Jak przygotować okna na zimę?

Okres jesienny to dobry czas by gruntownie przygotować stolarkę okienną na sezon zimowy. W poniższym artykule krok po kroku przedstawimy, jakie czynności należy wykonać, aby okna zachowywały swoje pierwotne parametry termoizolacyjne.

Jak przygotować okna na zimę?
P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak Bramy segmentowe garażowe, przemysłowe, rolowane, uchylne, rozwierne
Dane kontaktowe:
14 684 50 07
Drużków Pusty 9 Porąbka Iwkowska 32-862

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dokładne wyczyszczenie okien

Podstawową czynnością, którą trzeba wykonać przed nadejściem zimy, jest dokładne wyczyszczenie części składowych okna. Najczęściej myjemy szyby i ramy okienne, aby zachowały estetyczny wygląd. Jednak dla utrzymania wysokiej szczelności termoizolacyjnej, powinniśmy zadbać także o inne elementy, takie jak okucia czy uszczelki. Najlepszym środkiem czyszczącym będzie zwykła woda z szarym mydłem lub specjalistyczne preparaty dedykowane do tego właśnie celu.

RADA EKSPERTA: pod żadnym pozorem nie używajmy substancji żrących, ponieważ mogą trwale uszkodzić produkt.

Bardzo istotna jest temperatura powietrza podczas mycia okien. W żadnym wypadku nie należy tego robić podczas ujemnych temperatur, gdyż może to wywołać nieodwracalne szkody. Drugą skrajnością jest mycie okien w mocno nasłoneczniony dzień, może nas to doprowadzić do niepotrzebnej frustracji, przez powstawanie uporczywych smug. Najlepszym rozwiązaniem będzie słoneczny dzień, ale żeby okno znajdowało się w cieniu.

Najbardziej skuteczne i sprawdzone techniki mycia okien ze szczegółowym opisem znajdziemy pod linkiem: Najprostsza droga do czystych okien bez smug.  

Smarowanie ruchomych elementów okuć okiennych

W kolejnym etapie naszych prac powinniśmy przeprowadzić konserwację ruchomych elementów okucia okiennego. Po dokładnym wyczyszczeniu poszczególnych składowych okna należy odpowiednio nasmarować ruchome segmenty. Dzięki temu parametry okienne pozostaną nie zmienione, a tym samym wydłużymy poprawne działanie produktu. 

Najlepszym środkiem czyszczącym najlepiej będzie zwykła woda z szarym mydłem
Najlepszym środkiem czyszczącym będzie zwykła woda z szarym mydłem

Jako środek smarny najlepiej sięgnąć po specjalistyczny smar do okuć zawierający teflon, który ma za zadanie zmniejszać opory tarcia, co ułatwia użytkowanie oraz zabezpieczać przed korozją, co z kolei wydłuża żywotność okien. Istotne jest, aby środek nie przebarwiał profili i nie tworzył tłustej powłoki, która stałaby się swoistym zbiornikiem kurzu. Smar nakładamy w miejscach, gdzie dane elementy okucia okiennego stykają się ze sobą.

UWAGA: należy pamiętać aby nadmiar środka smarnego po aplikacji natychmiast usunąć.

Odpowiednia regulacja okuć

Następnym krokiem, który przygotuje nasze okna na mroźny czas, jest wyregulowanie stopnia dociśnięcia skrzydła do ościeżnicy. To, w jaki sposób przeprowadzić omawianą czynność, zależy od rodzaju okucia w oknie. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej poprosić o pomoc fachowców, ponieważ nieprawidłowa regulacja może doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Cena takiej usługi nie jest droga.

W przypadku, gdy podejmiemy decyzję o samodzielnej regulacji, do prawidłowego wykonania najlepiej sięgnąć po instrukcję, którą dostaliśmy podczas zakupu okna. Jeśli jednak nie możemy jej znaleźć w naszym domu, wtedy poszukajmy w Internecie lub zwróćmy się do producenta.

Przegląd uszczelek okiennych

Na koniec naszych czynności sprawdźmy dokładnie kondycję uszczelek okiennych. Prawidłową izolację termiczną zagwarantują wyłącznie w pełni sprawne, elastyczne uszczelki. Każde zagniecenie czy pęknięcie oraz utrata sprężystości powinny budzić w nas niepokój i stać się bodźcem do wymiany elementów na nowe.

RADA EKSPERTA: kupując nowe uszczelki, dokładnie porównajmy rozmiar i kształt z dotychczasowymi, ponieważ odpowiednią szczelność i termoizolację zapewnią tylko identyczne. Elementy uniwersalne mogą nie spełnić swojego zadania.

Test szczelności okien

Aby sprawdzić efekty oraz poprawność wykonanych przez nas czynności, wystarczy przeprowadzić test za pomocą zwykłej kartki papieru. Kartkę umieszczamy pomiędzy ościeżnicą a oknem, po czym zamykamy okno. Następnie próbujemy wyciągnąć papier. Jeśli bez żadnego oporu udaje się go wydostać, wówczas nasze okno nie jest szczelne.

Szczelne okna ochronią nas przez mroźna zimą
Szczelne okna ochronią nas przez mroźna zimą

Poszczególne kroki trzeba wykonać od nowa lub jeśli wciąż nie przynoszą pożądanych efektów, wymienić okno na nowe. Odpowiednio szczelne okno jest wtedy, gdy kartka stawia wyraźny opór, uniemożliwiając wyciągnięcie papieru w całości, a my możemy ze spokojną głową oczekiwać mroźnej zimy.

źródło i zdjęcia: Nitus