1. Jaki prąd? Czy jedna faza starczy
Jak najbardziej wystarczy. Instalacja elektryczna zasilająca minibasen musi spełniać wymagania przepisów budowlanych oraz norm dotyczących instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (IEC 364) oraz danych minibasenu.
Minibasen powinien być podłączony bezpośrednio do tablicy rozdzielczej. Obwód elektryczny zasilający minibasen powinien być wyposażony w odpowiedni wyłącznik nadprądowy oraz różnicowo-prądowy, które powinny być zainstalowane w rozdzielnicy budynku. Niedopuszczalne jest stosowanie podłączenia na wtyczkę lub za pomocą przedłużacza. Zasilanie minibasenu powinno pochodzić z niezależnego obwodu, z którego nie mogą być zasilane inne odbiory.
UWAGA: Tutaj najczęściej są popełniane błędy – KONIECZNIE upewnij się wcześniej, czy do Twojego modelu te wytyczne pasują! Zadzwoń np. 500 850 850.
Przykładowe rozwiązania (KONIECZNIE UZGODNIĆ PRZED PRZYGOTOWANIEM):
Można stosować 1 i 3-fazowe przyłącza. Przykład dla 1 fazy. Przewody zasilania 230 V: Minimalny przekrój poprzeczny przewodu zasilającego – zwykle nie mniej niż 4 mm (przewód trójżyłowy). Zaleca się pozostawienie przewodu o długości ok. 2 metrów od miejsca wejścia do minibasenu, w celu jego doprowadzenia do wewnętrznej skrzynki sterującej. Rezystancja izolacji przewodów min. 1 M.
Przewód ochronny PE: Sposób połączenia przewodu PE z ziemią zależy od układu sieci. Minimalny przekrój poprzeczny przewodu ochronnego PE wynosi 10 mm. Wyłącznik różnicowo prądowy: 30 mA. Wyłącznik nadprądowy: typu C, zależny od urządzenia zwykle od 16A do 50 A zależnie od urządzenia. Podłączenie powinien wykonać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Nie jesteś pewien/pewna – zapytaj!
2. Jakie podłączenia wodno-kanalizacyjne?
Najlepiej żadne. I to serio. Napełnianie i opróżnianie spa najlepiej wykonać za pomocą węża ogrodowego. Robi się to raz na parę miesięcy, więc stałe podłączenia to w sumie strata energii, a nawet większe ryzyko np. problemów w zimie czy problemów z dezynfekcją wody.
Nie jesteś pewny/pewna? Lepiej zadzwonić niż potem poprawiać i się denerwować! 500 850 850
3. Jakie podłoże?
Równe i wytrzymałe. Średni nacisk spa to 450 kg/m2. Więc podłoże powinno to wytrzymać. Czy to będzie taras drewniany czy kostka brukowa czy inny rodzaj, nie jest tak ważne. Choć np. po żwirze niekoniecznie będzie wygodnie chodzić. Ważne jest też wypoziomowanie – by spa było równomiernie zalane, bo np. odkryty filtr może zasysać "lewe" powietrze lub niezakryta dysza wodna może nam zrobić niespodziewany gejzer na kilka metrów poza nieckę.
4. Czy my wszystko kompleksowo robimy?
Możemy zrobić wszystko: zaplanować, dostarczyć, rozładować, uruchomić, przeszkolić, serwisować, korzystać. Natomiast osobną sprawą są prace "około spa" – np. wykonanie wykopu i jego zabezpieczenie (w przypadku zagłębień), wykonanie tarasu, kostki brukowej. Staramy się być specjalistami w swoim fachu – nie udajemy, że jednocześnie jesteśmy brukarzami, stolarzami, projektantami instalacji elektrycznych czy operatorami koparek. Natomiast współpracujemy z firmami specjalistycznymi. Jeśli w trakcie rozmów wyniknie, że są potrzebne dodatkowe prace – staramy się przygotować dokumentację i, jeśli mamy godnego podwykonawcę, możemy oczywiście wziąć nadzór na siebie.
5. Jak wygląda dostawa?
Już przy umowie informujemy Cię o dostępnych opcjach, ustalane są możliwości. Przed dostawą dział logistyki potwierdza wszystko telefonicznie i mailowo. Najczęściej dojeżdżamy autem do 3,5 tony, następuje rozładunek i przeniesienie spa w docelowe miejsce (to może robić ekipa inwestora lub nasza – zależnie od ustaleń – ważne jest wcześniejsze zapewnienie drogi przejścia według wytycznych, czy jest możliwość użycia sprzętu do transportu czy ekipy wieloosobowej). Po czym następuje podłączanie urządzenia, rozruch i przeszkolenie.
6. Czy w komplecie jest pokrywa i obudowa?
Tak. Sprzedajemy urządzenie gotowe do pracy. Nie byłoby takie bez pokrywy (utrata ciepła, potencjalne zabrudzenia) czy bez obudowy (ryzyko i dla użytkownika i dla kąpiących).
7. Jak się zagłębia takie urządzenie?
Skutecznie. Opcji jest sporo. Trzeba pamiętać o dostępie serwisowym, ale też np. odprowadzeniu wody z niecki.
źródło i zdjęcia: Sundance Spas MINIBASENY