De Dietrich: Czy warto zainwestować w kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny to znacznie większy wydatek niż kocioł tradycyjny. Czy jednak z punktu widzenia energooszczędności warto w niego zainwestować?

De Dietrich: Czy warto zainwestować w kocioł kondensacyjny?
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Odnawialne źródła energii
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Koszt gazowego kotła kondensacyjnego obecnie nie jest znacznie większy od kosztu kotła tradycyjnego.

Jeszcze 10 lat temu było to prawdą, kiedy przy porównywalnych mocach kocioł kondensacyjny kosztował ponad dwa razy więcej niż kotły tradycyjne.

Oferowane obecnie wiszące, gazowe, modulujące kotły kondensacyjne, jak przykładowo typoszereg kotłów MCR II De Dietrich, mają ceny porównywalne lub niższe zarówno w kategorii kotłów jednofunkcyjnych, jak również w pakietach, razem z pojemnościowymi podgrzewaczami ciepłej wody użytkowej. Podobne relacje występują w przypadku atmosferycznych kotłów średnich mocy (do 380 kW) i gazowych kotłów kondensacyjnych. Jednak wspólną cechą i ogromną zaletą kotłów kondensacyjnych jest mniejsze zużycie paliwa i niższe rachunki za gaz.

Z porównania sprawności kotłów tradycyjnych (92%) i kondensacyjnych gazowych (do 109%) wynikają kilkunastoprocentowe oszczędności paliwa. Dodając do tego zalety sterowania pogodowego, które występuje w tych kotłach, odpowiednie programowanie dziennych i nocnych temperatur pokojowych, a do tego jeszcze niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, to potwierdzone praktyką oszczędności w zużyciu gazu przekraczają nawet 20%.

Osiągamy to głównie dzięki technice kondensacyjnej, która dodatkową energię czerpie z kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach, powstałej z połączenia wodoru (w gazie) i tlenu (z powietrza). Również niskie temperatury pracy przy ogrzewaniu podłogowym wraz z automatyką pogodową i modulacją kotła, pozwalają na intensywniejszą kondensację i jego pracę na maksymalnych sprawnościach.

Przyjmując koszty tradycyjnego centralnego ogrzewania w sezonie grzewczym (dom 200 m?) średnio na poziomie 4500 zł i 20%-towe oszczędności, wynikające z wykorzystania kotła kondensacyjnego, roczne oszczędności rzędu ok. 900 zł w ciągu 5-6 lat pozwolą spłacić nawet koszt kotła, a nie tylko różnicę cen między kotłem tradycyjnym a kondensacyjnym. Z dodatkową informacją producenta, zapewniającą co najmniej 15 letnią pracę kotła, na drugie pytanie z tytułu łatwiej sami znajdziemy odpowiedź.

źródło i zdjęcia: De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.