PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Dom bezpieczny i inteligentny

Jak kontrolować domowe instalacje za pomocą smartfona?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Inteligentne systemy są już na tyle zaawansowane technologicznie, że nie tylko generują oszczędności, ale też opanowały umiejętność uczenia się i samodzielnego zarządzania pracą instalacji w budynku. Do głównych zadań inteligentnych rozwiązań należy poznanie zwyczajów oraz nawyków domowników i sterowanie bez ich bezpośredniego zaangażowania.

Jak działa dom inteligentny smart home?

Ogrzewanie włącza się 30 min przed powrotem domowników, światło, które gaśnie, chociaż ktoś zapomniał je wyłączyć, czy aplikacja sygnalizująca niewidoczny przeciek w instalacji wody w łazience. Inteligentne urządzenia zarządzają domem, kiedy pracujemy, odpoczywamy, śpimy, a nawet podróżujemy. Ich innowacyjność nie polega już jedynie na zdalnym otwieraniu i zamykaniu rolet okiennych.

Smart home ma za zadanie efektywnie sterować domowymi instalacjami, minimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń związanych z włamaniami i awariami oraz „myśleć” za użytkowników, wyręczając ich w codziennych obowiązkach. W artykule pada odpowiedź na pytanie - na co warto postawić w inteligentnym domu.

Dlaczego warto zarządzać temperaturą w domu w systemie Smart Home?

Chociaż jeszcze kilka lat temu rozwiązania smart były zarezerwowane jedynie dla nowoczesnych biurowców, dziś inteligentne zarządzanie staje się coraz atrakcyjniejsze i łatwo dostępne, a użytkownicy doceniają szereg korzyści, które ze sobą niesie.

Według badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, wśród produktów z kategorii smart w 2018 roku najpopularniejsze były urządzenia poprawiające komfort funkcjonowania, zapewniające bezpieczeństwo, a także gwarantujące dodatkowe oszczędności. Jednak do głównych zadań inteligentnych rozwiązań należy poznanie zwyczajów oraz nawyków domowników i sterowanie bez ich bezpośredniego zaangażowania.

Automatyka „uczy się” godzin powrotu właścicieli do domu, wykrywania zbyt suchej gleby w ogrodzie czy zwiększania intensywności pracy wentylacji, kiedy organizowane jest przyjęcie urodzinowe, a w domu pojawiają się goście. Takie procesy nie wymagają ręcznego sterowania i co więcej, dbają o nasze portfele.

Komunikacja ze smart home w ślad za Alexa Voice i Google Voice Assistant

Według badania F-Securo opublikowanego przez portal PCWorld już 22% amerykańskich oraz 12% europejskich domów korzysta z wirtualnych asystentów, takich jak Alexa Voice czy Google Voice Assistant. Popyt na dopasowane rozwiązania sprawia, że producenci oferują zaawansowane technologicznie produkty, które mają za zadanie sprostać potrzebom współczesnych użytkowników. Jedną z nich jest możliwość bezpośredniego komunikowania się z systemem.

Smart home - łatwa i szybka instalacja, prosta obsługa

Zdaniem Eksperta z firmy Uponor

- W inteligentnych domach bardzo ważny jest czas. Czas, który możemy poświęcić na przyjemności albo wypoczynek, a nie żmudne studiowanie instrukcji obsługi. Dlatego rozwiązania smart powinny być łatwe i szybkie w instalacji, ale także intuicyjne w obsłudze. Takim ułatwieniem z pewnością są asystenci głosowi, którym wystarczy wydać prosty komunikat. Polskie wersje językowe nie są jeszcze w większości przypadków dostępne, ale szacujemy, że sytuacji zmieni się na przestrzeni kilku najbliższych lat - podkreśla Sylwia Pałasz-Talarek z firmy Uponor, dostawcy rozwiązań z zakresu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz automatyki pokojowej.

Smart home - nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem wszystkich instalacji w domu

Obok wygodnego zarządzania i sterowania, równie ważne jest bezpieczeństwo i możliwość nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem wszystkich instalacji. Szybki dostęp do parametrów pozwala trzymać „rękę na pulsie” i sprawnie lokalizować ewentualne usterki, a szczególnie te pojawiające się w instalacjach wod-kan. Racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju naszej planety.

Jako jednostki możemy przyczynić się do poprawy obecnej sytuacji w środowisku, zmieniając swoje nawyki. Połączenie Internetu Rzeczy wraz z domową instalacją wody pitnej umożliwia wczesne wykrywanie awarii oraz zapobieganie wyciekom i tym samym zmniejszeniu zużycia wody.

Dzięki temu właściciel może w porę podjąć środki zapobiegawcze bez późniejszych kosztownych napraw i remontów, a także realnie ograniczyć koszty, które generowała przeciekająca spłuczka czy cieknący kran.

Inteligentne systemy dzięki swojej elastyczności dopasowują się do preferencji właścicieli oraz możliwości finansowych. Wiele z nich przewiduje zainstalowanie dodatkowych modułów zarządzających w późniejszym czasie lub wybranie z wielu opcji, tylko tych najbardziej potrzebnych domownikom.

Ciepło czy zimno? Ze smart home zawsze komfortowo

Jedną z domowych instalacji najczęściej wykorzystujących technologię smart jest ogrzewanie i chłodzenie. Ręczne sterowanie źródłami ciepła nie gwarantuje energooszczędnej pracy, a dynamicznie zmieniająca się sytuacja pogodowa sprawia, że ich działanie nie dopasowuje się do aktualnego zapotrzebowania.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Inteligentny system smart home zarządza ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła nie będą działać prawidłowo bez inteligentnego zarządzania

Zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w domu nie jest proste. Wiele osób często skarży się, że ich mieszkanie jest niedogrzane lub panuje w nim zbyt wysoka temperatura. Hydrauliczne sterowanie ogrzewaniem pomału staje się przeżytkiem ze względu na niewystarczającą efektywność. Chociaż mamy zainstalowane nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła, bez odpowiedniej automatyki zarządzającej, nie będą one spełniać swojego zadania.

Nowoczesna technologia reguluje np. pracę ogrzewania płaszczyznowego i dostosuje jego intensywność do bieżących warunków. Jeżeli w ciągu dnia temperatura na zewnątrz wzrasta, na termostatach wewnątrz domu temperatura maleje, nie generując niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. Odpowiednio zaprogramowana instalacja będzie również obniżała swoją temperaturę w nocy, a zwiększała ją nad ranem, kiedy się budzimy – tłumaczy Pałasz-Talarek.

Inteligentne systemy „znają” rozkład dnia domowników. Wiedzą, kiedy domownicy wychodzą z domu oraz kiedy do niego wracają. Dzięki temu każde z urządzeń pracuje optymalnie i energooszczędnie.

Smart home - integracja z domowymi systemami

Podczas wyboru inteligentnej technologii do domu należy pamiętać o tym, aby urządzenia posiadały możliwość integracji z pozostałymi systemami. Oddzielnie pracujące jednostki nie wpisują się w koncepcję smart home, a jedynie pełnią rolę nowoczesnych gadżetów.

źródło i zdjęcia: Uponor