Jak automatyka w domu inteligentnym wpływa na komfort cieplny?

Urządzenia automatyki, zaliczane do instalacji „inteligentnego domu”, w budynkach jednorodzinnych dotyczą przede wszystkim instalacji grzewczej i wentylacyjnej, gdyż to właśnie ich sprawne działanie decyduje o komforcie korzystania z pomieszczeń.

Jak automatyka w domu inteligentnym wpływa na komfort cieplny?
ABB Automatyka, elektroenergetyka, energia odnawialna
new.abb.com
Dane kontaktowe:
22 223 77 77, 22 212 50 00
Placydowska 27 95-070 Aleksandrów Łódzki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Możliwości rozbudowy automatyki sterowania tymi instalacjami zależą głównie od rodzaju zainstalowanych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Większość nowoczesnych kotłów gazowych i olejowych jest wyposażona w elektroniczne układy sterowania, które można wykorzystać do współpracy z samoczynną regulacją ogrzewania.

W najprostszych rozwiązaniach pracą systemu steruje termostat pokojowy o programowanej w cyklu dobowym lub tygodniowym temperaturze dla jednego, wybranego pomieszczenia. W pozostałych temperaturę ustawia się za pomocą termostatycznych zaworów przygrzejnikowych.

W rozbudowanych systemach regulacji w każdym pomieszczeniu znajduje się oddzielny termostat podłączony do centralnego urządzenia sterującego, który umożliwia zaprogramowanie indywidualnie różnej temperatury w różnym czasie. Obiegiem wody do poszczególnych grzejników sterują wtedy elektrozawory.

W systemach ogrzewania o dużej bezwładności cieplnej (np. przy ogrzewaniu podłogowym) stosowane są termostaty pogodowe podające informacje o temperaturze zewnętrznej. Wysyłane przez nie sygnały są analizowane przez mikroprocesor, który ustala parametry ogrzewania z pewnym wyprzedzeniem, aby uniknąć przegrzania lub niedogrzania przy zmianach pogody.

Wyposażenie domu w wentylację mechaniczną pozwala na zautomatyzowanie wietrzenia i dostosowanie intensywności pracy systemu do aktualnych potrzeb. W przypadku wzrostu zawartości pary wodnej czujniki wilgotności powietrza uruchomią wydajniejszą wentylację, a gdy powietrze będzie zbyt suche, zaczną pracować nawilżacze.

Elektroniczny sterownik uruchamiający wentylację może również współpracować z układem sterowania ogrzewaniem, wysyłając sygnał o zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepło. Rozbudowane systemy sterowania mikroklimatem pomieszczeń są zawsze projektowane indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb i trybu życia mieszkańców domu.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: ABB