O co chodzi z tą "fotowoltaiką"?

Geneza nazwy "fotowoltaika" to połączenie dwóch słów: photo - czyli światło, oraz volt – oznaczające jednostkę pomiaru napięcia prądu. Często zamiennie dla określenia fotowoltaiki używa się skrótu PV.

O co chodzi z tą "fotowoltaiką"?
Fronius Instalacje fotowoltaiczne
Dane kontaktowe:
32 621 07 00
Gustawa Eiffel`a 8 44-109 Gliwice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw, bezpośrednio zamieniających promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Kiedy promieniowanie słoneczne pada na ogniwo, fotony wybijają elektrony i powstaje różnica potencjałów sprawiająca, że przepływa prąd stały. Co istotne systemy fotowoltaiczne nie potrzebują światła by działać ponieważ produkują energię także w pochmurne dni.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Domowe instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj są montowane na dachu budynku. Systemy te wymagają falownika (ang. inverter) - urządzenia zamieniającego prąd stały (DC) produkowany przez moduły PV na prąd przemienny (AC) o charakterystyce odpowiedniej dla sieci elektroenergetycznej. W Polsce wynosi 230 V napięcia fazowego, przy częstotliwości 50Hz.

Przykład systemu fotowoltaicznego zainstalowanego na dachu i przyłączonego do sieci
Przykład systemu fotowoltaicznego zainstalowanego na dachu i przyłączonego do sieci: 1) pole modułów, generator fotowoltaiczny wytwarzający prąd stały (DC), 2) konstrukcja wsporcza, 3) kable dedykowane do zastosowań w fotowoltaice, 4) instalacja odgromowa, 5) falownik przetwarzający prąd stały na prąd przemienny (AC), 6) układy pomiarowe – dwukierunkowy licznik energii elektrycznej, 7) istniejąca w budynku sieć energetyczna, odbiorniki energii, 8) miejsce przyłączenia do sieci energetycznej, 9) sieć Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD).

Co się dzieje z produkowaną energią?

Wyjaśnienie tego pytania jest niezwykle istotne dla zrozumienia korzyści płynących z instalacji fotowoltaicznych. Na kolejnych rysunkach pokazane są przepływy energii pomiędzy OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego - np. PGE, Tauron, Energa, ENEA) a budynkiem. Granicą przyłączenia jest najczęściej miejsce instalacji układu pomiarowego - licznika energii.

Instalacja fotowoltaiczna w budynku produkuje energię, która w pierwszej kolejności zasila odbiorniki znajdujące się w domu
Instalacja fotowoltaiczna w budynku produkuje energię, która w pierwszej kolejności zasila odbiorniki znajdujące się w domu. Jeśli ilość produkowanej energii jest niewystarczająca, „brakująca” część energii dobierana jest z sieci energetycznej (od OSD).

 

Może się również zdarzyć, że ilość produkowanej energii jest większa, niż potrzeby energetyczne budynku
Może się również zdarzyć, że ilość produkowanej energii jest większa, niż potrzeby energetyczne budynku. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności zasilane są odbiorniki w domu, a nadwyżka produkowanej energii jest oddawana do sieci energetycznej (do OSD).

Dzięki podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej budynku (zrealizowane w jego rozdzielni głównej) możemy bezpośrednio wykorzystać otrzymaną energię na potrzeby odbiorników znajdujących się w budynku - w sytuacji niewystarczającej produkcji energia jest pobierana z sieci, a nadwyżki są oddawane do sieci.

Wysokiej klasy produkty i doskonały serwis! Poznaj ofertę Fronius!

Do zmierzenia ilość oddanej energii konieczna jest zmiana klasycznego licznika energii na nowoczesny licznik elektroniczny, dwukierunkowy. Energia zakupiona od sprzedawcy energii liczona jest ze znakiem „+”, natomiast energia oddana do sieci - ze znakiem "–".

źródło i zdjęcia: Dr inż. Maciej Piliński, Fronius