Dlaczego warto stosować łączniki termoizolacyjne w konstrukcjach balkonów?

Energooszczędność budynków jest kluczowym wyznacznikiem współczesnego budownictwa. Jednak w tym kontekście niewiele osób zastanawia się nad nośnymi elementami izolacji Isokorb, które stosowane są w balkonach. Dlaczego warto o nich pamiętać?

Dlaczego warto stosować łączniki termoizolacyjne w konstrukcjach balkonów?
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa Rozwiązania do izolacji termicznej i akustycznej dla budownictwa wielorodzinnego
Dane kontaktowe:
22 533 19 33
Burakowska 14 01-066 Warszawa, kampus biurowy FOREST

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wielu projektantów kładzie ogromny nacisk na nośność budynku. Tym samym, projektując balkon do swojego projektu, w pierwszej kolejności myślą o jego wytrzymałości. Decyzja o zastosowaniu łączników Isokorb podejmowana jest w związku z trwałością połączenia płyty balkonowej oraz stropowej, a nie jego najważniejszym zadaniem - termoizolacją. Takie podejście, podobnie jak brak łącznika, niesie za sobą duże komplikacje, które mogą okazać się bardzo kosztowne w przyszłości. O czym warto więc pamiętać?

Likwidacja mostka cieplnego na styku ściana-balkon

- Warto zapamiętać, że bez łącznika nie ma ochrony przed ucieczką ciepła. Na rynku funkcjonuje wielu producentów, jednak ich rozwiązania izolują lepiej lub gorzej. Różnice w rozwiązaniach są na pierwszy rzut oka niewielkie – parametry różnią się najczęściej w kolejnych miejscach po przecinku - jednak ta minimalna różnica może uchronić nas przed dużymi stratami finansowymi" - mówi Maciej Kowalczyk, ekspert z firmy Schöck.

Zastosowanie łączników termoizolacyjnych przynosi wiele długofalowych korzyści. Z jednej strony są to oszczędności energii, które przekładają się na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Z drugiej strony łączniki minimalizują możliwość powstania szkód budowlanych. Brak izolacji lub nieszczelna izolacja skutkują powstaniem grzybów lub pleśni. Nie ma możliwości naprawienia takiej izolacji. Jedynym rozwiązaniem jest demontaż całego balkonu i montaż zupełnie nowej konstrukcji.

Czy istnieje alternatywa dla łącznika termoizolacyjnego Isokorb?

- Żadna inna izolacja nie zastąpi łącznika. Wykonawcy często decydują się na opakowanie płyty balkonowej znanym wszystkim styropianem. Jednak w tym przypadku tracimy walor estetyczny - tylko łączniki termoizolacyjne pozwalają na konstrukcje cienkich i mocno wysuniętych od elewacji balkonów. Opakowanie styropianem sprawia, że płyta może być tylko gruba, a do tego należy  pamiętać o nałożeniu dodatkowych warstw - wyrównawczej i wykończeniowej. Styropian, mimo że oddaje mniej ciepła niż w przypadku braku jakiejkolwiek izolacji, to aby otrzymać naprawdę komfortową termoizolację, musimy zainwestować w dużą ilość materiału" - dodaje ekspert z firmy Schöck.

Wykres pokazujący wpływ połączenia balkonu ze stropem (długość, wartość współczynnika Ψ) na wzrost straty ciepła przez przegrodę zewnętrzną budynku. rys. Schöck
Wykres pokazujący wpływ połączenia balkonu ze stropem (długość, wartość współczynnika Ψ) na wzrost straty ciepła przez przegrodę zewnętrzną budynku. rys. Schöck

Najważniejszy parametr lambda

Decydując się na zastosowanie łączników termoizolacyjnych, uwagę należy zwrócić na współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Jest to wartość, którą podajemy dla materiałów jednorodnych, takich jak na przykład stal.

- Łączniki Isokorb zbudowane są z kilku materiałów i każdy z nich posiada swój współczynnik lambda. Dzięki pracy specjalistów Schöck możliwe było znalezienie lambdy ekwiwalentnej dla całych łączników Isokorb. Ich stosowanie pozwala na zminimalizowanie start energii aż o 70%. Warto jednak pamiętać, że parametry podane przy każdym z typów łącznika Isokorb są inne. Izolując niewielki balkon w bloku i dużą loggię, potrzebujemy łączników o różnym współczynniku przewodzenia ciepła" - mówi ekspert Schöck.

Balkon z łącznikiem Schöck Isokorb® T Typ K gr. 8 cm. rys. Schöck
Balkon z łącznikiem Schöck Isokorb® T Typ K gr. 8 cm. rys. Schöck

Współczesne budownictwo staje przed problemem braku cyrkulacji powietrza. Zamykamy się w szczelnych mieszkaniach, co skutkuje zawilgoceniem wnętrz i może doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Stosowanie łączników termoizolacyjnych, wietrzenie mieszkań i dbanie o przepływ powietrza w kratkach wentylacyjnych pozwoli nam uniknąć tych problemów.

Łączniki termoizolacyjne Schöck na miarę konkretnej inwestycji

Firma Schöck zajmuje się produkcją łączników od ponad 30 lat. Jej rozwiązania są stale ulepszane w myśl idei udoskonalania izolacyjności. Schöck opracowuje łączniki szyte na miarę danych inwestycji. Przykładem może być Albion Riverside w Londynie, do którego charakterystycznej, falowanej elewacji Schöck stworzył dedykowany łącznik, który został później wprowadzony do stałej sprzedaży. Choć na rynku funkcjonuje wielu producentów, nie wszystkie rozwiązania spełniają te same wymagania.

Używanie surowców wysokiej jakości i stałe poszukiwanie nowych rozwiązań sprawia, że łączniki Schöck Isokorb są trwałe i bezawaryjne. Biura projektowe Schöck współpracują z projektantami, dopasowując do ich inwestycji idealne łączniki. Ponadto, pełen serwis i wsparcie techniczne na placu budowy gwarantują wykonawcom pełen komfort.

źródło i zdjęcia: Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa