Zdrowy mikroklimat - czyli, jaki?
Zdrowy mikroklimat wpływa pozytywnie na zdrowie domowników, a jest uzależniony przede wszystkim od odpowiedniej temperatury panującej we wnętrzu, wilgotności utrzymującej się na właściwym poziomie, jak i jakości powietrza. Najbardziej przyjazny mikroklimat panuje w budynkach energooszczędnych.
Ekspert Termo Organiki o zdrowym klimacie w domu
- Zastosowanie rozwiązań z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów izolacyjnych zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności na optymalnym poziomie oraz dobrej jakości powietrza za sprawą sprawnej i wydajnej wentylacji - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki
- Energooszczędny dom zużywa niewielkie ilości energii jednocześnie zapewniając jego mieszkańcom wysoki komfort cieplny. Dzięki temu latem jest w nim przyjemnie chłodno bez klimatyzacji, a zimą ciepło bez ponoszenia wysokich kosztów za ogrzewanie. Inwestycja w termomodernizację jest najbardziej opłacalną robotą budowlaną, którą warto wykonać jeszcze w tym roku, nie tylko ze względu na pandemię, ale również ze względu na zapowiadane znaczne wzrosty ceny energii.
Temperatura, wilgotność, kurz...
W domach nieocieplonych lub posiadających tylko słabą izolacje, aby zapewnić właściwą temperaturę pomieszczeń jesienią i zimą, grzejniki muszą pracować niemal nieustannie pełną parą. Podczas intensywnej pracy systemu ogrzewania powietrze zaczyna intensywnie cyrkulować transportując kurz, który może zawierać m.in. alergeny i roztocza.
Gorące kaloryfery powodują, że powietrze staje się niebezpiecznie suche, co wraz z unoszącym się kurzem może powodować choroby dróg oddechowych. Zbyt duża wilgotność także jest niezdrowa. Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej relacji między wilgotnością i temperaturą, którą osiągnąć można przez termoizolację ścian oraz wydajną wentylację.
Grafitowy styropian z linii TERMONIUM
Profesjonalnie wykonana termoizolacja dobrej jakości izolatorem, np. grafitowym styropianem z linii TERMONIUM firmy Termo Organika, spełni bardzo ważną rolę przez długie lata użytkowania domu. To właśnie od optymalnej izolacji w dużej mierze zależeć będzie komfort cieplny budynku oraz zdrowie jego mieszkańców.
Dodatkową korzyścią termoizolacji ścian zewnętrznych jest zmniejszenie kosztów ogrzewania. Miejmy na uwadze, że standardowe opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią około 70 procent pełnych kosztów jego eksploatacji. Natomiast jeśli budynek jest nieodpowiednio bądź wcale nieocieplony, wówczas notuje się nawet 40-procentowe straty ciepła.
źródło i zdjęcia: Termo Organika