Spa w domu. Na co warto zwrócić uwagę i jak się przygotować?

Lokalizacja dla minibasenu to jedno z pytań podstawowych. Gdy na przełomie wieku zaczynaliśmy współpracę z Sundance odpowiedź była zupełnie inna niż obecnie. Spa w domu. Koniec. Każde inne rozwiązanie zakrawało w oczach Klientów na herezję.

Spa w domu. Na co warto zwrócić uwagę i jak się przygotować?
Sundance.pl – PRZEDSTAWICIEL SUNDANCE SPAS w POLSCE – Acti Group Sp. z o.o. Baseny, minibaseny, sauny, łaźnie, zadaszenia
Dane kontaktowe:
infolinia ulgowa: 801 333 700, infolinia dla GSM: 500 850 850
ul. Wojska Polskiego 78c 41-600 Świętochłowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nieraz już pisaliśmy, że mało jest tak fajnych momentów na kąpiel w jaccuzi jak zimowa, mroźna i bezchmurna noc (zwykle, gdy ktoś spróbuje zgadza się z tym zdaniem, i nie dlatego, że nagle staje się "morsem", a raczej dlatego, że skorzystał z kąpieli w minibasenie u znajomego lub spędził urlop np. w Leukerbad w Szwajcarii czy innym kurorcie).

Jeśli jednak zima kojarzy nam się wyłącznie z zimnem, a wizja wyjścia na mróz jest równie atrakcyjna jak stanie w deszczu na przystanku autobusowym, mamy tylko jeden wybór – spa w domu. Ale gdzie i jak w domu?

Wymiary

Sprawdź drogę, jaką musi pokonać całe urządzenie do swojej docelowej lokalizacji – jeśli po drodze są 3 rodzaje drzwi o szerokości 90 cm, a urządzenie ma wymiary 200cm x 200cm x 95cm to co zrobisz? Jaccuzi – ze względu na nieckę się nie składa – jak skrzynia fortepianu – wnosisz w całości albo wcale.

Koniecznie pomyśl, ile po drodze jest drzwi, schodów, jakie są zakręty. Podpowiadamy, jak to bywało, co można, co warto – nasze propozycje:

  •     dostarczyć urządzenie PRZED zrobieniem dachu,
  •     dostarczyć spa PRZED zamontowaniem odrzwi,
  •     zburzyć ścianę, wprowadzić spa i postawić ją na nowo (a tak, bywało – tutaj wpis o dostawie)
  •     rozebrać odrzwia.

Często dobrym rozwiązaniem jest zbicie z listew prostopadłościanu o wymiarach swojego docelowego spa i pokonanie całej drogi od wejścia z takim "próbnikiem" (uwaga – nie zapomnij, że jaccuzi nie jest puste tak jak modelowy prostopadłościan i nie wchodź do swojego modelu w wąskim przejściu).

Waga

Jeśli producent podaje, iż Twoje wymarzone spa ma 400 kg i pojemność 1000 litrów to prosimy, weź to koniecznie pod uwagę, pomyśl także o kąpiących. Zwykle przyjmuje się nacisk spa na podłoże rzędu 450 kg/m2, ale możesz to łatwo przeliczyć. Urządzenie ma 2×2 m? Czyli 4 m2. Zatem 1000kg(1000l) + 400kg + 4*80kg (osoby kąpiące się) = 1 720 kg/4 = 430 kg/m2. Budynki mieszkalne projektuje się na ok. 200 kg/m2 (PN-EN 1991-1-1), czyli strop pod spa powinien być odpowiednio wzmocniony!

Prąd

Zdarzyło nam się, że w pomieszczeniu, gdzie miało stać jacuzzi nie było prądu. Pamiętaj, że to jest główny i jedyny przewód, który trzeba doprowadzić do spa. Ważny jest przekrój kabli oraz ich odpowiednia długość i lokalizacja. Koniecznie powinien to być przewód prowadzący bezpośrednio ze skrzynki prądowej "na wyłączność" z własnym zabezpieczeniem, a także wyłącznikiem różnicowoprądowym. Szczegółowe ustalenia powinien Ci dostarczyć producent lub dystrybutor spa.

Woda

Choć to podstawa kąpieli, w przypadku kompaktowych spa nie ma potrzeby stałego doprowadzenia wody (tylko przy wannie spa z rynną przelewową będzie to konieczne). Ba! Często się to nawet odradza. Przy właściwej pielęgnacji wodę wymienia się co parę miesięcy, można więc minibasen napełnić i opróżnić za pomocą zwykłego węża. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by takie łącze wykonać. W tym celu też najlepiej skontaktować się z dostawcą sprzętu.

Miejsce

Zatroszcz się o to, by móc swobodnie wchodzić i wychodzić ze spa (schodki lub poręcze), zadbaj o spadki na podłodze (w trakcie kąpieli się chlapie) oraz odpowiednią wentylację. Pomyśl, w którą stronę będzie skierowany Twój wzrok podczas masażu na ulubionym miejscu – nie chcesz przecież patrzeć w ścianę? Pomyśl, gdzie odłożysz pokrywę, która zabezpiecza minibasen przed utratą ciepła.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych lokalizacji – nazwijmy to typowych – dla lokalizacji spa w domu.

By nie tracić widoków zachęcamy do lokalizacji na zadaszonych tarasach, ogrodach zimowych Ogród zimowy

By nie tracić widoków zachęcamy do lokalizacji na zadaszonych tarasach, ogrodach zimowych. Dalej możemy się cieszyć widokiem za oknem, tyle że bez chłodu. W takim wypadku trzeba jednak zadbać o odpowiednią wentylację ogrodu, inaczej różnica temperatur w połączeniu z wysoką wilgotnością wytworzy parę, która skutecznie nam ten widok przysłoni.

Osobny pokój z jaccuzi, pokój kąpielowy

Zaletą takiego pomieszczenia jest jego specjalizacja Zaletą takiego pomieszczenia jest jego specjalizacja (nie mamy tu na myśli łazienki – starajmy się oddzielać funkcje higieniczne od funkcji relaksacyjnych). Możemy je tak zaaranżować, by móc się swobodnie przebrać, wziąć prysznic przed kąpielą (pamiętasz, że do spa wchodzimy czyści?) czy odpocząć po niej – np. umieszczając w pobliżu leżaczki.

Osobna sfera relaksu

Dość często minibasen jest tylko jednym z elementów większego domowego centrum spa czy welness. W takim miejscu może się znajdować sauna, łaźnia parowa, salka fitness czy stół do bilarda. Dobrze jest o takiej lokalizacji porozmawiać z firmą, bo każde z tych urządzeń czy miejsc może wymagać osobnych warunków (np. wentylacja i poziom wilgotności dla fitness czy minibasenu). Ważne jest także, by odpowiednio poznać działanie każdego z nich. Częstym błędem jest korzystanie w tej samej "sesji"ze spa oraz sauny, a tymczasem w obu przypadkach mamy do czynienia z termoterapią. W dodatku po saunie zaleca się spłukanie pod raczej chłodnym prysznicem. Wchodzenie do jacuzzi, gdy jesteśmy spoceni nie jest właściwą praktyką.

źródło i zdjęcia: Sundance Spas MINIBASENY