Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Inteligentny dom - 5 popularnych mitów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Stereotyp to uproszczony sposób myślenia, przez który szybko ocenia się fakty i ludzi. Stereotypy najczęściej są nieprawdziwe. Podobnie jest w przypadku mitów dotyczących inteligentnych domów, dlatego ABB postanowiło zmierzyć się z najczęściej powtarzanymi stereotypami dotyczącymi automatyki budynkowej. Inspiracje do nazwania pięciu najpopularniejszych mitów były filmowe, ale scenariusze napisało samo życie, na podstawie wieloletnich doświadczeń współpracy z klientami.

Mit nr 1 - "Pogoda dla bogaczy"

U podstaw tego mitu stoi przekonanie, że automatyka budynkowa to rozwiązanie tylko dla bogatych posiadaczy dużych domów. Nie jest to prawdą, bo choć instalacja automatycznych systemów wiąże się z większymi wydatkami, ta inwestycja bardzo szybko zwraca się dzięki oszczędności energii.

Inteligentny dom sam zadba o to, by nie świeciły się niepotrzene lampy i by przy otwartym oknie była wyłączona klimatyzacja. A czy takie technologie przeznaczone są wyłącznie dla dużych przestrzeni? Na pewno w przypadku kilkupiętrowych budynków możliwość zdalnego sterowania funkcjami domu jest sporym ułatwieniem.

Nie oznacza to jednak, że automatyka budynkowa nie występuje w małych mieszkaniach. Przeciwnie, właściciele mniejszych mieszkań też mogą cieszyć się jej zaletami na miarę swoich potrzeb, dzięki systemowi ABB-free@home®.

Mit nr 2 - "W sieci"

Czy w przypadku braku prądu lub ograniczonego dostępu do internetu inteligentny dom będzie działał? Trzeba najpierw rozgraniczyć tu dwie różne kwestie. Jeśli zabraknie prądu, systemy przestaną działać, tak jak w każdym innym domu. Nie będzie można ustawić scen świetlnych, bo w żadnej nieruchomości w sąsiedztwie nie będą działać światła.

W przypadku braku internetu - systemy zautomatyzowanych budynków ABB potrafią się bez niego obejść. Dostęp do sieci jest potrzebny, aby konfigurować ustawienia budynku z zewnątrz, ale nie do tego, żeby dom działał. Bez internetu nadal dom będzie funkcjonował.

Mit nr 3 - "Specjalista"

Codzienna obsługa wymaga fachowej wiedzy technicznej, a system musi być nieustannie serwisowany - prawda czy fałsz? Posiadanie inteligentnego domu nie wymaga ciągłego serwisowania go. Wręcz przeciwnie - system automatycznie dokonuje przeglądu swoich urządzeń i regularnie sprawdza, czy działają bez zarzutu.

Natomiast fachowa wiedza na pewno przyda się początkowej fazie planowania, a potem instalacji systemu. Warto przy tym zachować kontakt do zaufanego instalatora, aby skorzystać z jego pomocy podczas rutynowego przeglądu.

Mit nr 4 - "Lepiej późno niż później"

Panuje przekonanie, że najlepszym czasem na instalację automatyki jest moment, gdy budynek znajduje się w stanie surowym. To nie do końca prawda. Najłatwiej zaplanować i zainstalować cały system w początkowej fazie, gdy nie wiąże się to z nieplanowanym remontem i daje możliwość skorzystania w pełni z oferty systemu.

Ale i w gotowym już mieszkaniu można zaimplementować automatykę, bez konieczności skuwania ścian. Pomoże nam w tym system radiowy.

Mit nr 5 - "Pieniądze to nie wszystko"

W jakim stopniu koszty zakupu oraz instalacji systemów zwrócą się finansowo i jak wycenić poczucie bezpieczeństwa? To pytanie ma w sobie dwie składowe: realne korzyści finansowe oraz to, czego zmierzyć się nie da – spokój.

Odpowiedź na pierwszą z nich jest prosta: zmniejszenie temperatury o jeden stopień to oszczędność nawet do 6% energii w skali roku. Dzięki stacji pogodowej, która bada nasłonecznienie i stopień nagrzania elewacji, można zautomatyzować opuszczanie rolet na odpowiednią wysokość, dzięki czemu nie trzeba włączać klimatyzacji.

A poczucie spokoju i bezpieczeństwa? Bezcenne.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: ABB

 

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA