Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak odpowiednio dbać o ogród warzywny?

Warzywa z własnego ogrodu są zdrowe, ekologiczne, smaczne, dzięki nim zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a zajmowanie się ogrodem jest super sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Jak odpowiednio dbać o ogród warzywny?
FISKARS POLSKA Narzędzia
www.fiskars.pl
FISKARS POLSKA Narzędzia
Dane kontaktowe:
22 310 85 00
Annopol 4A, 03-236 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wybieramy miejsce na warzywniak

Warzywa do odpowiedniego rozwoju potrzebują światła, należy więc wybrać miejsce słoneczne i najlepiej zaciszne. Im bliżej kuchni, tym łatwiejsze korzystanie z upraw.

Regularne kwatery, podwyższone rabaty czy pojemniki?

Wielkość warzywnika powinniśmy dopasować do naszych potrzeb i ilości czasu, który możemy mu poświęcić. Ogródek warzywny to zazwyczaj regularne kwatery - na poziomie gruntu lub na podwyższonych rabatach - przedzielone ścieżkami. Do uprawy niektórych warzyw, a zwłaszcza ziół, możemy wykorzystać pojemniki, donice, skrzynki itp. jako dobre rozwiązanie dla małych powierzchni lub braku ogródka.

Ścieżki istotny element

Pamiętajmy o miejscu na ścieżki. W dużym ogrodzie muszą być wystarczająco szerokie,  aby wygodnie poruszać się po nich np. z taczką. Trawiaste ścieżki muszą być koszone i mieć określoną przestrzeń dla kosiarki. Na ścieżkach z kamienia lub żwiru niestety wyrastaja chwasty które należy regularnie usuwać. W małych ogródkach wystarczą wąskie przejścia pomiędzy uprawami.

Jakość gleby

Przed wysianiem nasion lub wysadzeniem sadzonek warzyw, glebę należy przekopać i usunąć chwasty. Dobry wpływ na przyszłe zbiory będzie miało zmieszanie jej z kompostem lub rozłożonym obornikiem. Jakość i potrzeby gleby można ocenić również przez profesjonalną analizę. Pamiętajmy też żeby nie sadzić warzyw na tych samym miejscach co w poprzednim roku, powinniśmy zmieniać stanowiska.

Jakie nasiona i rośliny?

Zaplanujmy wcześniej co i w jakiej ilości chcemy posadzić. Ciesząc się nadejściem wiosny, często popełniamy ten sam błąd, kupujemy zbyt wiele nasion i roślin. Możemy stworzyć piękną kompozycję łącząc warzywa z jadalnymi kwiatami i ziołami. Kwiaty poza pięknem i zapachem mają dodatkową zaletę przyciągania zapylaczy. Dobierając poszczególne gatunki pamiętajmy, że niektórym z nich służy wzajemne sąsiedztwo. Przykładem idealnego połączenia jest bazylia obok pomidorów oraz kapusta i nagietek.

Na koniec pielęgnacja

Dbajmy o swoje rośliny zgodnie z zaleceniami dla każdego gatunku. Należy je zasilać i podlewać. Większość upraw, zwłaszcza w pojemnikach, wymaga odpowiedniego nawodnienia. Systematycznie usuwaj chwasty. Ściółka organiczna, słoma czy kora pomagają utrzymać wilgoć.

Jeżeli ogrodnictwo to pasją, wybierz narzędzia Fiskars! Ułatwią wykonywanie każdej czynności w ogrodzie!

źródło i zdjęcie: Fiskars