Woda - choć niezbędna do życia może być szkodliwa dla budynków i przebywających w nich osób. Wpływ wilgoci wynikający z braku lub uszkodzeń izolacji prowadzi do powszechnie znanych uszkodzeń powłok malarskich, tynków, a w ekstremalnych przypadkach murów i betonu. Wewnętrzne wtórne zabezpieczenie piwnic przed wodą jest najbardziej efektywnym sposobem spełnienia tych wymogów.
1. Uszczelnianie ścian
Ściany obiektu narażone na działanie wody izolować zaprawą AQUAFIN®-1K. W zależności od specyfiki obiektu można nakładać drugą lub trzecią powłokę.
2. Izolacja ścian narażonych na wilgoć (ryzyko spękań)
Na podłożach, w przypadku których istnieje ryzyko pękania, zabezpieczenie przed wodą narażonych obszarów ścian nośnych odbywa się w pierwszej kolejności za pomocą AQUAFIN®-1K. Gdy pierwsza warstwa zwiąże nałożyć dwie warstwy AQUAFIN®-RS300 za pomocą pędzla lub pacy.
3. Zaprawa sczepna
Na zabezpieczone podłoże nałożyć kryjącą zaprawę THERMOPAL®-SP, aby poprawić wiązanie nakładanego w następnej kolejności tynku renowacyjnego.
4. Naniesienie tynku renowacyjnego
Nałożyć jedną warstwę THERMOPAL®-SR24 lub THERMOPAL®-SR44 do grubości maks. 30 mm. Po wstępnym związaniu zaprawy powierzchnie tynku należy przetrzeć przy użyciu specjalnej pacy (kratownic). Tynku renowacyjnego nie wolno zacierać!
5. Naniesienie szpachli
Nałożyć drobnoziarnisty, mineralny tynk THERMOPAL®-FS33 za pomocą kielni na grubość do 3 mm i wygładzić przy użyciu pacy filcowej lub gąbkowej.
źródło i zdjęcia: Schomburg Polska