Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura instalacyjna

Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-10-28

71% naszej planety to woda, całkiem sporo. Skąd więc tyle szumu o tym, że wodę trzeba oszczędzać? Bo tej zdatnej do picia jest niecały 1% - każda jej kropla jest bardzo cenna.

Oszczędność wody pitnej 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej. Oczywiście, że trzeba. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej.

Wspólnie musimy dbać o jej zasoby – poznaj sprytne sposoby oszczędzania wody. Dlaczego musimy oszczędzać wodę? 71% naszej planety to woda – wydawałoby się, że to bardzo dużo. Skąd więc tyle szumu o tym, że wodę trzeba oszczędzać?

Bo tej zdatnej do picia jest niecały 1% - każda jej kropla jest bardzo cenna. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej. Często myślimy, że nas ten problem nie dotyczy.

A jednak. W Polsce mamy najniższe w Europie zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca – 1,7 tys. m³. Oczywiście w porównaniu z krajami zmagającymi się z niedoborami wody, to i tak dużo, ale warto by każdy z nas codziennie myślał o oszczędzaniu każdej kropli.

Oto kilka pomysłów, jak możemy to robić:

  • Kąpiesz się pod prysznicem? Kup specjalny stoper – każda minuta lania wody to między 8-12 litrów wody. Łatwo policzyć, ile można zaoszczędzić jeśli skrócimy czas kąpieli z 10 do 5 minut!
  • Wybieraj baterie, które mają niskie zużycie wody, np. Mokait z naszej oferty.
  • Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby czy ręce, możesz też wybrać do umywalki baterię bezdotykową, np. Samba. Wtedy nie będziesz musiał o tym pamiętać, bo bateria sama się wyłączy.
  • Używaj wody z gotowania makaronu do podlewania domowych kwiatów – będą pięknie rosły, a kolejne cenne litry zostaną zaoszczędzone.
  • Jeśli masz możliwość, gromadź w pojemnikach deszczówkę i podlewaj nią rośliny w domu lub ogrodzie. Wystarczy duże wiadro lub jeśli masz niewielki balkon puste butelki po wodzie mineralnej.
  • Rób pranie tylko, gdy pralka jest całkowicie pełna.
  • Nie płucz naczyń przed wkładaniem ich do zmywarki.
  • Jeśli nie korzystasz ze zmywarki, podczas mycia naczyń korzystaj z miski lub napełniaj zlew – możesz zmniejszyć zużycie nawet o 60%. DOKRĘCAJ KRANY! Zakładając, że kropla spada co 2 sekundy, to 30 kropli na minutę, a średnia objętość kropli w gospodarstwie domowym to od 1/20 do 1/10 ml. A więc uśredniając mamy 6,5 litra wody na dobę, co w skali miesiąca daje nam prawie 200 litrów!

Źródło i zdjęcia: Armatura Kraków 

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum