Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Przegląd rozwiązań energooszczędnego ogrzewania płaszczyznowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Komfortowe, wydajne i energooszczędne – ogrzewanie podłogowe powinno nie tylko zapewniać przyjemny mikroklimat w domu, ale również umożliwiać racjonalne zarządzanie ciepłem, dostosowywać się do indywidualnych potrzeb domowników oraz być intuicyjne w obsłudze i szybkie w instalacji.

Szereg rozwiązań w ofercie Uponor pozwala dobrać rozwiązanie na miarę potrzeb każdej realizacji. Ogrzewanie wodne, elektryczne dla suchej i mokrej zabudowy czy inteligentne systemy ułatwiające sterowanie temperaturą - wśród produktów fińskiego producenta znajdują się rozwiązania, które pozwalają uzyskać maksymalną efektywność przy jednoczesnym zadowoleniu późniejszych użytkowników.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem płaszczyznowym w domu

Jedną z nowości w ofercie firmy Uponor jest system Smatrix Pulse, który może zostać połączony z nową lub istniejącą już instalacją ogrzewania podłogowego. Dużą zaletą nowoczesnego rozwiązania jest łatwość oraz prostota montażu, a także szereg dodatkowych funkcjonalności, jak m.in. dostęp do monitorowania pracy systemu oraz szybkie wykrywanie ewentualnych usterek, co nie tylko wpływa na komfort i bezpieczeństwo domowników, ale również zwiększa wygodę pracy instalatora.

Struktura systemu Smatrix Pulse do zarządzenia systemami ogrzewania i chłodzenia Uponor
Struktura systemu Smatrix Pulse do zarządzenia systemami ogrzewania i chłodzenia Uponor

Dostęp do aplikacji znajdującej się w chmurze umożliwia przyspieszenie procesu naprawy błędów bez konieczności przyjazdu wykonawcy, a także zdalne zlokalizowanie źródła problemu i przywrócenie poprawnego działania ogrzewania. Instrukcja montażu systemu Smatrix Pulse zawarta jest w formie krótkich filmików. Uponor stworzył również dedykowany konfigurator krok-po-kroku, który znacznie usprawnia cały proces.

Ponadto instalacja może przebiegać bez konieczności podłączenia do Internetu, a monter ma gwarancję, że system zadziała prawidłowo po sparowaniu go z siecią w późniejszym okresie. Smatrix Pulse może kontrolować do 6 termostatów (do 12 z modułem rozszerzającym) z jednego sterownika znajdujących się w różnych pomieszczeniach, z wysoką precyzją dostosowując swoją pracę do aktualnych potrzeb domowników.

Ogrzewanie podłogowe a modernizowane pomieszczenia

Podczas budowy domu decyzję o montażu ogrzewania podłogowego warto podjąć już na etapie projektowania, a na pewno jeszcze przed tzw. wylewką. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych przeróbek i dodatkowych prac związanych z instalacją.

Daje to również większe możliwości w doborze odpowiedniego systemu. Jednak w ofercie marki Uponor dostępne jest ogrzewanie podłogowe Minitec dedykowane obiektom i pomieszczeniom modernizowanym, w których odpowiednia wysokość konstrukcji jest na wagę złota.

Ekspert Uponor o systemie wodnego ogrzewania podłogowego Minintec

- Jednym z naszych wiodących rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego jest system Minitec, który dzięki minimalnej wysokości konstrukcji (około 1,5-2 cm z wylewką) jest dedykowanym rozwiązaniem do obiektów poddawanych renowacji. Dzięki temu podczas montażu nie ma konieczności skuwania poprzedniej warstwy podłoża, a cała instalacja Uponor może zostać ułożona na istniejącym już jastrychu, drewnie czy płytkach. Odpowiednio skonstruowana mata zapewnia prawidłowe rozprowadzenie naniesionej warstwy wyrównawczej i połączenie jej z podłożem. Warstwa ta umieszczana jest nisko nad rurami grzewczymi 9,9 mm, dzięki czemu wysokość całej instalacji wynosi zaledwie 15-20 mm - wyjaśnia ekspert techniczny Piotr Serafin z firmy Uponor.

Szybki montaż systemu wodnego ogrzewania podłogowego Minitec

System Minitec charakteryzuje się również szybkim czasem montażu oraz nie wymaga zbyt wiele pracy. Instalacja może zostać z powodzeniem ułożona przez jednego wykonawcę, a stabilne, samoprzylepne maty montażowe pozwalają na wygodne poruszanie się po nich i gwarantują szybkie oraz ekonomiczne układanie rur PEX-a.

Ponadto możliwości umieszczenia systemu na istniejącym już podłożu znacznie obniżają koszty inwestycji, a dzięki niewysokiej warstwie wyrównawczej możliwe jest uzyskanie krótkiego czasu nagrzewania, który pozwala na szybką regulację przy niskich temperaturach wody grzewczej.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Comfort E

Do jednych z najszybciej układających się systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne. Comfort E od Uponor zapewnia prostą i sprawną instalację za pomocą maksymalnie cienkiej maty kablowej oraz gwarantuje najwyższy komfort użytkowania. Wśród dostępnych rozwiązań fińskiego producenta znajdują się maty kablowe zarówno do mokrej zabudowy, jak i wersje aluminiowe do zabudowy suchej.

Układanie elektrycznego ogrzewania podłogowego Comfort E na poddaszu
Układanie mat elektrycznego ogrzewania podłogowego Comfort E na poddaszu

Ekspert Uponor o zaletach elektrycznego ogrzewania połodgowego Comfort E

- Ogrzewanie elektryczne jest szczególnie doceniane w istniejącym już budownictwie wielorodzinnym, w którym z racji specyfiki budynku nie możemy sobie pozwolić na montaż płaszczyznowego ogrzewania wodnego. Prosty oraz szybki montaż mat kablowych, a także możliwość wygodnego, zdalnego sterowania systemem to komfort zarówno dla wykonawcy, jak i późniejszego użytkownika. Energooszczędne ogrzewanie podłogowe Comfort E w połączeniu z systemem Smatrix Pulse zapewnia ekonomiczne i komfortowe zarządzanie ciepłem w domu - dodaje Piotr Serafin.

Comfort E, w zależności od przeznaczenia (zabudowa sucha lub mokra), może zostać zainstalowany pod wieloma materiałami, jak laminat, parkiet, winylowa wykładzina podłogowa czy płytki. Dzięki optymalnej konstrukcji maty rozwiązanie sprawdzi się również w niewielkich i o trudnej geometrii pomieszczeniach, ponieważ nie ma konieczności układania jej bezpośrednio pod ścianami.

źródło i zdjęcia: Uponor

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum