Oszczędność wody pitnej
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej. Oczywiście, że trzeba. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej.
Wspólnie musimy dbać o jej zasoby – poznaj sprytne sposoby oszczędzania wody. Dlaczego musimy oszczędzać wodę? 71% naszej planety to woda – wydawałoby się, że to bardzo dużo. Skąd więc tyle szumu o tym, że wodę trzeba oszczędzać?
Bo tej zdatnej do picia jest niecały 1% - każda jej kropla jest bardzo cenna. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej. Często myślimy, że nas ten problem nie dotyczy.
A jednak. W Polsce mamy najniższe w Europie zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca – 1,7 tys. m³. Oczywiście w porównaniu z krajami zmagającymi się z niedoborami wody, to i tak dużo, ale warto by każdy z nas codziennie myślał o oszczędzaniu każdej kropli.
Oto kilka pomysłów, jak możemy to robić:
- Kąpiesz się pod prysznicem? Kup specjalny stoper – każda minuta lania wody to między 8-12 litrów wody. Łatwo policzyć, ile można zaoszczędzić jeśli skrócimy czas kąpieli z 10 do 5 minut!
- Wybieraj baterie, które mają niskie zużycie wody, np. Mokait z naszej oferty.
- Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby czy ręce, możesz też wybrać do umywalki baterię bezdotykową, np. Samba. Wtedy nie będziesz musiał o tym pamiętać, bo bateria sama się wyłączy.
- Używaj wody z gotowania makaronu do podlewania domowych kwiatów – będą pięknie rosły, a kolejne cenne litry zostaną zaoszczędzone.
- Jeśli masz możliwość, gromadź w pojemnikach deszczówkę i podlewaj nią rośliny w domu lub ogrodzie. Wystarczy duże wiadro lub jeśli masz niewielki balkon puste butelki po wodzie mineralnej.
- Rób pranie tylko, gdy pralka jest całkowicie pełna.
- Nie płucz naczyń przed wkładaniem ich do zmywarki.
- Jeśli nie korzystasz ze zmywarki, podczas mycia naczyń korzystaj z miski lub napełniaj zlew – możesz zmniejszyć zużycie nawet o 60%. DOKRĘCAJ KRANY! Zakładając, że kropla spada co 2 sekundy, to 30 kropli na minutę, a średnia objętość kropli w gospodarstwie domowym to od 1/20 do 1/10 ml. A więc uśredniając mamy 6,5 litra wody na dobę, co w skali miesiąca daje nam prawie 200 litrów!
Źródło i zdjęcia: Armatura Kraków