Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice

Bezpieczne i wygodne rolety zewnętrzne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Obecnie standardem stał się montaż rolet zewnętrznych w oknach pomieszczeń znajdujących się na poziomie parteru czy pierwszego piętra. To rozwiązanie, które skutecznie chroni mieszkanie przed włamaniem, ale ma również szereg innych zalet, które doceniają użytkownicy. Dlaczego rolety zewnętrzne są tak popularne i na które się zdecydować?

Rolety zewnętrzne to skuteczna ochrona mieszkań na parterze

Mieszkania na najniższych kondygnacjach nie cieszyły się popularnością, chociaż z pewnością są wygodne zarówno dla osób, które mają problemy z wchodzeniem po schodach, jak i dla rodzin z małymi dziećmi. Problemem, który spędzał sen z powiek lokatorom parteru i pierwszego piętra było zagrożenie ze strony włamywaczy.

Rolety zewnętrzne z oferty firmy Nitus
Rolety zewnętrzne z oferty firmy Nitus

Dlatego, kiedy na rynku pojawiły się rolety zewnętrzne, szybko zyskały popularność, stając się skuteczną ochroną przeciwko zakusom złodziei. Szybko okazało się, że zapewniają nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również przysłaniają latem oślepiające słońce, a zimą poprawiają parametry cieplne mieszkania. Do listy zalet rolet zewnętrznych ich użytkownicy dopisują także tłumienie dźwięków ulicy.

Skoro rolety zewnętrzne rozwiązują tak wiele problemów, warto je zamontować nie tylko na najniższych kondygnacjach. Jako ochrona przed nagrzewaniem mieszkania latem a zimą wyziębianiem, sprawdzą się na każdym oknie, a w szczególności na oknach poddasza, które najmocniej narażone jest na działanie warunków atmosferycznych.

Współcześnie rolety zewnętrzne obsługiwać można ręcznie, lub za pomocą nadajnika w formie przełącznika ściennego, a także przy pomocy bardziej zaawansowanych sterowników czasowych i pilotów przenośnych. Decydując się na automatyczny system sterowania roletami zewnętrznymi, otrzymujemy możliwość zarządzania kilkoma urządzeniami na raz.

Co istotne, montaż rolet zewnętrznych możliwy jest zarówno w przypadku nowo powstających domów, jak i w już istniejących budynkach. W tym drugim przypadku, w zależności od typu rolety, jej instalacja może być prosta, albo może wymagać większego zachodu. Wybór drogi zależy od planów remontowych właściciela budynku i jego upodobań estetycznych.

Rolety adaptacyjne do już istniejących budynków

Roletami zewnętrznymi, które najczęściej stosowane są w już gotowych budynkach, są tzw. rolety adaptacyjne, nazywane także elewacyjnymi lub natynkowymi. Charakteryzują je wszystkie wcześniej wymienione zalety – zabezpieczają przed włamaniem, niekorzystnymi warunkami pogodowymi i hałasem, a przy tym są stosunkowo łatwe w montażu.

Rolety zewnętrzne z oferty firmy Nitus
Rolety zewnętrzne z oferty firmy Nitus

Montuje się je we wnęce okiennej, na murze lub bezpośrednio do ramy okna. Nie wymagają ingerencji w obecny stan budynku, zatem ich instalacja nie niszczy elewacji i nie wymaga większych przygotowań. Rolety adaptacyjne produkowane są z wysokiej jakości aluminium.

Izolację w tych roletach zapewnia pianka poliuteranowa, która wypełnia jej pancerz. Podczas podnoszenia rolety pancerz zwija się do skrzynki, zamontowanej na ścianie lub w ościeżnicy. Cichą pracę urządzenia zapewnia prowadnica wyposażona w uszczelki szczotkowe oraz gumowa uszczelka, którą zwieńczona jest listwa końcowa.

Dobre dopasowanie rolety do elewacji i okna wymaga wyboru właściwego koloru i kształtu skrzynki, która pełni funkcję dekoracyjną. Szeroką gamę rolet adaptacyjnych, zróżnicowanych pod względem barwy i kształtu skrzynki, ma w swojej ofercie firma Nitus, która produkuje rolety na każdy wymiar.

Montaż rolet podtynkowch i nakładkowych

Zdaniem użytkowników, rolety podtynkowe i nakładkowe cechuje duża elegancja i spójność architektoniczna z budynkiem. Stosowane są zarówno w nowych budynkach, jak i w budynkach już istniejących, jednakże w tym drugim przypadku wymagają pewnych modyfikacji. W przypadku rolet podtynkowych są to korekty w obrębie nadproża. Taki montaż przeprowadza się jednym z dwóch sposobów.

Albo roleta instalowana jest na murze budynku, przy zachowaniu odpowiedniej grubości, albo bezpośrednio do przygotowanej wcześniej wnęki w nadprożu. Na końcu na skrzynkę nakładana jest elewacja, co maskuje przeprowadzoną pracę. Eksperci z firmy Nitus radzą, aby przeprowadzić taki montaż przed ociepleniem budynku, zaznaczając przy tym, że rolety podtynkowe nie ingerują w konstrukcję samego okna i nadproża.

Wybierając rolety zewnętrzne z oferty Nitus, mamy gwarancję dobrej jakości materiału oraz precyzyjnego dopasowania rolet do stolarki okiennej

W przypadku rolet nakładkowych, montaż odbywa się poprzez nałożenie skrzynki rolety na ramę okna lub drzwi. W kolejnym kroku do zewnętrznej części ramy okiennej przykręcane są prowadnice, a następnie cały zestaw montowany jest we wnęce okiennej. Tego typu rolety najlepiej zamontować wraz z montażem okien, zanim ukształtuje się nadproże.


źródło i zdjęcia: Nitus

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum