Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak uszczelnić drzwi balkonowe?

Prawidłowo uszczelnione drzwi balkonowe w zimne miesiące zapewniają duże oszczędności na ogrzewaniu, w upalne dni obniżają koszt energii elektrycznej zużywanej przez klimatyzator.

Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
DOBROPLAST FABRYKA OKIEN Sp. z o.o. Okna PCV
dobroplast.pl
DOBROPLAST FABRYKA OKIEN Sp. z o.o. Okna PCV
Dane kontaktowe:
86 276 35 00
Stary Laskowiec 4, 18-300 Zambrów
Zobacz firmę w innym dziale: Okna i drzwi balkonowe z PVC

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
  • Jak prawidłowo uszczelnić próg?
  • Jak oszczędzać energię dzięki dobremu uszczelnieniu?

Drzwi balkonowe, ze względu na dużą powierzchnię, potencjalnie mogą stać się źródłem utraty ciepła bądź chłodu oraz przedostawania się do pokoju niepożądanych podmuchów powietrza. Dzieje się tak, gdy drzwi nie zostaną dostatecznie uszczelnione – zarówno w obrębie szyb, jak i samej framugi. Właściwa izolacja wyjścia na balkon jest kwestią nie tylko komfortu zamieszkiwania domowników, ale również oszczędności.

Uszczelnienie drzwi balkonowych – czemu jest tak ważne?

Drzwi balkonowe należą do jednego z największych elementów stolarki okienno – drzwiowej. Jakie ma to znaczenie w praktyce w kwestii uszczelnienia? Jak mówi nasz ekspert Artur Kruszewski:

- "Drzwi balkonowe posiadają o wiele większą powierzchnię, niż standardowe okno. Z tego powodu znacznie wydłuża się linia styku ramy z murem, co wymaga odpowiedniego zamocowania i dokładnego uszczelnienia szczeliny pomiędzy ościeżem a ramą drzwi balkonowych. W tym przypadku zaleca się zastosowanie folii paroizolacyjnej od wewnętrznej strony pomieszczenia oraz paroprzepuszczalnej od strony zewnętrznej, która pozostaje w ciągłym kontakcie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, w tym z dużą wilgocią.

Warto wybierać folie, których posiadają wysoki współczynnik oporu dyfuzyjnego Sd. W przypadku drzwi tarasowych izolacja samą pianką poliuretanową nie zagwarantuje dostatecznego uszczelnienia pomiędzy drzwiami a murem. Równie ważne jest zabezpieczenie szczelin pomiędzy szybami a ramą, jak i pomiędzy ościeżem a framugą. Nawet najdroższe i najnowocześniejsze drzwi balkonowe nie będą zapewniały prawidłowej izolacji termicznej, jeśli nie zostaną szczelnie zamontowane."

Prawidłowe uszczelnienie progu

Nie należy zapominać o bardzo ważnym elemencie, jakim jest próg. Ten fragment zewnętrznej stolarki drzwiowej musi nie tylko odpowiednio izolować wnętrze przed warunkami atmosferycznymi, ale również koniecznym jest, aby był w stanie udźwignąć ciężar osób przechodzących przez próg.

Uszczelnienie w tym miejscu nie może być zbyt twarde i sztywne, ponieważ taka izolacja dość szybko pokruszy się i straci swoje właściwości. Materiał powinien zatem posiadać właściwości zarówno amortyzujące, jak i termoizolacyjne. W przypadku progu nie sprawdzi się połączenie znane z montażu okien, czyli sztywna pianka termoizolacyjna zaaplikowana pod framugę. Aby skutecznie wyeliminować powstawanie mostków termicznych, najlepiej zastosować podwalinę z np. klinarytu, czyli jednego z najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych.

Jak uszczelnić drzwi balkonowe?

Jak wspominaliśmy wcześniej, jedną z najważniejszych kwestii jest uszczelnienie szczeliny pomiędzy drzwiami a murem. Bez tego w miejscu styku mogą powstawać mostki termiczne niwelujące wszelkie energooszczędne właściwości drzwi balkonowych. Szczególną uwagę należy również zwrócić na rodzaj oraz stan uszczelek umiejscowionych pomiędzy ramą a skrzydłem drzwi.

Przy zamkniętych drzwiach balkonowych szczelina na całym obwodzie styku powinna pozostawać równomierna, co zapewni najwyższą szczelność. Stan zamontowania uszczelek decyduje o tym, czy stolarka będzie spełniała swoje zadanie. Jeśli materiał uszczelki będzie nierówno położony, uszkodzony lub zawinięty, w drzwiach powstaną szczeliny, przez które do wnętrza będzie dostawała się wilgoć oraz zimne powietrze, a jednocześnie uciekać będzie powietrze ciepłe.

Najszybszą i najłatwiejszą metodą sprawdzenia jakości uszczelnienia jest próba włożenia pomiędzy skrzydło drzwi a ramę kartki papieru. Jeżeli nie będziecie w stanie wsunąć jej w żadnym miejscu styku, oznaczać to będzie, że izolacja jest szczelna, a drzwi pozostaną w pełni energooszczędne. Jeśli kartka zmieści się pomiędzy skrzydło a ramę, będzie to jasny znak, że w danym miejscu znajduje się nieszczelność, którą zapewne odczujecie szczególnie w porze jesienno-zimowej.

Szczelne drzwi tarasowe, a oszczędność energii

Stworzony przez państwa członkowskie Unii Europejskiej pakiet ustaw klimatycznych oraz będące jego następstwem normy, wyznaczają wysoki standard energetyczny, który przekłada się na coraz lepsze właściwości energooszczędne okien i drzwi. Warunki techniczne 2021 mówią o tym, iż drzwi balkonowe muszą posiadać współczynnik przenikania ciepła U na poziomie maksymalnie 0,9 W/m2K.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, parametry te nie będą miały przełożenia na rzeczywistość, jeśli z powodu niedostatecznego uszczelnienia mostki termiczne będą pojawiały się w miejscach wokół framugi lub w okolicy progu. Profesjonalna izolacja zapewni redukcję zużycia energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczenia, nie pozwoli na przedostawanie się do wnętrza wilgoci, jak również będzie stanowiła skuteczną blokadę akustyczną.

Oszczędzanie energii cieplnej i ograniczenie związanej z nią emisji zanieczyszczeń do atmosfery to dodatkowe, ale bardzo znaczące zalety posiadania dobrze uszczelnionych drzwi balkonowych. Żadna stolarka drzwiowa czy okienna nie będzie energooszczędna, jeśli nie zostanie zamontowana szczelnie i dokładnie. Inwestycja w droższe materiały wykończeniowe w tym przypadku pozwoli zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas potrzebny na wymianę zużytych izolatorów.

źródło i zdjęcia: DOBROPLAST FABRYKA OKIEN Sp. z o.o.