Rolety zewnętrzne to skuteczna ochrona mieszkań na parterze
Mieszkania na najniższych kondygnacjach nie cieszyły się popularnością, chociaż z pewnością są wygodne zarówno dla osób, które mają problemy z wchodzeniem po schodach, jak i dla rodzin z małymi dziećmi. Problemem, który spędzał sen z powiek lokatorom parteru i pierwszego piętra było zagrożenie ze strony włamywaczy.
Dlatego, kiedy na rynku pojawiły się rolety zewnętrzne, szybko zyskały popularność, stając się skuteczną ochroną przeciwko zakusom złodziei. Szybko okazało się, że zapewniają nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również przysłaniają latem oślepiające słońce, a zimą poprawiają parametry cieplne mieszkania. Do listy zalet rolet zewnętrznych ich użytkownicy dopisują także tłumienie dźwięków ulicy.
Skoro rolety zewnętrzne rozwiązują tak wiele problemów, warto je zamontować nie tylko na najniższych kondygnacjach. Jako ochrona przed nagrzewaniem mieszkania latem a zimą wyziębianiem, sprawdzą się na każdym oknie, a w szczególności na oknach poddasza, które najmocniej narażone jest na działanie warunków atmosferycznych.
Współcześnie rolety zewnętrzne obsługiwać można ręcznie, lub za pomocą nadajnika w formie przełącznika ściennego, a także przy pomocy bardziej zaawansowanych sterowników czasowych i pilotów przenośnych. Decydując się na automatyczny system sterowania roletami zewnętrznymi, otrzymujemy możliwość zarządzania kilkoma urządzeniami na raz.
Co istotne, montaż rolet zewnętrznych możliwy jest zarówno w przypadku nowo powstających domów, jak i w już istniejących budynkach. W tym drugim przypadku, w zależności od typu rolety, jej instalacja może być prosta, albo może wymagać większego zachodu. Wybór drogi zależy od planów remontowych właściciela budynku i jego upodobań estetycznych.
Rolety adaptacyjne do już istniejących budynków
Roletami zewnętrznymi, które najczęściej stosowane są w już gotowych budynkach, są tzw. rolety adaptacyjne, nazywane także elewacyjnymi lub natynkowymi. Charakteryzują je wszystkie wcześniej wymienione zalety – zabezpieczają przed włamaniem, niekorzystnymi warunkami pogodowymi i hałasem, a przy tym są stosunkowo łatwe w montażu.
Montuje się je we wnęce okiennej, na murze lub bezpośrednio do ramy okna. Nie wymagają ingerencji w obecny stan budynku, zatem ich instalacja nie niszczy elewacji i nie wymaga większych przygotowań. Rolety adaptacyjne produkowane są z wysokiej jakości aluminium.
Izolację w tych roletach zapewnia pianka poliuteranowa, która wypełnia jej pancerz. Podczas podnoszenia rolety pancerz zwija się do skrzynki, zamontowanej na ścianie lub w ościeżnicy. Cichą pracę urządzenia zapewnia prowadnica wyposażona w uszczelki szczotkowe oraz gumowa uszczelka, którą zwieńczona jest listwa końcowa.
Dobre dopasowanie rolety do elewacji i okna wymaga wyboru właściwego koloru i kształtu skrzynki, która pełni funkcję dekoracyjną. Szeroką gamę rolet adaptacyjnych, zróżnicowanych pod względem barwy i kształtu skrzynki, ma w swojej ofercie firma Nitus, która produkuje rolety na każdy wymiar.
Montaż rolet podtynkowch i nakładkowych
Zdaniem użytkowników, rolety podtynkowe i nakładkowe cechuje duża elegancja i spójność architektoniczna z budynkiem. Stosowane są zarówno w nowych budynkach, jak i w budynkach już istniejących, jednakże w tym drugim przypadku wymagają pewnych modyfikacji. W przypadku rolet podtynkowych są to korekty w obrębie nadproża. Taki montaż przeprowadza się jednym z dwóch sposobów.
Albo roleta instalowana jest na murze budynku, przy zachowaniu odpowiedniej grubości, albo bezpośrednio do przygotowanej wcześniej wnęki w nadprożu. Na końcu na skrzynkę nakładana jest elewacja, co maskuje przeprowadzoną pracę. Eksperci z firmy Nitus radzą, aby przeprowadzić taki montaż przed ociepleniem budynku, zaznaczając przy tym, że rolety podtynkowe nie ingerują w konstrukcję samego okna i nadproża.
W przypadku rolet nakładkowych, montaż odbywa się poprzez nałożenie skrzynki rolety na ramę okna lub drzwi. W kolejnym kroku do zewnętrznej części ramy okiennej przykręcane są prowadnice, a następnie cały zestaw montowany jest we wnęce okiennej. Tego typu rolety najlepiej zamontować wraz z montażem okien, zanim ukształtuje się nadproże.
źródło i zdjęcia: Nitus