Czy elewacja powinna oddychać? Fizyka budowli czy slogan?

Problem "oddychania" ścian zewnętrznych, a więc i zapewnienia również wysokiej paroprzepuszczalności elewacji zależy przede wszystkim od rodzaju użytych materiałów ściennych i ociepleniowych.

Czy elewacja powinna oddychać? Fizyka budowli czy slogan?
Bolix Chemia budowlana, systemy ociepleń
Dane kontaktowe:
+48 801 650 222, 33 475 06 00
Stolarska 8 34-300 Żywiec
Zobacz firmę w innym dziale: Masy i mieszanki tynkarskie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Paroprzepuszalność farb i tynków elewacyjnych

Z doświadczeń wynika, że realne zagrożenie wykraplania się pary wodnej, a w konsekwencji zawilgoceniem muru może występować przy ociepleniach z wełny mineralnej lub w ścianach budowanych z materiałów o dużej nasiąkliwości i niskim podciąganiu kapilarnym - głównie dotyczy to betonów komórkowych.

Dlatego tynki elewacyjne - jak i farby oraz inne rodzaje okładzin ściennych - powinny zapewniać dobrą paroprzepuszczalność, która umożliwi odparowanie wilgoci jeśli dojdzie do okresowego zawilgocenia. Taką możliwość zapewniają tynki wysokoparoprzepuszczalne oraz pustki wentylacyjne w przypadku wykonywania elewacji w formie ścianki lub okładziny. Zmniejsza to ryzyko wykraplania się pary wodnej w okresie zimowym w przekroju ściany.

Należy więc dążyć do takiego zestawienia warstw ściennych, aby te o dużym oporze dyfuzyjnym znalazły się po stronie wewnętrznej, natomiast materiały o wysokiej izolacji cieplnej - na zewnątrz. W praktyce jednak nie zawsze można przestrzegać tych zaleceń, ale o prawidłowości budowy muru pod kątem jego paroprzepuszczalności decydują odpowiednie obliczenia.

Źródło i zdjęcia: Bolix