Przed przystąpieniem do renowacji czy odświeżenia tarasu, wiele osób, zastanawia się, czy istnieje produkt, który zabezpieczy drewno, ale nie wpłynie na jego naturalny charakter?
W tym przypadku, na szczęście, nie trzeba szukać kompromisów bowiem olejowanie drewna nie tylko ochroni surowiec przed zużyciem, negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, pękaniem czy szarzeniem, ale uwydatni jego naturalną barwę i podkreśli słoje - podkreśla Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.
Olej nie tworzy na powierzchni desek powłoki, która może wpłynąć na wygląd tarasu i wnika głęboko w materiał, zabezpieczając go od środka. Pozwala drewnu oddychać, hamuje wchłanianie wody, a wszystkie zadrapania są mniej widoczne.
Olejowanie bez problemu można przeprowadzić samodzielnie - na całej powierzchni lub miejscowo. Od czego zacząć? Najlepiej od wyboru sprawdzonego preparatu. Zabezpieczenie drewna olejem nie będzie trudne, pod warunkiem, że wybierze się niezawodny produkt.
Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie Olej do tarasów V33 - naturalny preparat z dodatkiem żywic alkidowych. Sprawdzony w wymagającym, nadmorskim klimacie zabezpieczy i ochroni powierzchnie z drewna tekowego, egzotycznego lub gatunków europejskich – również w przypadku fasad, listew i sztachet. Olej zapewnia wysoką odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, chroni przed zaplamieniem i zatłuszczeniem. Jednocześnie pozwala drewnu oddychać, nie tworząc na tarasie niepożądanej, śliskiej warstwy - rekomenduje Paweł Piotrowicz.
Olej do tarasów V33, dostępny w trzech wariantach kolorystycznych: bezbarwnym, palisander oraz tek.
Uwaga na błędy przy olejowaniu!
Przy olejowaniu ważne jest przestrzeganie kilku zasad, które pozwolą w pełni wykorzystać właściwości produktu.
- Po pierwsze, do pracy nie należy przystępować podczas deszczu lub, gdy termometr wskazuje więcej niż +30ºC lub mniej niż +5ºC.
- Po drugie, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża, aby nie narazić powierzchni na nierównomierne wchłanianie preparatu. Prowadzi to bowiem do niepełnego zabezpieczenia drewna i widocznych różnic po wyschnięciu.
- Po trzecie, instrukcja załączona do oleju - zbyt gruba warstwa i niezebranie nadmiaru pozostawi trudną do usunięcia warstwę zaschniętego produktu. Natomiast zbyt cienka warstwa nie nasyci drewna i nie zapewni mu odpowiedniej ochrony.
Przygotowanie podłoża
Najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię, która będzie poddana olejowaniu. Podłoże należy wyszlifować papierem ściernym, co otworzy pory drewna i olej łatwiej wniknie w głąb materiału, potem trzeba odpylić i odkurzyć. Usunąć trzeba też wszelkie zaplamienia i zatłuszczenia tak, by obszar roboczy był suchy i czysty.
W celu zwiększenia ochrony biobójczej, przed pierwszym nałożeniem oleju, zalecamy zastosowanie Impregnatu do drewna konstrukcyjnego V33 - radzi Paweł Piotrowicz. - Należy go stosować jedynie na surowe, niezabezpieczone wcześniej drewno.
Olejowanie drewna - przystąpienie do prac
Przed rozpoczęciem olejowania, jak i w trakcie, produkt musi być dokładnie wymieszany, aby tworzył jednolitą konsystencję.
Pierwszą warstwę nakłada się pędzlem obficie, nasączając drewno olejem. Po 15 minutach czynność należy powtórzyć, nie czekając aż pierwsza warstwa wyschnie. Gdy drewno nie wpija już oleju, nadmiar usuwa się czystą szmatką i pozostawia do wyschnięcia na 24 godziny.
Aby sprawdzić czy materiał został prawidłowo zabezpieczony, warto wykonać test kropli wody.
Wystarczy wylać na drewno odrobinę wody i sprawdzić, jak się zachowuje. Jeżeli przybierze formę kuleczek, oznacza to, że drewno zostało właściwie nasączone olejem. Jeśli powierzchnia wpije wodę – konieczne będzie nałożenie jeszcze jednej warstwy preparatu - radzi Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.
I gotowe! Olejowanie wystarczy powtarzać raz w roku, aby taras był piękny i pod ochroną.
źródło i zdjęcia: V33