Ściany w garażu
Bramę segmentową zamontować można w garażu, gdzie ściany wykonane są z cegły, ram stalowych lub żelbetu. Wygląd oraz wymiary nadproża i węgarków powinny mieć zachowane odpowiednie parametry. Przyjrzyjmy się temu bliżej...
Czym jest nadproże?
Nadproże to element konstrukcyjny, który znajduje się powyżej otworu wjazdowego. W tym miejscu montuje się górną część prowadzenia bramy razem z napędem. Standardowa wysokość nadproża w bramach garażowych wynosi około 350 mm.
Czym są węgarki?
Węgarki to pionowe elementy obejmujące swoją powierzchnią przestrzeń od krawędzi otworu wjazdowego w kierunku ścian garażu. W tym miejscu montuje się prowadnice pionowe. Wymiary węgarków w bramach garażowych powinny mieć minimum 100 mm.
Zarówno nadproże, jak i węgarki stanowią istotne elementy garażu, których trzeba dopilnować. W zakresie tego słowa znajdują się czynności takie jak: otynkowanie oraz malowanie. Zaleca się wykonać je jeszcze przed zamontowaniem bramy, gdyż późniejsze prace wykończeniowe mogą być bardzo utrudnione. Zalecamy także, aby pozostałe ściany garażu otynkować oraz wymalować przed montażem. W przeciwnym wypadku wilgoć opadać będzie na zamontowaną bramę.
Węgarki oraz nadproże muszą być proste i znajdować się w jednej płaszczyźnie z zachowaniem pionu. To jeden z czynników, który decyduje o tym, czy brama będzie pracować prawidłowo. Brama segmentowa zamontowana na nierównej płaszczyźnie prowadzi do nieproporcjonalnego rozstawienia sił. W efekcie większy nacisk zostaje położony na jedną stronę, a poszczególne elementy zużywają się szybciej.
Sufit w garażu
Wykończenie sufitu jest bardzo ważną czynnością, która bezwzględnie powinna poprzedzić montaż bramy segmentowej. Prowadnice poziome, które montuje się w na tej przestrzeni, mogą utrudnić późniejsze prace wykończeniowe. Zwróćmy uwagę, aby w zasięgu otwierania bramy nie występowały elementy, które utrudniałyby jej ruch.
Podwieszenie prowadnic
W sytuacji, gdy montaż bramy segmentowej do ścian oraz sufitu jest niemożliwy, tworzymy samonośną konstrukcję. Do niej montujemy bramę. Podwieszenie prowadnic poziomych możliwe jest tylko wtedy, gdy sufit jest stabilny i wykończony. W tym wypadku wykończenie ścian bocznych również jest wymagane.
Posadzka w garażu
Posadzka powinna być przede wszystkim równa i mieć zachowany odpowiedni poziom w stosunku do ścian. Zachowanie tych standardów gwarantuje nie tylko odpowiednie warunki dla pracy bramy, ale także szczelność. Położenie wylewki, ułożenie płytek trzeba wykonać jeszcze przed montażem. W obrębie podłoża gdzie pracuje brama, nie mogą występować żadne przeszkody typu: rury, kable i inne. Każdy element znajdujący się na torze ruchu bramy utrudnia jej pracę.
Instalacje
Decydując się na bramę segmentową z automatem, sprawą oczywistą jest dostosowanie elektryki do potrzeb mechanizmu. Przed otynkowaniem garażu należy więc pamiętać o:
- zamontowaniu instalacji elektrycznej pod napęd,
- gniazdkach w suficie,
- wygospodarowaniu obszaru na elementy automatyki (np. fotokomórki).
Wcześniejsze wykonanie tych prac pozwoli uniknąć rozkuwania ścian oraz sufitu, gdy brama będzie już zamontowana.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy NITUS: https://www.nitus.pl/
źródło i zdjęcie: Nitus