Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dobrać grzejnik?

Grzejnik jest jednym z najważniejszych elementów instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ uczestniczy bezpośrednio w przekazywaniu ciepła do pomieszczenia. Wynika stąd konieczność jego właściwego doboru, zapewniającego utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu które będzie ogrzewał.

Jak dobrać grzejnik?
Purmo Group Poland Systemy wodnego ogrzewania podłogowego PURMO
www.purmo.com
Purmo Group Poland Systemy wodnego ogrzewania podłogowego PURMO
Dane kontaktowe:
22 544 10 00
Ciszewskiego 15, 02-777 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak dobrać grzejnik - poradnik kupującego firmy PURMO

W ofercie Purmo znajduje się wiele typów grzejników, różniących się między sobą przeznaczeniem, konstrukcją, wymiarami, kształtem, czasem kolorem i każdy klient na pewno znajdzie grzejnik najbardziej mu odpowiadający. Dobór grzejnika najbardziej odpowiedniego ze względów wizualnych, zawsze musi odbywać się w oparciu o pewną wielkość, która ze względu na podstawową funkcję grzejnika jest najważniejsza a przy tym nie zawsze dobrze rozumiana. Jest to moc cieplna grzejnika podawana w Watach [W] dla różnych temperatur zasilania i powrotu czynnika grzejnego i temperatury w pomieszczeniu, w którym grzejnik będzie zamontowany.

Grzejnik musi być dobrany tak, aby jego moc cieplna była wyższa lub co najmniej równa zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia (często używa się też określenia straty ciepła pomieszczenia). Wielkość strat ciepła związana jest z właściwościami budynku a także z jego lokalizacją i powinna być obliczona przez projektanta. Obliczenia te załączone są do większości projektów gotowych domów jednorodzinnych, natomiast w projektach indywidualnych często nie występują.

Częstym błędem popełnianym przy doborze grzejników jest określanie ich mocy wskaźnikowo na podstawie powierzchni lub kubatury pomieszczeń. Metoda ta obarczona jest dużym błędem, gdyż wskaźnik zapotrzebowania na ciepło w odniesieniu do powierzchni może wahać się od 40 do nawet 200 W/m² ponieważ zależy od wielu czynników, które trzeba zawsze wziąć pod uwagę. Aby umożliwić właściwy dobór grzejników podajemy poniżej podstawowe czynniki, które musimy znać przy określaniu strat ciepła pomieszczeń a co za tym idzie wielkości grzejników:

  •     Temperatura zewnętrzna. W zależności od lokalizacji budynku na terenie Polski określana jest strefa klimatyczna, dla której przyjmowana jest obliczeniowa zewnętrzna temperatura powietrza. Waha się ona od –16 °C nad morzem do –24 °C w górach. Im niższa obliczeniowa temperatura zewnętrzna, tym straty ciepła dla identycznego budynku będą większe.
  •     Usytuowanie budynku i warunki wietrzności. W budynkach stojących na otwartej przestrzeni i w regionach wietrznych, zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe niż dla takiego samego budynku stojącego w zwartej zabudowie miejskiej lub w terenie osłoniętym drzewami.
  •     Ochrona cieplna pomieszczeń - współczynnik przenikania ciepła ścian, stropu i podłogi. Budynki dobrze zaizolowane o niskim współczynniku przenikania ciepła przez przegrody budowlane potrzebują wyraźnie mniej ciepła do utrzymania temperatury komfortu wewnątrz pomieszczeń.
  •     Typ okien i rodzaj oszklenia. Wysokiej jakości okna o niskich wartościach współczynnika przenikania ciepła, pozwalają na oszczędności w kosztach ogrzewania. Duże przeszklenia zwiększają straty ciepła.
  •     Ilość i usytuowanie, względem stron świata, ścian zewnętrznych w pomieszczeniu. Zyski ciepła od nasłonecznienia wpływają na możliwość doboru mniejszych grzejników.
  •     Temperatura wewnętrzna. Uwarunkowana jest przeznaczeniem pomieszczenia – im wymagana temperatura jest wyższa, tym większy musimy dobrać grzejnik.
  •     Parametry czynnika grzewczego. W większości przypadków moc cieplną podaje się w zależności od parametrów czynnika grzewczego, tzn. temperatury zasilania i powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu na poziomie 75/65/20oC lub 70/55/20oC. Jeśli instalacja pracuje przy innych parametrach, niż te podane w tabelach mocy lub mamy inną niż 20o C temperaturę w pomieszczeniu, musimy skorzystać ze współczynników korygujących, umożliwiających właściwe przeliczenie mocy grzejnika.

Pamiętajmy też o tym, że grzejnik powinno montować się na ścianie zewnętrznej, najlepiej pod oknem. Wtedy zimne powietrze przenikające przez okno podgrzewane jest przez grzejnik i już ogrzane wpływa do pomieszczenia. Dzięki temu uzyskuje się równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Inna lokalizacja grzejnika powoduje konieczność zwiększenia jego wielkości nawet o 20%. Na wydajność cieplną wpływ ma także to, czy grzejnik będzie zabudowany lub osłonięty i w takich przypadkach trzeba dobrać grzejniki odpowiednio większe.

Jak widać sprawa doboru odpowiedniej wielkości grzejnika nie jest tak prosta jak może się niekiedy wydawać. Aby go ułatwić, firma Rettig Heating Sp. z o. o. opracowała specjalny program komputerowy o nazwie Purmo SDG dla uproszczonego (ale nie wskaźnikowego) doboru grzejników marki Purmo w domach jednorodzinnych. Program można pobrać ze strony producenta i po zainstalowaniu w bardzo przyjazny sposób na podstawie wprowadzanych danych w większości opisanych powyżej dobrać właściwe grzejniki.

Jak dobrać grzejnik - poradnik kupującego firmy PURMO Do domów jednorodzinnych proponujemy całą gamę grzejników płytowych, łazienkowych, dekoracyjnych, konwektorowych,elektrycznych czy kanałowych. Należy przy tym zaznaczyć, że w pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza, tj. łazienki, sauny, nie należy stosować grzejników płytowych i dekoracyjnych. Jeżeli instalacja rozprowadzona jest w ścianach budynku można zastosować grzejniki płytowe zasilane z boku.

W przypadku rozprowadzenia instalacji w podłodze można zastosować grzejniki z podejściem od dołu. Wysokość grzejników montowanych pod oknem zależy od odległości parapetu okiennego od podłogi - dolna krawędź grzejnika musi znaleźć się co najmniej 10 cm nad podłogą, górna krawędź co najmniej 10 cm poniżej parapetu.

źródło i zdjęcia: Rettig Heating