Pomieszczenia umiejscowione pod dachem to bardzo specyficzne i trudne do zagospodarowania obszary, zarówno ze względu na kształt wnętrza, jak również panujące tam warunki. Materiały budowlane użyte do ich wykończenia muszą więc być trwałe i dobrane ze szczególną starannością. Dotyczy to między innymi sposobu doświetlenia i wentylacji poddasza. Standardowym rozwiązaniem stały się już w takich miejscach okna połaciowe. Ta decyzja nie budzi raczej wątpliwości. Na tym jednak nasz wybór się nie kończy – pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego pod względem parametrów modelu.
- "Okno, które będzie właściwie pełniło swoją rolę, powinno być dobrane z uwzględnieniem charakteru i przeznaczenia pomieszczenia. Inne bowiem materiały sprawdzą się w sypialni, inne natomiast w narażonej na dużą wilgotność łazience. Do miejsc takich jak kuchni czy łazienka najlepiej zastosować produkty o podwyższonej odporności na działanie wilgoci, których profil będzie odpowiednio zabezpieczony przed kontaktem z wodą". – tłumaczy Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.
Odkrywamy możliwości okien dachowych Dostępny na rynku szeroki wybór różnorodnych modeli okien dachowych nie ułatwia zadania. Ważne, by wziąć pod uwagę również potrzeby domowników i dobrać funkcjonalność okna tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas ich użytkowania. Aspektem, który należy przeanalizować, jest wybór sposobu otwierania. Obsługa okien połaciowych z racji ich usytuowania nie należy do najprostszych, dlatego też tak ważny jest dobór właściwego mechanizmu.
- "System otwierania i zamykania stolarki na poddaszu najlepiej rozpatrywać w kontekście usytuowania przeszkleń w pomieszczeniach oraz funkcji, jakie ma tam pełnić okno – czy ma stanowić jedynie doświetlenie wnętrza, czy też zależy nam na jego częstym otwieraniu. Dobrze sprawdzają się systemy uchylne z opcją mikrowentylacji, które są szczególnie przydatne podczas snu w chłodniejsze dni. Jeśli zależy nam na komfortowej obsłudze, warto zwrócić uwagę na warianty z klamką umiejscowioną, tak jak np. w modelu Skylight Premium, u dołu skrzydła". – podpowiada ekspert firmy Dobroplast.
Co jeszcze należy uwzględnić? Z pewnością są to kwestie związane z utrzymaniem ich czystości. Pożądaną funkcjonalnością jest możliwość obrócenia skrzydła w pozycji do mycia, przykładowo Skylight i Skylight Premium dzięki nowoczesnym okuciom pozwalają obrócić skrzydło o 120° i wygodnie umyć zewnętrzną szybę.
- "Wśród wielu dostępnych na rynku propozycji, warte uwagi są te, których profile zbudowane są z materiałów odpornych na zabrudzenia, wysokie temperatury czy starzenie. Dzięki temu, nawet pod wpływem trudnych warunków pogodowych będą dobrze pełnić swoją rolę i wytrzymają w niezmienionej postaci przez długie lata". – dodaje Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.
Istotnym punktem dla wielu osób jest również kwestia jak największego ograniczenia strat ciepła, a co za tym idzie wybór okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych.
- "Efekt ten uzyskujemy dzięki ciepłemu profilowi zintegrowanemu z odpowiednim pakietem szybowym. Ważną rolę w izolacyjności okna odgrywają dodatkowe uszczelki oraz specjalne kołnierze uszczelniające, najlepiej z możliwością ich dopasowania do rodzaju pokrycia – płaskiego lub falistego". – tłumaczy Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.
Okno oknu nierówne, więc żeby być naprawdę zadowolonym z zastosowanych w naszym domu rozwiązań, warto poświęcić trochę czasu na poznanie ich parametrów i funkcji. Z pewnością kluczowe będą tu takie kwestie jak termoizolacyjność, komfort obsługi czy trwałość materiałów.
źródło i zdjęcia: Dobroplast