Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak poprawnie dobrać i zamontować system rynnowy oraz podsufitkę?

Aby w pełni wykorzystać zalety, jakie daje zamontowanie systemów rynnowych z tworzyw, istotnym jest przestrzeganie zasad prawidłowego ich doboru i montażu. Nieprzestrzeganie ich powoduje problemy w późniejszym ich użytkowaniu. Podobnych zasad należy przestrzegać również przy montażu podsufitki. Należy pamiętać, że dobry wybór i zakup w korzystnej cenie, to dopiero połowa sukcesu. Dzieło wieńczy prawidłowy montaż.

Jak poprawnie dobrać i zamontować system rynnowy oraz podsufitkę?
Gamrat SA Systemy rynnowe, podsufitki, deska tarasowa, systemy rurowe, węże i przewody elastyczne, odwodnienia liniowe
gamrat.pl
Gamrat SA Systemy rynnowe, podsufitki, deska tarasowa, systemy rurowe, węże i przewody elastyczne, odwodnienia liniowe
Dane kontaktowe:
13 491 47 49, 606 787 166 (Informacja techniczna)
Mickiewicza 108, 38-200 Jasło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jakie są zasady prawidłowego doboru i montażu systemu rynnowego?

  1. Przekroje rynien i rur spustowych należy dobierać, w zależności od wielkości odwadnianej powierzchni dachu, zgodnie z wytycznymi producenta.
  2. Montaż prowadzić w temperaturze otoczenia powyżej 5°C. Im temperatura niższa, tym tworzywa są bardziej narażone na uszkodzenia.
  3. Rynna powinna być tak zamontowana, aby nie była narażona na uderzenia zsuwającego się z dachu śniegu (poniżej linii będącej przedłużeniem linii spadku dachu)
  4. Jeżeli nie można dotrzymać tego warunku, należy na dachu stosować bariery śniegowe
  5. Uchwyty rynnowe montować w jednej płaszczyźnie. Deska czołowa powinna być sucha i wykonana z drewna dobrej jakości
  6. Zachować zalecany spadek rynny (minimum 3 mm/mb). Woda nie powinna „stać” w rynnie.
  7. Przed zamontowaniem kształtek rynnowych (złączek, narożników, lejów, denek) wklejone w nie uszczelki posmarować środkiem poślizgowym (w ofercie dostępna Silpasta R). Nie wolno używać do tego celu olejów mineralnych, które niszczą uszczelkę.
  8. Uchwyty rynnowe montować w odstępach nie większych niż 60 cm. Dla rynien 75 i 100 mm zaleca się rozstaw 50 cm.
  9. Montaż rynien w kształtkach wykonywać zgodnie z oznakowaniem w kształtkach rynnowych. Zaznaczona są tam linie, do których maksymalnie może sięgać rynna. Zawsze należy zostawić w kształtce odstęp dylatacyjny.
  10. Nie wolno łączyć kształtek rynnowych i rynien wkrętami - połączenia te muszą być luźne i umożliwiać ruchy kompensacyjne.
  11. Obejmy rury spustowej należy montować na kształtkach rurowych (złączkach, kolanach, trójnikach, rewizjach).
  12. W zależności od temperatury montażu zastawić odpowiedni odstęp w połączeniu rura - kształtka rurowa. Współczynnik wydłużalności liniowej dla PVC wynosi 0,08 mm/m/°.
  13. Maksymalny rozstaw obejm rur spustowych powinien wynosić 2 m.

Jak powinien przebiegać montaż podsufitki?

Podsufitka drewnopodobna GAMRAT

Istotnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z dokonanego zakupu podsufitki jest jej prawidłowy montaż. Wypełnienie tego warunku gwarantuje niezawodną funkcjonalność instalacji, jej estetykę oraz prawidłową wentylację okapu.

  1. Na łaty rusztu, do którego mocujemy podsufitkę stosować wysuszone, zaimpregnowane, dobrej jakości drewno.
  2. Wykonany z łat ruszt nośny należy wypoziomować, aby panele podsufitowe ułożone były w jednej płaszczyźnie.
  3. Elementy rusztu należy montować do konstrukcji dachu. Powinno unikać się sytuacji gdzie część elementów składowych rusztu jest mocowana do ścian budynku.
  4. Listwy typu J montuje się na całym obwodzie okapu. Mocowanie do rusztu należy wykonać w odstępach maksymalnie co 40 cm.
  5. Panele należy układać prostopadle do okapu. Trzeba unikać montażu wzdłuż okapu dachu - taki montaż jest trudniejszy i łatwo popełnić błędy mające wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie (dla zachowania prawidłowej kompensacji ruchów termicznych elementów spowodowanych zmianami temperatury otoczenia).
  6. Panele można układać w pozycji poziomej lub skośnej. Ich mocowanie do rusztu wykonujemy co 30 cm.
  7. Do montażu podsufitki koniecznie należy stosować gwoździe zabezpieczone przed korozją, o średnicy łba min. 8 mm lub wkręty z łbem podkładkowym.
  8. Aby zapewnić właściwą wentylację okapu zaleca się stosowanie paneli z perforacją (panele te należy montować w układzie: dwa pełne - jeden perforowany).
  9. W miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych należy stosować panele i listwy dedykowane do takich zastosowań.
Pobierz instrukcje montażu podsufitki tradycyjnej i drewnopodobnej
Montaż podsufitki GAMRAT

Źródło i zdjęcia: GAMRAT