Na czym polega zjawisko kondensacji pary wodnej?
Aby wodę o temperaturze 100oC zamienić w parę, należy dostarczyć pewną ilość energii cieplnej. Gdy powstała para zetknie się z powierzchnią o niskiej temperaturze, skropli się na tej powierzchni i odda przy tym taką samą energię, która wcześniej była potrzebna, aby nastąpiło odparowanie.
Kondensacja pary wodnej w technice grzewczej
Zasadę kondensacji wykorzystano również w technice grzewczej. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o. W kotłach konwencjonalnych energia ta jest bezpowrotnie tracona, ponieważ ciepła para wodna uchodzi wraz ze spalinami przez komin.
Dzięki odzyskanej dodatkowej energii ciepła skraplania, kotły kondensacyjne mają o wiele wyższą sprawność w stosunku do kotłów konwencjonalnych. Jeśli kotły standardowe mają sprawność ok. 86-92%, to kotły kondensacyjne mogą osiągać sprawność znormalizowaną nawet 109%. Oznacza to oszczędność energii nawet do 25%.
Podstawowe zalety techniki kondensacyjnej
- efektywne wykorzystanie energii zawartej w paliwie - sprawność znormalizowana do 109%
- bezpieczeństwo eksploatacji
- możliwość stosowania różnych przewodów powietrzno-spalinowych
- cicha praca urządzeń
- wysoka trwałość związana przede wszystkim z zastosowaniem wymiennika ze specjalnego stopu aluminiowo-krzemowego z dodatkiem magnezu, odpornego na korozję w kontakcie z kondensatem
- redukcja emisji szkodliwych substancji - znak Błękitnego Anioła
źródło i zdjęcia: JUNKERS