Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Meble pokojowe

Jak stworzyć miejsce przyjazne seniorom?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-06-25

Często codzienne czynności, które osobie młodej nie sprawiają trudności, dla seniorów mogą stać się wyzwaniem. Dla ułatwienia życia naszym najbliższym, warto zainwestować w praktyczne meble i dodatki.O produktach idealnych do aranżacji przestrzeni dla seniora opowiada ekspert salonów Agata.

Przestrzeń idealna dla seniora 

Z biegiem lat poruszanie się po mieszkaniu lub korzystanie z wyposażenia domowego sprawia więcej trudności. Aby zapewnić bliskiej osobie dostateczny komfort i poczucie samodzielności, warto przemyśleć dedykowaną jej przestrzeń. Niezwykle ważna okazuje się odległość między meblami oraz ich charakterystyka.

Jaki materac wybrać dla seniora?

Do pełnej regeneracji, osoby starsze potrzebują 7 godzin snu na dobę. Dlatego tak ważne jest odpowiednie łóżko i materac. Kwestią nadrzędną jest właściwe ułożenie ciała oraz podparcie sylwetki.

Prawidłowa amortyzacja kręgosłupa sprawia, że organizm może zmniejszyć napięcie mięśni i w efekcie skuteczniej odpocząć. Wielu seniorów cierpi z powodu dolegliwości takich jak ból kości lub drętwienie, dlatego właściwie dopasowany materac jest tak ważny. 

Komfortowe łóżko dla seniora

- Wybór materaca jest kwestią indywidualną, zależną od preferencji i masy ciała. Dla osób starszych polecane są szczególnie modele hybrydowe np. Rocket, Grab, Spectro, Elliptic – łączące zalety typu sprężynowego i piankowego oraz zapewniające podparcie ciała podczas snu i bardzo dobrą termoregulację przez zastosowanie nowych pianek.

Świetnym rozwiązaniem będzie również model typu multipocket, który na każdym metrze kwadratowym ma wbudowanych kilkaset sprężyn. Ten typ materaca gwarantuje nie tylko wysoki komfort, ale również wsparcie sylwetki w każdym punkcie – radzi Gabriel Gdula, ekspert ds. materacy salonów Agata.

Komfortowa sypialnia 

Po materacu czas na pozostałe elementy sypialni, a przede wszystkim – łóżko. Ważnym elementem jest wysokość, najlepiej na poziomie kolan.

Pozwoli to osobie starszej w łatwy sposób usiąść i wstać po drzemce. Świetnie sprawdzi się regulowany stelaż, dzięki któremu można komfortowo unieść głowę lub nogi. Także przestrzeń obok łóżka warto dostosować do potrzeb starszej osoby. Szafka nocna musi zmieścić najpotrzebniejsze lekarstwa, okulary, lampkę, a także ulubioną lekturę.

Warto pamiętać, aby meble nie miały ostrych wykończeń i rogów, zapobiegnie to kontuzji podczas niefortunnego wypadku.

Przestrzeń dla seniora to nie tylko funkcjonalność, ale również wygląd. Najlepiej sprawdzą się klasyczne meble. W salonie stanąć może tapicerowana sofa oraz wygodne, rozkładane fotele z podłokietnikami, oczywiście o odpowiedniej wysokości. Dzięki podłokietnikom można wygodniej ułożyć ciało, a także podeprzeć się podczas wstawania. 

Łóżko z materacem dla seniora

Świetnie sprawdzi się również narożnik z funkcją relaks, dzięki której możliwa jest regulacja kąta nachylenia zagłówków, czy wysuwanie siedziska. Szukając odpowiedniego modelu dla dziadków, postaw na ten wyposażony w mechanizm elektrycznego rozkładania.

Mechanizm, który przy użyciu jednego przycisku - wysunie podnóżek i rozłoży oparcie, aż do pozycji półleżącej, z pewnością przypadnie do gustu każdemu seniorowi.

Fotel z podłokietnikami

Fotel typu uszak wyposażony został w praktyczne podłokietniki, głębokie siedzisko oraz gładkie, subtelne oparcie idealnie wyprofilowane dla wygody seniora.

Aranżacja salonu 

Gustowne meble w odcieniach naturalnego drewna czy dodatki w stonowanych kolorach to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz. Każdy senior z pewnością ucieszy się także z witryny, w której z powodzeniem można przechowywać zarówno dekoracje, jak i zastawę stołową.

Drewniana witryna na drobiazgi

Nie zapomnij jednak, aby zachować odpowiednie odległości między meblami, zwiększające swobodę ruchu. Nie bez znaczenia jest również wybór dywanu do mieszkania starszej osoby.

Najlepiej sprawdzą się miękkie i przytulne modele o większej powierzchni, które minimalizują ryzyko poslizgnięcia. Pamiętaj także o oświetleniu – to niezwykle ważny aspekt dla starszej osoby – wybierz lampy, dzięki którym pomieszczenie będzie jasne i dobrze widoczne.

Wygodny zestaw wypoczynkowy do salony

Urządzenie wnętrza dla seniora to nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę potrzeby starszych rodziców czy dziadków, z których często nie zdajemy sobie sprawy.

Do istotnych elementów należą m.in. właściwa przestrzeń między meblami, ich wykończenie, odpowiednia wysokość łóżek i wszystkich siedzisk oraz duży dywan, zwiększający bezpieczeństwo podczas poruszania.

Źródło i zdjęcia: Agata Meble 

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum