Zacznij od dachu
Przed zimą koniecznie należy sprawdzić szczelność dachu. Nie bagatelizujmy nawet najmniejszych nieszczelności. Przy opadach śniegu mogą stać się dużym zagrożeniem. Nieszczelny dach to nie tylko woda kapiąca na głowę, ale także pojawiające się w mieszkaniu wilgoć czy pleśń. W takiej sytuacji koniecznie należy wezwać fachowca. Nieodzowną częścią dachu jest komin. Koniecznie należy go wyczyścić przed uruchomieniem ogrzewania. Wcześniej należy sprawdzić, czy w środku nie ma ptasiego gniazda. W kwestii komina lepiej zdać się na doświadczenie kominiarza.
Czyszczenie rynien
Wyczyszczenie rynien jest bardzo ważne. Za pomocą szczotki albo specjalnego przyrządu do czyszczenia rynien należy z nich opróżnić wszystko to, co się w nich przez ostatni czas zebrało. Liście czy gałązki zalegające w rynnach zablokują przepływ wody, w efekcie czego woda zacznie spływać po murze i niszczyć elewację.
Zabezpieczenie okien
Szczelne okna to szczelny i ciepły dom. Przed zimą warto umyć uszczelki i zabezpieczyć je specjalnym środkiem konserwującym do uszczelek np. samochodowych. Uchroni to okno przez pęknięciem i zamarznięciem. Dodatkowo należy sprawdzić, czy okna są szczelne. Może się zdarzyć, że się rozregulują i będzie trzeba je odpowiednio dokręcić. Zajmie się tym odpowiedni fachowiec.
Kratka wentylacyjna
Kratkę wentylacyjną należy wyczyścić z kurzu oraz pajęczyn. Jeżeli będzie zabrudzona, znacznie ograniczy dopływ powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej trzeba wyczyścić kratkę w czerpni oraz wymienić filtry w rekuperatorze.
Sprawdzenie pieców oraz grzejników
Bez kontroli pieca i instalacji C.O. ani rusz! Koniecznie trzeba wyczyścić piec, a także odpowietrzyć kaloryfery oraz uzupełnić ilość wody w instalacji. Należy również pamiętać o tym, by kaloryfery nie były zbytnio przysłonięte. Grube zasłony czy meble mogą znacznie ograniczać przepływ powietrza, co obniży jakość ogrzewania.
Odłączenie zewnętrznego ujęcia wody
Pamiętajmy, aby przed zimą schować wszystkie urządzania nawadniające z podwórka, np. węże wodne. Należy również zamknąć wszystkie zewnętrzne dopływy wody. Te dwie proste czynności gwarantują bezpieczeństwo nawet w największe mrozy.
Porządek na ogrodzie
Paradoksalnie przed zimą należy zrobić porządek w ogrodzie – wyczyścić i schować grill, kosiarkę oraz meble ogrodowe. Kolejny krok to przygotowanie łopaty od odśnieżania, akcesoriów do odmrażania samochodu, a także przygotowania miejsca na opał.
źródło i zdjęcia: OKNOPLAST