Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Przegląd rozwiązań energooszczędnego ogrzewania płaszczyznowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2020-07-03

Komfortowe, wydajne i energooszczędne – ogrzewanie podłogowe powinno nie tylko zapewniać przyjemny mikroklimat w domu, ale również umożliwiać racjonalne zarządzanie ciepłem, dostosowywać się do indywidualnych potrzeb domowników oraz być intuicyjne w obsłudze i szybkie w instalacji.

Szereg rozwiązań w ofercie Uponor pozwala dobrać rozwiązanie na miarę potrzeb każdej realizacji. Ogrzewanie wodne, elektryczne dla suchej i mokrej zabudowy czy inteligentne systemy ułatwiające sterowanie temperaturą - wśród produktów fińskiego producenta znajdują się rozwiązania, które pozwalają uzyskać maksymalną efektywność przy jednoczesnym zadowoleniu późniejszych użytkowników.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem płaszczyznowym w domu

Jedną z nowości w ofercie firmy Uponor jest system Smatrix Pulse, który może zostać połączony z nową lub istniejącą już instalacją ogrzewania podłogowego. Dużą zaletą nowoczesnego rozwiązania jest łatwość oraz prostota montażu, a także szereg dodatkowych funkcjonalności, jak m.in. dostęp do monitorowania pracy systemu oraz szybkie wykrywanie ewentualnych usterek, co nie tylko wpływa na komfort i bezpieczeństwo domowników, ale również zwiększa wygodę pracy instalatora.

Struktura systemu Smatrix Pulse do zarządzenia systemami ogrzewania i chłodzenia Uponor
Struktura systemu Smatrix Pulse do zarządzenia systemami ogrzewania i chłodzenia Uponor

Dostęp do aplikacji znajdującej się w chmurze umożliwia przyspieszenie procesu naprawy błędów bez konieczności przyjazdu wykonawcy, a także zdalne zlokalizowanie źródła problemu i przywrócenie poprawnego działania ogrzewania. Instrukcja montażu systemu Smatrix Pulse zawarta jest w formie krótkich filmików. Uponor stworzył również dedykowany konfigurator krok-po-kroku, który znacznie usprawnia cały proces.

Ponadto instalacja może przebiegać bez konieczności podłączenia do Internetu, a monter ma gwarancję, że system zadziała prawidłowo po sparowaniu go z siecią w późniejszym okresie. Smatrix Pulse może kontrolować do 6 termostatów (do 12 z modułem rozszerzającym) z jednego sterownika znajdujących się w różnych pomieszczeniach, z wysoką precyzją dostosowując swoją pracę do aktualnych potrzeb domowników.

Ogrzewanie podłogowe a modernizowane pomieszczenia

Podczas budowy domu decyzję o montażu ogrzewania podłogowego warto podjąć już na etapie projektowania, a na pewno jeszcze przed tzw. wylewką. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych przeróbek i dodatkowych prac związanych z instalacją.

Daje to również większe możliwości w doborze odpowiedniego systemu. Jednak w ofercie marki Uponor dostępne jest ogrzewanie podłogowe Minitec dedykowane obiektom i pomieszczeniom modernizowanym, w których odpowiednia wysokość konstrukcji jest na wagę złota.

Ekspert Uponor o systemie wodnego ogrzewania podłogowego Minintec

- Jednym z naszych wiodących rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego jest system Minitec, który dzięki minimalnej wysokości konstrukcji (około 1,5-2 cm z wylewką) jest dedykowanym rozwiązaniem do obiektów poddawanych renowacji. Dzięki temu podczas montażu nie ma konieczności skuwania poprzedniej warstwy podłoża, a cała instalacja Uponor może zostać ułożona na istniejącym już jastrychu, drewnie czy płytkach. Odpowiednio skonstruowana mata zapewnia prawidłowe rozprowadzenie naniesionej warstwy wyrównawczej i połączenie jej z podłożem. Warstwa ta umieszczana jest nisko nad rurami grzewczymi 9,9 mm, dzięki czemu wysokość całej instalacji wynosi zaledwie 15-20 mm - wyjaśnia ekspert techniczny Piotr Serafin z firmy Uponor.

Szybki montaż systemu wodnego ogrzewania podłogowego Minitec

System Minitec charakteryzuje się również szybkim czasem montażu oraz nie wymaga zbyt wiele pracy. Instalacja może zostać z powodzeniem ułożona przez jednego wykonawcę, a stabilne, samoprzylepne maty montażowe pozwalają na wygodne poruszanie się po nich i gwarantują szybkie oraz ekonomiczne układanie rur PEX-a.

Ponadto możliwości umieszczenia systemu na istniejącym już podłożu znacznie obniżają koszty inwestycji, a dzięki niewysokiej warstwie wyrównawczej możliwe jest uzyskanie krótkiego czasu nagrzewania, który pozwala na szybką regulację przy niskich temperaturach wody grzewczej.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Comfort E

Do jednych z najszybciej układających się systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne. Comfort E od Uponor zapewnia prostą i sprawną instalację za pomocą maksymalnie cienkiej maty kablowej oraz gwarantuje najwyższy komfort użytkowania. Wśród dostępnych rozwiązań fińskiego producenta znajdują się maty kablowe zarówno do mokrej zabudowy, jak i wersje aluminiowe do zabudowy suchej.

Układanie elektrycznego ogrzewania podłogowego Comfort E na poddaszu
Układanie mat elektrycznego ogrzewania podłogowego Comfort E na poddaszu

Ekspert Uponor o zaletach elektrycznego ogrzewania połodgowego Comfort E

- Ogrzewanie elektryczne jest szczególnie doceniane w istniejącym już budownictwie wielorodzinnym, w którym z racji specyfiki budynku nie możemy sobie pozwolić na montaż płaszczyznowego ogrzewania wodnego. Prosty oraz szybki montaż mat kablowych, a także możliwość wygodnego, zdalnego sterowania systemem to komfort zarówno dla wykonawcy, jak i późniejszego użytkownika. Energooszczędne ogrzewanie podłogowe Comfort E w połączeniu z systemem Smatrix Pulse zapewnia ekonomiczne i komfortowe zarządzanie ciepłem w domu - dodaje Piotr Serafin.

Comfort E, w zależności od przeznaczenia (zabudowa sucha lub mokra), może zostać zainstalowany pod wieloma materiałami, jak laminat, parkiet, winylowa wykładzina podłogowa czy płytki. Dzięki optymalnej konstrukcji maty rozwiązanie sprawdzi się również w niewielkich i o trudnej geometrii pomieszczeniach, ponieważ nie ma konieczności układania jej bezpośrednio pod ścianami.

źródło i zdjęcia: Uponor

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum