Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Czy ciepła ściana jest lepsza od ciepłej podłogi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Popularna podłogówka zyskała zwolenników dzięki wysokiej efektywności przy niskotemperaturowych źródłach ciepła i komfortowemu użytkowaniu. Wśród innowacyjnych rozwiązań w zakresie ogrzewania płaszczyznowego pojawia się również instalacja ścienna - jak działa i dlaczego warto wybrać ciepło ze ścian?

Ciepła ściana zamiast ciepłej podłogi

Ogrzewanie ścienne w praktyce szczególnie nie różni się od podłogówki. Zaliczane jest do grupy ogrzewania płaszczyznowego, czyli instalacji niskotemperaturowej o dużej powierzchni grzewczej, w której ciepło przekazywane jest do pomieszczenia poprzez przegrody (podłogę, ścianę, sufit). Systemy ścienne mogą występować zarówno w wersji do zabudowy suchej (instalacja może być zasłonięta płytami g-k), jak i mokrej (z warstwą tynku). Nadają się do nowych oraz modernizowanych budynków. Ich koszt wraz z montażem porównywalny jest do inwestycji w instalację podłogową.

Wodne ogrzewanie ścienne

Podobnie jak w przypadku systemów ogrzewania podłogowego podstawą instalacji ściennej są rury wielowarstwowe lub PE-Xa ułożone na ścianach zewnętrznych, czyli w miejscach o największych stratach cieplnych. Sposób ich poprowadzenia zależy od indywidualnych warunków panujących na budowie oraz wytycznych zawartych w projekcie, jednak zalecany jest meandrowy system układania pętli.

Ekspert Uponor o projekcie ogrzewania płaszczyznowego

- Projekt instalacji ogrzewania płaszczyznowego jest kluczowy podczas każdej inwestycji, szczególnie w przypadku systemów ściennych. Zawarte są w nim nie tylko wytyczne dla instalatora. To przede wszystkim gwarancja dla inwestora, który ma pewność, że instalacja w jego domu jest położona zgodnie z zapotrzebowaniem budynku na ciepło. Projekt będzie także wskazówką dla kolejnych wykonawców, którzy będą odpowiadać za prace wykończeniowe. Systemy, w zależności od rodzaju, pokrywa się płytami prefabrykowanymi, karton-gipsem lub tynkiem o niewielkiej grubości - maksymalnie do 10-15 mm nad rurami grzewczymi. Jego docelowa grubość zależy od średnicy zastosowanej rury grzewczej.

Dzięki temu ogrzewanie ścienne charakteryzuje się mniejszą bezwładnością cieplną, a to z kolei wiąże się z łatwiejszą i szybszą regulacją temperatury w pomieszczeniach. Ponadto mniejsza bezwładność cieplna sprawia, że pomieszczenia szybciej się nagrzewają, a po wyłączeniu ogrzewania efektywniej wytracają temperaturę. Ogrzewanie ścienne zapewnia również równomierny rozkład temperatury bez względu na wysokość pomieszczeń. W przypadku ogrzewania przy stopach jest nam cieplej niż na wysokości głowy - tłumaczy Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor, producenta ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz automatyki sterującej.

Z ogrzewaniem ściennym zyskujemy również większą swobodę aranżacji. Na podłodze możemy położyć dowolny materiał, od kafli po panele czy dywany bez obaw o opór cieplny, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.

Chłód w lecie lepszy ze ścian niż z podłogi

Wysokie temperatury w lecie i długotrwałe upały zmuszają coraz więcej osób do montażu źródeł chłodu w swoich domach. Chociaż najczęstszy wybór pada na klimatyzatory przenośne lub ścienne, coraz więcej nowoczesnych domów wyposaża się w źródła ciepła z funkcją chłodzenia, które odpowiadają za dostarczanie chłodnego czynnika do instalacji w lecie.

System ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego Uponor Renovis
System ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego Uponor Renovis

Ekspert Uponor o zaletach instalacji chłodzenia płaszczyznowego

Od kilku lat zauważamy rosnącą tendencję, jeżeli chodzi o wykorzystywanie instalacji płaszczyznowych nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także ich chłodzenia. Jest to znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie niż urządzenia nadmuchowe. Przede wszystkim chłodne powietrze, w przypadku instalacji płaszczyznowej, rozkłada się równomiernie w pomieszczeniu, nie powodując efektu tzw. zimnego nadmuchu, a także eliminuje rozwijanie się bakterii i grzybów, które mają siedliska w nieserwisowanych klimatyzatorach czy przewodach wentylacyjnych - podkreśla Piotr Serafin.

Ogrzewanie/chłodzenie ścienne to również duży komfort użytkowania. Poprowadzone w ścianach rury nie hałasują, a zaawansowana automatyka umożliwia precyzyjną regulację temperatury. Ponadto powietrze w trybie chłodzenia jest zawsze optymalnie nawilżone, a ściany suche, dzięki zastosowaniu termostatów wyposażonych w czujniki wilgotności.

Ogrzewanie ścienne polecane jest szczególnie do nowych budynków, ale również można je zastosować w modernizowanych pomieszczeniach. Najczęściej montowane jest w sypialniach, pokojach dziecięcych i salonach.

źródło i zdjęcia: Uponor

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum