Ściany fundamentowe z pustaków szalunkowych

Użycie pustaków szalunkowych pozwala szybko i przy niewielkim nakładzie kosztów wykonać jedne z kluczowych dla nowopowstającego budynku prac – wzniesienie ścian fundamentowych. Pustaki szalunkowe firmy Bruk-Bet® swoje zastosowanie znajdują również w innych rodzajach przegród budowlanych wykonywanych w przyziemiu domu.

Ściany fundamentowe z pustaków szalunkowych
BRUK-BET System budowlany z białego betonu komórkowego
Dane kontaktowe:
801 209 047 (infolinia)
Nieciecza 199 33-240 Żabno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pustaki szalunkowe firmy Termalica, zwane inaczej pustakami zalewowymi czy też zasypowymi, to wykonane z wibroprasowanego betonu wyroby pełniące funkcję szalunków traconych. Oznacza to, że prace realizowane przy ich użyciu nie wymagają deskowania, co znacząco skraca czas wykonania fundamentów i obniża koszty robocizny.

Firma Bruk-Bet® oferuje trzy rodzaje pustaków szalunkowych: podstawowe, połówkowe i narożne. Dzięki asortymentowi dostosowanemu do wykonywania poszczególnych fragmentów przegród, a także połączeniom typu pióro-wpust, pustaki szalunkowe zapewniają najszybsze wzniesienie ścian fundamentowych spośród dostępnych na rynku rozwiązań budowlanych. Wyroby firmy Bruk-Bet® są ponadto polecane do budowy ścian oporowych i piwnicznych, a także ścian nośnych o zwiększonej wytrzymałości pod budynki mieszkalne i gospodarcze.

Przed wzniesieniem ścian

Przed rozpoczęciem murowania fundamentów z pustaków szalunkowych należy zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową ich podstawy, czyli ław fundamentowych.

Jarosław Kwaśniak, Product Manager z firmy Bruk-Bet® wyjaśnia:

- "Ponieważ ławy fundamentowe posadowione są w gruncie, istnieje ryzyko ich zawilgocenia, a następnie podciągania kapilarnego wilgoci przez ściany fundamentowe i piwniczne. Aby tego uniknąć zaleca się wykonanie hydroizolacji poziomej na ławie fundamentowej, np. z dwóch klejonych lepikiem lub wodorozcieńczalną emulsją asfaltowo-kauczukową warstw papy izolacyjnej. Innym sposobem wykonania izolacji jest zastosowanie termozgrzewalnej papy fundamentowej."

Murowane na sucho

Wznoszenie ścian fundamentowych z pustaków szalunkowych odbywa się bez użycia zaprawy. Jeśli jednak podczas wykonywania ław fundamentowych powstały nierówności, pierwsza warstwa pustaków powinna być ułożona na wyrównującej zaprawie cementowej. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych murów, pomiędzy pustakami należy zachować odpowiednie przesunięcia spoin pionowych.

Zbrojenie ścian

W zależności od wysokości i przewidywanych obciążeń ścian fundamentowych i piwnicznych wykonanych z pustaków szalunkowych, należy wykonać odpowiednie zbrojenia.

Jarosław Kwaśniak mówi:

- "Ściany z pustaków szalunkowych możemy zbroić w spoinach poziomych układając zbrojenie na specjalnie wyprofilowanych ściankach poprzecznych pustaka oraz wykorzystując pionowe kanały zbroić słupki i rdzenie w narożnikach. Na ostatniej warstwie pustaków zaleca się podłużne ułożenie dwóch prętów zbrojeniowych o średnicy 12 mm, które po zabetonowaniu utworzą wieniec ścienny. Pustaki szalunkowe firmy Bruk-Bet® układa się na zakładkę i betonuje co 3-4 warstwy betonem w klasie co najmniej B-15."

źródło i zdjęcia: BRUK-BET