Dzięki temu pracują efektywnie, zapewniając równomierną cyrkulację ciepłego powietrza we wnętrzu. Jeśli z jakichś powodów grzejnik ma być przesunięty na ścianę wewnętrzną, należy tak dobrać jego moc, aby była o 10% większa od projektowanej. Poza tym warto powiesić nad nim wówczas dodatkową osłonę, na przykład półkę, która zapobiegnie brudzeniu ściany przez unoszące się nad radiatorem powietrze.
W miejscu zawieszenia przy ścianie wewnętrznej, wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej, należy przewidzieć dodatkowy stelaż wzmacniający, który utrzyma ciężar urządzenia grzewczego wraz z wodą. Aby nie spowodować utraty mocy cieplnej promienników, instalator podczas ich montażu powinien zachować odpowiednie minimalne odległości od podłogi i spodu parapetu (podane są w instrukcji montażu).
Każdy grzejnik podłączony jest do układu centralnego ogrzewania dwoma rurami: zasilającą, która doprowadza do niego gorącą wodę ze źródła ciepła (kotła, kominka z płaszczem wodnym), i powrotną, odprowadzającą wodę schłodzoną do instalacji. W zależności od typu urządzenia grzewczego i sposobu prowadzenia rur stosuje się podłączenie dolne lub boczne.
Podłączenie dolne: w tym wariancie obie rury podłącza się do króćców znajdujących się w grzejniku, na dole, przy prawej lub lewej krawędzi, wykorzystując specjalne zestawy, które wyposażone są w zawory odcinające. Dzięki temu, na przykład w razie awarii, można zakręcić oba zawory (uniemożliwiając dopływ i odpływ wody), bez konieczności opróżniania wody z instalacji grzewczej. Dla rur, które wychodzą bezpośrednio z podłogi, stosuje się zestaw prosty, natomiast dla rur wychodzących ze ściany pod radiatorem – zestaw kątowy. Pierwsze rozwiązanie jest prostsze w wykonaniu, ale utrudni ułożenie podłogi (w tym miejscu trzeba będzie odpowiednio dociąć panele, klepkę czy terakotę).
Sposób podłączenia urządzeń grzewczych
Wariant I: gotowa instalacja, wyprowadzone przyłącza o określonym rozstawie (np. po poprzednim kaloryferze). Jesteśmy zmuszeni do wyboru grzejnika o takim samym rozstawie przyłączy (nie mylić z szerokością całkowitą!).
Wariant II: możliwość wykonania instalacji od podstaw bądź przeróbka starej (konieczność kucia ścian). W tej sytuacji komfortu w doborze konkretnego modelu nie ogranicza rozstaw przyłączy hydraulicznych.
Wariant III: Najbardziej uniwersalne podłączenie hydrauliczne to 50 mm po osi przyłączy (tak zwane V podłączenie). Polecamy ten wariant ze względu na łatwość montażu i możliwość późniejszej wymiany grzejnika na następny (o innych wymiarach). Bez wątpienia jest to najbardziej estetyczne przyłącze.
Sposób podłączenia urządzeń grzewczych zależy od tego, jak jest prowadzona instalacja – w bruzdach ściennych czy ukryta w podłodze. Duże znaczenie ma również ich rodzaj, niektóre można podłączać tylko z boku, inne zaś i z boku, i od dołu. Najczęściej grzejniki umieszcza się na ścianach zewnętrznych pod oknami, czyli w najchłodniejszych miejscach. Drugim sposobem jest podłączenie dolne, jednakże wymaga ono wycięcia otworów w panelach/płytkach na rury. Ciekawą odmianą podłączenia dolnego jest podłączenie środkowe. W tej wersji króćce znajdują się zawsze w połowie długości grzejnika, niezależnie od jego wymiarów.
Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że instalator nie musi zastanawiać się, gdzie dokładnie wyprowadzić rurę. Za pomocą załączonych kołków i śrub mocujemy konsole (zawiesia) do ściany. Podłączenie boczne. Rurę zasilającą (musi znajdować się u góry grzejnika) oraz powrotną (na dole) prowadzimy w bruzdach ściennych i podłączamy do króćców umieszczonych z boku radiatora. Odwrotne podłączenie spowoduje spadek mocy grzewczej o co najmniej o 30%. Gdy wysokość grzejnika przekracza 2 m albo stosunek jego długości do wysokości wynosi 4:1 lub więcej, wówczas zamiast podłączenia bocznego jednostronnego stosuje się podłączenie krzyżowe, umieszczając rurę zasilającą oraz powrotną po przekątnej urządzenia. Zapewnia to równomierny rozkład temperatury w radiatorze.
Kolejność czynności montażu grzejnika
Wypakowując grzejnik oraz akcesoria z kartonu warto pozostawić folię na czas montażu, to zapewni dodatkową ochronę przed porysowaniem i zabrudzeniem. Następnie, należy upewnić się, że rozstaw podłączeń i elementów mocujących na ścianie jest zgodny z załączonym do urządzenia rysunkiem poglądowym. Przenosimy wymiary z rysunku poglądowego na miejsce montażu na ścianie.
źródło i zdjęcia: Alplast