Na co zwrócić uwagę podczas instalacji odkurzacza centralnego?

Bezproblemowe działanie odkurzacza centralnego oraz całego systemu instalacji rurowej, jest możliwe dzięki unikaniu błędów popełnianych już na etapie wykonywania instalacji centralnego odkurzania.

Na co zwrócić uwagę podczas instalacji odkurzacza centralnego?
ECOMAX Systemy Centralnego Odkurzania
Dane kontaktowe:
52 561 04 09, 888 444 419, 604 49 18 33
Chwytowo 14 85-223 Bydgoszcz
Zobacz firmę w innym dziale: Rekuperatory

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Instalacja klasyczna

Dla żadnego fachowca nie powinna stanowić problemu. Niestety błędy pojawiają się nawet przy prostych instalacjach. Każdy fachowiec ma inne podejście do swojej pracy. Jeden jest skrupulatny, inny lekceważy szczegóły podczas instalacji. Z tego powodu podjęcie współpracy z przypadkowym fachowcem jest ryzykowne i może prowadzić do pojawienia się problemów, zmniejszających komfort użytkowania urządzenia. Godny polecenia fachowiec przykłada się do szczegółów i nie lekceważy warunków zawartych w instrukcji montażu. Nawet przy prostych działaniach bezcenna okazuje się być wiedza specjalistyczna oraz dokładność wykonawcy.

Założenie trójnika w przeciwnym kierunku

Skutkiem może być zablokowanie prawidłowego kierunku przebiegu powietrza, przez co w danym miejscu występuje ogromne ryzyko gromadzenia się zanieczyszczeń. Skutkuje to utratą drożności instalacji, a co za tym idzie, obniżeniem przepływu powietrza, które z kolei wpływa na parametry chłodzenia silnika urządzenia. W takich warunkach przy ograniczonej jakości chłodzenia urządzenia, temperatura silnika rośnie i może doprowadzić do jego trwałego zniszczenia.

Niektórzy stwierdzą: "No dobrze ale moje urządzenie posiada bezpiecznik przeciążeniowy, który po dojściu do określonej temperatury wyłączy urządzenie".

- "Tak, ale gdy sytuacja powtarza się częściej, silnik i jego uzwojenie po kilku razach otrzymania tak wysokiej temperatury, po prostu się przepala i konieczna jest jego naprawa lub wymiana."

Zdarza się, iż monterzy nie zwracają uwagi podczas osadzania puszek pod gniazda i niektóre z nich są niejednokrotnie osadzone odwrotnie. Bagatelizowanie takich detali skutkuje utrudnieniami podczas późniejszego użytkowania. Klient zmuszony jest do naprzemiennego otwierania gniazd od góry i od dołu, co jest niewygodne i zwyczajnie irytujące.

Właśnie dlatego wszystkie puszki należy montować wg jednego schematu. Zadanie jest dość proste, ponieważ sama puszka zazwyczaj posiada specjalne oznaczenie informujące o kierunku jej osadzenia. Aby uniknąć kolejnych problemów z późniejszym zamontowaniem gniazd, zwróć uwagę w którym miejscu przewody sterujące powinny być osadzone. Każda puszka montażowa ma również przewidziane dla nich miejsce.

Stosowanie kolan krótkich/ostrych 90st w samej instalacji, może prowadzić do poważnych problemów!

Zwłaszcza gdy są montowane pod podłogą. Kolanka te powinny być zawsze umiejscawiane bezpośrednio za gniazdkiem ssącym. Kolanka o zbyt krótkim promieniu, mogą powodować zatory w rurociągu. Przy mocnych i wydajnych odkurzaczach, ryzyko jest trochę mniejsze a przy odkurzaniu wyłącznie kurzu i piasku problemy nie powinny wystąpić. Przy mniej wydajnych odkurzaczach w takim miejscu mogą zbierać się np. włosy, które mogą powodować zator. Jeśli szybko zareagujemy na zaistniałą sytuację, instalacja ma szansę na szybkie,  skutecznie udrożnienie. W przypadku, gdy kumulowanie odpadów w rurociągu będzie trwało dłużej, dojdzie do ograniczenia przepływu w rurociągu oraz znacznego pogorszenia chłodzenia jednostki.

Wyprowadzenie wyrzutu przefiltrowanego powietrza na zewnątrz

Zbyt duża odległość od odkurzacza centralnego do gniazda wyrzutowego również dodatkowo obciąża pracę silnika. Silnik odkurzacza ma już nie lada robotę do wykonania - musi zapewnić satysfakcjonującą siłę ciągu swojemu użytkownikowi. Stara szkoła profesjonalnego montażu mówi: "Przy doborze odkurzacza centralnego długość instalacji liczona jest od końca najdłuższej nitki ( + długość węża do odkurzania ) do gniazda wyrzutu powietrza na zewnątrz budynku", a zbyt dalekie umiejscowienie wydmuchu, znacznie obciąża silnik i skraca jego żywotność. Silnik nadmiernie się grzeje, występuje przesadne ścieranie szczotek węglowych a turbiny chodzą na maksymalnych obrotach. Dodajmy do tego przypadkową niedrożność instalacji ssącej lub niesprawny czy mocno zabrudzony system filtrujący i problem/serwis murowany.

Instalacja Hide a Hose

W przypadku tej instalacji również wszystko wydaje się być jasne. Dostępne są obszerne materiały informacyjne oraz wyczerpująca instrukcja układania takiej instalacji, a mimo to zdarza się, że dochodzą do nas informacje o problemach związanych z użytkowaniem tego wygodnego systemu.

Problem z powolnym wciąganiem węża do instalacji

Najczęściej inwestor wraz z wykonawcą nie potrafią dobrać odpowiedniej jednostki centralnej. W przypadku węży wciąganych do instalacji, dobór urządzenia ssącego wymaga innych kryteriów. Najważniejszym jest moc i wytwarzane podciśnienie a nie przepływ powietrza. Zdarza się, że sprzedawcy sugerują się podaną w opisie technicznym odkurzacza informacje o zgodności danego modelu z systemem hide a hose, które często pozbawione są dodatkowych ważnych szczegółów.

Przykładowo informacja, że odkurzacz z silnikiem 1600/1700 W o podciśnieniu (+-) 34 kPa, nadaje się do systemów z chowanym wężem, często okazuje się być niewystarczająca. W dalszym ciągu zdarzają się problemy z określeniem i doborem odpowiedniego odkurzacza centralnego do tego typu systemu. Wątpliwości dotyczą zarówno Klientów, jak i… sprzedawców w sklepach. Nie ma uniwersalnego modelu odkurzacza do systemów h-a-h. Należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wykonanie orurowania oraz przeliczyć długości rur i kolan. W przypadku dalszych wątpliwości, sugerujemy sporządzenie szkicu całej instalacji na projekt i przesłanie go do nas. Specjaliści z naszej firmy z chęcią spojrzą na zapytanie i dobiorą adekwatne urządzenie.

Odpowiedni wybór to sukces i gwarancja zadowolenia Twojego Klienta, dlatego zamiast sugerować się wyłącznie informacjami zawartymi w katalogu, skonsultuj się koniecznie z naszymi pracownikami!

Trudne, wymagające sporej siły wyciąganie węża z systemu

Tu problemem są zwykle kwalifikacje instalatora i jego doświadczenie przy montażu systemów z wężem chowanym.

Często instrukcje mówią o tym, że minimalna odległość pomiędzy kolankami Hide a Hose to 30 cm. Z naszego doświadczenia wynika, iż już odległość 1 metra pomiędzy nimi, znacząco wpływa na opór wyciąganego węża. W zależności od tego, w jakiej odległości od gniazdka były ułożone 2 sąsiadujące kolanka 90st., komfort z wyciąganiem węża do odkurzania może być utrudniony. Np. jeśli 2 kolanka 90st. osadzone blisko siebie usytuowane są blisko gniazda to nawet podczas wyciągania całego węża możemy odkurzać dyskomfort. Z kolei jeśli kolanka osadzone są na końcu nitki, w której chowa się wąż, dyskomfort będzie występował tylko do momentu przebrnięcia przez odcinek z blisko osadzonymi kolankami.

Zdarza się również, że monter daje więcej kolan 90st, niż jest to zalecane (3 szt max.). Wielu fachowców twierdzi, że to nic nie zmienia i tak rekord fachowości, o której wiemy to 9 kolan 90st.na wężu o długości 12 mb. W takich przypadkach użytkownik systemu raczej nie uświadczy satysfakcji z tej jakże wygodnej propozycji, jaką jest hide a hose. Można zgodzić się na instalację z maksymalnie czterema kolankami, jednak powinny one być rozstawione w odpowiedniej odległości od siebie.

System z chowanym wężem układa się zwykle jako pierwszy z wszystkich instalacji wykonywanych na budowie. Będąc w tak komfortowej sytuacji, jedynie brak wyobraźni montującego może zmuszać go do stosowania większej ilości kolan 90st niż 3 sztuki.

W żadnym wypadku nie układamy instalacji w taki sposób, że odcinek w którym chowa się wąż do odkurzania, jest na dwóch płaszczyznach. Również nie zalecamy wstawiania kolan, które zmieniają kierunek węża w instalacji na powrotny, czy to poziom czy pion.

źródło i zdjęcia: ECOMAX