Istotnym jest przestrzeganie zaleceń dotyczących prawidłowego montowania systemów rynnowych w tym zaleceń dotyczących ich montażu z zachowaniem wymaganego spadku. Systemy montowane bez spadków łatwiej stają się niedrożne – w znacznie mniejszym stopniu występuje wtedy efekt "samooczyszczania", kiedy w czasie intensywnych opadów woda wypłukuje zanieczyszczenia z koryt rynnowych.
Warto, przy okazji, wspomnieć o zagrożeniach dotyczących siatek ochronnych na liście montowanych w rynnach. Takie siatki nieczyszczone na bieżąco, mogą całkowicie uniemożliwić funkcjonowanie rynien. Wystarczy w jesieni, mokra pogoda, niewielka ilość liści i siatki takie będą zalepione a woda przelewała się na zewnątrz rynny.
Jeżeli stosowane są w instalacji rewizje z sitkiem, również należy pamiętać, aby szczególnie w jesieni (dotyczy to również czyszczenia koryt rynnowych) często odkręcać zakrętki i usuwać liście z sitka.
W przypadku przecieków systemów z tworzywa sztucznego, można ostrożnie zdemontować cieknącą kształtkę rynnową, oczyścić ją, sprawdzić prawidłowość usytuowania uszczelek i jakość ich wklejenia. W razie potrzeby uszczelki można wymienić na nowe – są w ofercie Gamratu. Oczyszczoną kształtkę z posmarowanymi żelem silikonowym uszczelkami należy ponownie zatrzasnąć na rynnach.
źródło i zdjęcia: Gamrat SA