Mit nr 1 - "Pogoda dla bogaczy"
U podstaw tego mitu stoi przekonanie, że automatyka budynkowa to rozwiązanie tylko dla bogatych posiadaczy dużych domów. Nie jest to prawdą, bo choć instalacja automatycznych systemów wiąże się z większymi wydatkami, ta inwestycja bardzo szybko zwraca się dzięki oszczędności energii.
Inteligentny dom sam zadba o to, by nie świeciły się niepotrzene lampy i by przy otwartym oknie była wyłączona klimatyzacja. A czy takie technologie przeznaczone są wyłącznie dla dużych przestrzeni? Na pewno w przypadku kilkupiętrowych budynków możliwość zdalnego sterowania funkcjami domu jest sporym ułatwieniem.
Nie oznacza to jednak, że automatyka budynkowa nie występuje w małych mieszkaniach. Przeciwnie, właściciele mniejszych mieszkań też mogą cieszyć się jej zaletami na miarę swoich potrzeb, dzięki systemowi ABB-free@home®.
Mit nr 2 - "W sieci"
Czy w przypadku braku prądu lub ograniczonego dostępu do internetu inteligentny dom będzie działał? Trzeba najpierw rozgraniczyć tu dwie różne kwestie. Jeśli zabraknie prądu, systemy przestaną działać, tak jak w każdym innym domu. Nie będzie można ustawić scen świetlnych, bo w żadnej nieruchomości w sąsiedztwie nie będą działać światła.
W przypadku braku internetu - systemy zautomatyzowanych budynków ABB potrafią się bez niego obejść. Dostęp do sieci jest potrzebny, aby konfigurować ustawienia budynku z zewnątrz, ale nie do tego, żeby dom działał. Bez internetu nadal dom będzie funkcjonował.
Mit nr 3 - "Specjalista"
Codzienna obsługa wymaga fachowej wiedzy technicznej, a system musi być nieustannie serwisowany - prawda czy fałsz? Posiadanie inteligentnego domu nie wymaga ciągłego serwisowania go. Wręcz przeciwnie - system automatycznie dokonuje przeglądu swoich urządzeń i regularnie sprawdza, czy działają bez zarzutu.
Natomiast fachowa wiedza na pewno przyda się początkowej fazie planowania, a potem instalacji systemu. Warto przy tym zachować kontakt do zaufanego instalatora, aby skorzystać z jego pomocy podczas rutynowego przeglądu.
Mit nr 4 - "Lepiej późno niż później"
Panuje przekonanie, że najlepszym czasem na instalację automatyki jest moment, gdy budynek znajduje się w stanie surowym. To nie do końca prawda. Najłatwiej zaplanować i zainstalować cały system w początkowej fazie, gdy nie wiąże się to z nieplanowanym remontem i daje możliwość skorzystania w pełni z oferty systemu.
Ale i w gotowym już mieszkaniu można zaimplementować automatykę, bez konieczności skuwania ścian. Pomoże nam w tym system radiowy.
Mit nr 5 - "Pieniądze to nie wszystko"
W jakim stopniu koszty zakupu oraz instalacji systemów zwrócą się finansowo i jak wycenić poczucie bezpieczeństwa? To pytanie ma w sobie dwie składowe: realne korzyści finansowe oraz to, czego zmierzyć się nie da – spokój.
Odpowiedź na pierwszą z nich jest prosta: zmniejszenie temperatury o jeden stopień to oszczędność nawet do 6% energii w skali roku. Dzięki stacji pogodowej, która bada nasłonecznienie i stopień nagrzania elewacji, można zautomatyzować opuszczanie rolet na odpowiednią wysokość, dzięki czemu nie trzeba włączać klimatyzacji.
A poczucie spokoju i bezpieczeństwa? Bezcenne.
źródło i zdjęcia: ABB