Jakie są rodzaje czujników w domu inteligentnym?

W zarządzaniu automatyką domową jest sporo urządzeń wyposażonych w czujniki, które pozwalają użytkownikowi kontrolować budynek. Jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Jakie są rodzaje czujników w domu inteligentnym?
ABB Automatyka, elektroenergetyka, energia odnawialna
new.abb.com
Dane kontaktowe:
22 223 77 77, 22 212 50 00
Placydowska 27 95-070 Aleksandrów Łódzki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czujniki dzieli się na trzy podstawowe grupy:

  • czujniki ruchu - sygnalizują obecność intruza na chronionym obszarze. W sprzedaży są modele wykorzystujące mikrofale, podczerwień lub dualne - reagujące na oba rodzaje promieniowania naraz. Te ostatnie są najbardziej skuteczne, ponieważ dzięki nim można wyeliminować fałszywe alarmy.

    Właściciele małych zwierząt domowych powinni wybrać czujki z regulowanym progiem czułości, które można ustawić tak, aby nie reagowały na ruch czworonożnych pupili. Czujki montuje się najczęściej w narożnikach pomieszczeń. Ich pole widzenia nie może być ograniczone, np. przez meble. Z kolei bariery mikrofalowe i podczerwieni emitujące wiązki promieniowania, których przecięcie uruchamia alarm, umieszcza się na ogrodzeniu, na ścianie domu przy oknach i drzwiach oraz przy bramie garażowej;

  • czujki chroniące okna i drzwi - sygnalizują ich otwarcie. Składają się z dwóch elementów: magnesu zamontowanego na skrzydle okna lub drzwi oraz z kontaktronu umieszczonego na ościeżnicy. Oddalenie ich od siebie powoduje uruchomienie alarmu.

    Inną odmianą są czujki stłuczeniowe, które reagują na dźwięk rozbitego szkła w oknie lub w drzwiach tarasowych. Z kolei czujki wibracyjne uruchamiają alarm w trakcie wstrząsów wywołanych przy próbie wyważania drzwi lub okien. Można je umieścić także na ogrodzeniu – zadziałają podczas próby jego sforsowania. Specjalne czujki przeznaczone są również do zamków drzwiowych - uruchomią alarm w momencie manipulowania w nim;

  • czujki sygnalizujące pożar lub awarie instalacji domowych - w kuchni, przy kominkach i kotłach grzewczych umieszcza się czujki dymu reagujące na dym i wysoką temperaturę. W pomieszczeniach, w których pracuje kominek lub kocioł, montuje się też czujki czadu, ostrzegające o niebezpiecznym stężeniu tlenku węgla.

    Pod sufitem umieszcza się czujki reagujące na wysokie stężenie gazu ziemnego, a przy podłodze urządzenia alarmujące o wycieku gazu płynnego. Również przy podłodze montuje się czujki zalania, ostrzegające o wycieku wody.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: ABB