Jak uprawiać zacieniony ogród?

Idealne miejsce na zacieniony ogród znajdziesz pod wielkimi, liściastymi drzewami. Wystarczy dobry plan, aby wykreować zieloną oazę, która może stać się Twoją ulubioną częścią ogrodu.

Jak uprawiać zacieniony ogród?
FISKARS POLSKA Narzędzia
Dane kontaktowe:
22 310 85 00
Annopol 4A 03-236 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Gdy zaczniesz projektować swój zacieniony ogród, zastanów się nad zmniejszeniem powierzchni przeznaczonej na trawnik. Zielone i jasne trawniki w cieniu szybko porastają mchem, dlatego ich kosztem warto rozważyć więcej nasadzeń w części ogrodowej. Jeśli zacieniony obszar jest duży, można przedzielić go ścieżką. Będzie to nie tylko praktyczne, ale i estetyczne rozwiązanie. Ścieżka nie musi być prosta i krótka, może prowadzić dookoła ogrodu, ukazując piękne rośliny po obu stronach.

Pięknie będą wyglądać rośliny wieloletnie, o dużych, robiących wrażenie liściach

Jeśli nie projektujesz ogrodu od podstaw, ale zastałeś w nim cieniolubne rośliny, pozostaw je na swoim miejscu - zainspirują resztę projektu i sprawią, że ogród będzie wyglądał naturalnie.

Pięknie będą wyglądać rośliny wieloletnie, o dużych, robiących wrażenie liściach. Dobrym wyborem do cienistego ogrodu są paprocie. Pióropusznik strusi, narecznica samcza (paprotnik samczy), języcznik zwyczajny czy niekropień to tylko niektóre z odmian wartych wypróbowania. Kolekcja paproci sprawi, że poczujesz się jak w lesie tropikalnym.

Twój ogród zakwitnie w pełnej krasie, gdy posadzisz cieniolubne kwiaty

W naturalnym środowisku paprocie stanowią element runa leśnego, ale w żyznej glebie ogrodowej wyrastają na duże i silne rośliny. Najlepsze towarzystwo stanowi dla nich mech, kamienie oraz rośliny lubiące cień, jak rodgersja, funkia, tawułka, szeflera parasolowata czy tawułkowiec tarczowaty. Za podłoże pod wielkimi paprociami może posłużyć warstwa bylin, np. barwinek, runianka japońska i kopytnik pospolity.

Stwórz wizualny kontrast poprzez połączenie liści o różnych kształtach i teksturach

Twój ogród zakwitnie w pełnej krasie, gdy posadzisz cieniolubne kwiaty, takie jak zawilec, serduszka okazałe i glaucidium dłoniaste. Fuksja, wilczomlecz, niecierpek i begonia również lubią cień i kwitną przez całe lato. Pelargonia toleruje cień zaskakująco dobrze - szczególnie elegancko w cieniu prezentuje się ta biała, rozświetlając ciemniejsze miejsca. Jeśli wolisz krzewy, możesz wybrać pięknie rozkwitające w cieniu hortensje i różaneczniki.

Stwórz wizualny kontrast poprzez połączenie liści o różnych kształtach i teksturach. Okazałe liście funkii świetnie komponują się z roślinami o delikatnych kształtach. Odważ się skontrastować te zielone  z bardziej kolorowymi, np. ozdobnymi żurawkami. Białe liście i rośliny są świetnym pomysłem na rozświetlenie zacienionych miejsc - w tym celu wypróbuj dereń biały Elegantissima. Sadź rośliny gęsto, aby stworzyć imponujący układ i zapobiegać rozwojowi chwastów.

Gdy zaczniesz projektować swój zacieniony ogród, zastanów się nad zmniejszeniem powierzchni przeznaczonej na trawnik

Największą zaletą zacienionego ogrodu jest spokojna i zaciszna atmosfera, którą można zaakcentować na różne sposoby. Harmonię wprowadza nieparzysta liczba roślin, więc wybierz 3, 5, 7 lub 9 roślin tego samego rodzaju. Zamiast wielu roślin użyj pojedynczych, które przyciągają wzrok. Japoński klon palmowy będzie wyjątkowym  detalem w każdym ogrodzie. Subtelne i eleganckie wykończenie ogrodu uzyskamy poprzez otoczenie go mniejszymi bylinami.

źródło i zdjęcia: FISKARS POLSKA