Instalatorzy mogą doskonale przygotować się do wizyty u klienta i zrobić na nim wrażenie wysoką jakością obsługi. Teraz narzędzie do zarządzania energią zostało rozbudowane o dwie nowe funkcje, umożliwiające maksymalizację zużycia na własne potrzeby i stopnia samowystarczalności: pokazuje korzyści z przygotowania ciepłej wody użytkowej i magazynowania akumulatorowego na bazie indywidualnych danych instalacji zbieranych w czasie rzeczywistym.
Zalety aplikacji Fronius Solar.web
Olbrzymią zaletą Solar.web jest przejrzyste i zrozumiałe prezentowanie przepływów energii. Można je wygodnie wyświetlić na smartfonie, tablecie lub komputerze. Użytkownik instalacji ma zawsze pod kontrolą wartości uzysku i zużycia swojej instalacji PV na dobrze zorganizowanym pulpicie - zarówno w czasie rzeczywistym, jak i z wybranego miesiąca lub pory roku.
W falownikach Fronius urządzenia do monitorowania są wbudowane fabrycznie. Dzięki Fronius Solar.web i licznikowi zużycia Fronius Smart Meter przepływy energii mogą być w przejrzysty sposób wyświetlane na komputerze, tablecie lub smartfonie.
Zestawienie to uzupełnia widok amortyzacji, podsumowanie redukcji emisji CO2 i 48-godzinna prognoza uzysku (funkcja Fronius Solar.web w wersji Premium) na podstawie przewidywanej pogody. Jeśli są podłączone akumulatory i urządzenia do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ich status także jest wskazywany.
Jeśli klient dysponuje dodatkowo urządzeniem Fronius Smart Meter pełniącym funkcję dwukierunkowego licznika zużycia, wie dokładnie, ile prądu produkuje, sam zużywa, oddaje do sieci lub z niej pobiera. Na podstawie tego bilansu można wywnioskować, jak duży jest jeszcze potencjał zużycia na potrzeby własne lub magazynowania.
Zdaniem eksperta Fronius
- Wyposażamy wszystkie nasze produkty w sprzęt umożliwiający optymalne monitorowanie instalacji i udostępniamy bezpłatnie nasze narzędzie do zarządzania energią. Instalacja PV zaczyna być monitorowana, gdy tylko znajdzie się w stanie online. Po pierwsze chcemy, aby właściciel domu rozumiał przepływy energii w swojej instalacji PV, ponieważ dzięki temu może zmaksymalizować zużycie na potrzeby własne.
Po drugie pozwala to instalatorom oferować najlepszy serwis i zaawansowane doradztwo energetyczne. Urzeczywistnia to naszą wizję 24 godzin słońca, czyli świata, w którym 100% zapotrzebowania na energię jest pokrywane ze źródeł odnawialnych, mówi Leonhard Peböck, specjalista ds. marketingu produktu w firmie Fronius International.
Efektywność i kompleksowa obsługa instalacji PV z jednego źródła
Dla instalatorów i właścicieli instalacji korzystne jest to, że instalacja PV już podczas uruchamiania jest rejestrowana w aplikacji Solar.web i łączona z siecią. Jest to fundament, na którym buduje się relacje z klientem poparte dobrymi doświadczeniami. Solar.web pomaga opiekować się klientem i minimalizuje koszty serwisu: automatyczne powiadamianie o usterkach umożliwia szybkie usuwanie błędów, analizy techniczne są wykonywane w mgnieniu oka, a regularne aktualizacje lub mniejsze interwencje serwisowe można wykonywać na odległość.
Ta proaktywna usługa oszczędza technikom czasu i kosztów dojazdu. Jeśli mimo wszystko niezbędna jest interwencja na miejscu, szybka analiza błędów, przejrzyste raporty i komunikaty statusu pozwalają jak najlepiej się do niej przygotować i racjonalnie zaplanować trasy.
Mając przy sobie pasujące części i znając właściwą metodę postępowania, Fronius System Partner może wykonać praktycznie każdą naprawę w trakcie jednej wizyty. Przekłada się to na wysoki poziom zadowolenia klientów, którzy widzą, że ich instalacja PV jest pod dobrą opieką.
Optymalizacja zużycia na potrzeby własne z uwzględnieniem uzysku
Dzięki aplikacji Solar.web instalator może indywidualnie asystować swoim klientom w ich transformacji energetycznej. Już sama inteligentna reorganizacja zużycia energii w okresach dostatecznej produkcji prądu z instalacji PV może przynieść spore oszczędności. Instalatorzy mogą zyskać uznanie klientów, udzielając im dobrych rad i wskazówek.
Symulacja Ohmpilot dla domu jednorodzinnego w Górnej Austrii z ogrzewaniem olejowym i bojlerem 300 l. 1666,7 kWh energii można wykorzystać we własnym domu do przygotowania ciepłej wody użytkowej, pokrywając całkowicie zapotrzebowanie na nią z instalacji PV przez prawie 11 miesięcy w roku.
Na podstawie analiz uzysku, Performance Checks, porównań wartości zakładanych i osiąganych oraz trackera punktu mocy maksymalnej widać, jak można maksymalnie wykorzystać potencjał instalacji PV. Użytkownik instalacji może na przykład zużywać nadmiar prądu do zasilania własnej pompy ciepła lub magazynować go na noc.
Instalację PV można krok po kroku rozszerzać i rozbudowywać. Wkrótce będzie można korzystać z niej także do ładowania samochodu z napędem elektrycznym. Falowniki Fronius są doskonale przygotowane do integracji sektorów, ponieważ zawierają wiele niezbędnych do tego celu złączy.
Potencjał instalacji PV widoczny w symulacjach Solar.web
- W Solar.web można już prezentować symulacje działania instalacji po rozszerzeniu. W ten sposób można szybko pokazać użytkownikowi instalacji, jak wzrosłoby jego zużycie na potrzeby własne z akumulatorem lub urządzeniem Fronius Ohmpilot i jakie korzyści finansowe się z tym wiążą. Podstawą tych symulacji są dotychczasowe analizy produkcji i zużycia.
Dla pełnej analizy zużycia instalacja PV musi być online od co najmniej 1 miesiąca, aby było dostatecznie dużo wartości zmierzonych w czasie rzeczywistym do obliczenia symulacji, czyli konkretne wartości pomiarowe danej instalacji, opisuje nowe funkcje służące do integracji sektorów Thomas Obermüller, Fronius Digital Business Solutions.
Symulacja akumulatora w domu jednorodzinnym w Górnej Austrii. Wybrany akumulator zwiększa stopień samowystarczalności z 39 do 70% i pozwala zużywać 1170,9 kWh energii we własnym domu.
Instalacja PV znajdująca się online w Solar.web ma wszystko, co jest do tego potrzebne. Po wprowadzeniu kilku prostych informacji symulacja Ohmpilot pokazuje, jak można wykorzystać nadmiar prądu słonecznego do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Obniża to koszty ogrzewania, zastępuje kopalne źródła energii i wydłuża o wiele lat żywotność głównego systemu grzewczego.
Równie prosta w obsłudze jest symulacja akumulatora. Umożliwia ona wybór spośród różnych typów i pojemności akumulatorów i w formie wykresu przedstawia potencjalny wzrost samowystarczalności i zużycia na potrzeby własne instalacji PV.
źródło i zdjęcia: Fronius