Pokój dziecięcy na lata, czyli jak funkcjonalnie zaaranżować dziecku cztery kąty?

Urządzenie pokoju dziecka bywa nie lada wyzwaniem dla rodziców. Zmieniające się potrzeby i oczekiwania pociech wymagają bowiem elastycznych i uniwersalnych rozwiązań wnętrzarskich. Dziecięce cztery kąty to najbardziej dynamicznie zmieniająca się przestrzeń w domu, dlatego warto wziąć pod uwagę rozwiązania, dzięki którym pokój przez lata będzie cieszyć młodego lokatora.

Pokój dziecięcy na lata, czyli jak funkcjonalnie zaaranżować dziecku cztery kąty?
SALONY AGATA Kuchnie Agata
Dane kontaktowe:
32 888 70 70 (biuro obsługi klienta)
Al. Roździeńskiego 93 40-203 Katowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pokój dziecka powinien zmieniać się wraz z nim!

Dzieci bardzo często zmieniają zdanie, a wraz z poszerzaniem horyzontów i poznawaniem świata także swoje zainteresowania i np. preferencje kolorystyczne. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby stworzyć pokój, który będzie "nadążał" za wszystkimi zmianami, jakie będą dokonywać się w ich życiu. Jak to zrobić? Oto kilka prostych porad:

  • Podstawą jest odpowiedni dobór mebli. Kluczowe znaczenie ma tutaj stonowana kolorystyka, gładka faktura i prosta struktura. Nie należy także przesadzać z ilością elementów, aby dziecko nie czuło się przytłoczone.

Urządzenie pokoju dziecka bywa nie lada wyzwaniem dla rodziców

  • W dziewczęcych aranżacjach liczy się przede wszystkim dbałość o szczegóły, wrażenie świeżości i lekkości, a preferowane barwy to pastele i róże. Ważnym elementem dla małej księżniczki jest przestronna, praktyczna szafa, która pomieści wszystkie dziecięce kreacje oraz wygodne łóżko z uwielbianymi przez dziewczynki poduszkami. Nie może także zabraknąć strefy do nauki, w której kluczowe jest biurko ze schowkami, szufladami i skrytkami mogącymi oprócz książek pomieścić liczne drobiazgi i małe skarby. Przykładem mebli, które świetnie prezentują się w pokojach dziewczynek są białe, lekko klasyczne meble z kolekcji MIA z delikatnymi różowymi akcentami.

W dziewczęcych aranżacjach liczy się przede wszystkim dbałość o szczegóły, wrażenie świeżości i lekkości

  • W przypadku chłopców dobór kolorów powinien być bardziej zdecydowany, a meble mieć typowe, proste kształty. Istotne aby w aranżacji pokoju młodzieńca znalazł się motyw przewodni, który można wprowadzić w prosty sposób, np. poprzez powieszenie plakatów, dużych ściennych naklejek czy też ozdabiając ścianę tapetą tematyczną. Jeśli dziecko interesuje się np. motoryzacją, idealnymi dodatkami będą ramki ze zdjęciami ulubionych modeli pojazdów, duża fototapeta, czy model samochodu, który można postawić na dowolnej powierzchni. Przykładem chłopięcej aranżacji pokoju, uniwersalnej do zainteresowań jest kolekcja SIBO w biało-szarej kolorystyce z czerwonymi wstawkami na frontach, doskonale wpisująca się w aktualne trendy. Obie kolekcje dostępne są w salonach Agata i dają możliwość wielokrotnej aranżacji i dopasowania do dzieci w różnym wieku.

W przypadku chłopców dobór kolorów powinien być bardziej zdecydowany

 

  • Jeśli nie planujesz częstych zmian aranżacji, liczbę wiodących kolorów najlepiej ograniczyć do dwóch lub trzech przy czym im mniejszy pokój, tym bardziej wskazana jest konsekwencja.
  • Postaw na detale! Baza w postaci jednolitych mebli daje możliwość, aby szaleć z dodatkami. Kolorowe poduszki SHAGGY, przyjemny w dotyku koc CORAL, przepuszczająca światło firana OTYLIA, dekoracyjne osłonki na doniczki, zdjęcia, plakaty – to tylko nieliczne elementy dekoracji, które mogą wprowadzić do pokoju dużo świeżości i koloru. Są to też przedmioty, które przy niewielkich nakładach finansowych możemy zmieniać wraz z aktualnymi preferencjami pociechy.

Baza w postaci jednolitych mebli daje możliwość, aby szaleć z dodatkami

 

  • Pamiętajmy, że dziecko wniesie do pomieszczenia konkretne barwy razem ze swoimi ubrankami, zabawkami i przedmiotami, którymi się otacza, a my obserwując, możemy reagować i zmieniać dodatki adekwatnie do potrzeb.

Pamiętajmy, że dziecko wniesie do pomieszczenia konkretne barwy

 

Zadbaj o przestrzeń na zabawę – ekspert radzi

- "Szczególnie w przypadku młodszych dzieci warto pamiętać, że często miejscem do zabawy jest podłoga. Świetnie sprawdzają się wszelkie pufy, siedziska i meble, które można swobodnie przesuwać. Ruchome elementy mogą służyć rodzicom, np. podczas wspólnego czytania z dziećmi, a dla pociech oprócz spełniania podstawowej funkcji mają szansę okazać się świetnymi elementami zabawy, np. stanowiąc formę przeszkody do pokonania. Są to także przedmioty łatwe do odstawienia na bok w momencie, kiedy dziecko potrzebuje więcej przestrzeni. Urządzając pokój dziecka nie kierujmy się utartymi schematami, ale eksperymentujmy, pytajmy o zdanie dzieci i reagujmy na ich prośby. Bawiąc się dodatkami, zmieniając ich kolor i nie nadwyrężając jednocześnie portfela, dziecięcy pokój może wielokrotnie przybierać nowe oblicza" – podkreśla Natalia Nowak, ekspert aranżacji wnętrz Agata S.A.

źródło i zdjęcia: SALONY AGATA