednocześnie zabezpieczenie jest bardzo łatwe dzięki nowoczesnym farbom. Pozostaje jedynie kwestia wyboru odpowiedniego produktu.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, altana na działce to niewielkich rozmiarów lekka i pozbawiona fundamentów konstrukcja wykorzystywana w celach rekreacyjnych. Niektórzy traktują ją jedynie jako składzik, inni urządzają w altanach miejsce rekreacji - ze strefą wypoczynku i z kuchnią polową.
Najczęściej na polskich działkach spotyka się drewniane altany, które świetnie pasują do naturalnego krajobrazu i zwykle są niedrogie. Właściwie pielęgnowane przetrwają długie lata, tym bardziej że można je poddawać wielokrotnej renowacji.
Kiedy warto odnowić altanę na działce?
Drewniana altana ogrodowa z całą pewnością wymaga uwagi, pewnych prac porządkowych i renowacyjnych. Najlepiej dokładnie się jej przyjrzeć co roku przed rozpoczęciem sezonu działkowego i po jego zakończeniu.
Wiosna jest najlepszym czasem na odnowienie takiej konstrukcji – dzięki temu, gdy nadejdą ciepłe dni, będzie piękna, bezpieczna i wygodna w użytkowaniu.
Prace renowacyjne przy drewnianej altanie
Na czym powinny polegać prace renowacyjne przy altanie drewnianej? To zależy od indywidualnych potrzeb. W pierwszej kolejności należy jej się dokładnie przyjrzeć i poszukać ewentualnych uszkodzeń. Jeśli podejrzewamy, że pochodzą od szkodników, np. od korników, należy w pierwszej kolejności zająć się ich usunięciem.
Co kilka lat warto odmalować konstrukcję. Drewniana altana ogrodowa może być malowana zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Do tej pracy najlepiej wybrać farbę, która będzie nie tylko dobrze wyglądała, ale również zabezpieczy materiał przed działaniem warunków atmosferycznych.
Istotne są również bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania, dlatego warto poszukać farby wodorozcieńczalnej, akrylowej. Tego typu produkty nie wymagają stosowania specjalnej odzieży ochronnej podczas malowania i mogą być stosowane również we wnętrzach, ponieważ nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników.
Są także bardzo wygodne w aplikacji i dostępne w szerokiej gamie barw. Przy odpowiednich właściwościach, mogą również świetnie chronić altanę drewnianą zarówno od środka, jak i na zewnątrz.
Na jaki kolor pomalować altanę?
Malowanie to najlepszy sposób na przywrócenie altanie dawnego blasku i na zabezpieczenie jej na kolejne lata. Ważny jest wybór rodzaju farby, ale wiele osób ma też dylemat związany z tym, jaki wybrać kolor altany.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale warto podkreślić, z czym wiążą się określone wybory. Na jaki kolor pomalować altanę, a jakiego lepiej nie wybierać?
Brąz lub beż
To jeden z najczęstszych wyborów. Imituje naturalną barwę drewna i świetnie komponuje się z otaczającą zielenią, dlatego powinien się sprawdzić bardzo dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że brązowa altana może przyciągać niektóre szkodniki.
Zielony
Dzięki niemu altana drewniana wtapia się w otoczenie. Nowoczesne drewniane altany ogrodowe rzadko jednak mają kolor zielony, ponieważ jest on uważany za mało stylowy i przestarzały w tym zastosowaniu. Może się jednak dobrze sprawdzić do ozdobienia detali.
Biel
Na pewno pozwoli dostrzec altanę w nowym świetle, rozjaśni ją i sprawi, że będzie prezentowała się bardzo estetycznie. Trzeba jednak pamiętać, że altana na działce jest narażona na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, w tym kurz, pyłki i brud, dlatego śnieżna biel na pewno nie utrzyma się długo.
Jeśli nie masz nic przeciwko jej szybkiemu przybrudzeniu, ten kolor może się jednak sprawdzić. Będzie najlepszy do małych domków.
Niebieski lub grafitowy
To bardzo ciekawe kolory, które mogą pomóc w odnowieniu wizerunku altany. Są wybierane raczej rzadko, ale mogą się bardzo dobrze prezentować. Ich atutem jest również to, że nie widać na nich brudu.
Najlepiej wybierać zgaszone odcienie, które wpisują się w skandynawską estetykę, która jest modna w ostatnich latach. Detale można pomalować na jaśniejszy kolor, który ożywi elewację.
Żółty i pomarańczowy
To kolory, których lepiej unikać, chyba że chcesz, aby Twoja altana na działce stała się centralą spotkań dla wszystkich okolicznych owadów, w tym szkodników! Jeśli chcesz, by elewacja była wyrazista i oryginalna, pomyśl o detalach w intensywnym odcieniu niebieskiego, różu, fioletu lub czerwieni.
A jak pomalować altanę na działce od wewnątrz? Domki działkowe zwykle są bardzo małe i ciemne, dlatego do ich wnętrz warto wybrać jasny kolor. Biel może być problematyczna, ale już jasny beż, szarość lub inny odcień odbijający dużo światła pozwolą stworzyć znacznie bardziej przyjazne wnętrze.
Należy pamiętać o zastosowaniu nietoksycznej farby wodorozcieńczalnej, np. akrylowej. Gdzie ją znajdziesz? Sprawdź sklep internetowy Polifarb lub poszukaj punktu stacjonarnego blisko Ciebie!
Źródło i zdjęcia: Polifarb Łódź