Czy można korzystać z sauny w czasie przeziębienia?
U pacjentów już zainfekowanych korzystanie z gorącej sauny z zimnym bodźcem mogłoby spowodować szczególnie ciężki przebieg choroby. Jeżeli objawy grypy już są, należałoby odwiedzić saunę dopiero wtedy, gdy objawy choroby (gorączka, katar) znikną, tak jak i trwające jeszcze jakiś czas kłopotliwe pocenie, z który usuwane są z organizmu występujące jeszcze substancje zakaźne.
Konsekwentnie przestrzeganą zasadą powinno być, że świeża infekcja i kąpiel w saunie nie idą w parze. Aby uniknąć takich chorób potrzebna jest sauna regularnie stosowana, co tydzień, ze swoim gorącym i zimnym bodźcem. Wpływ zapobiegawczy sauny zwykle zanika po około tygodniu.
Korzystny wpływ regularnego korzystania z sauny na zapobieganie chorobom daje się zaobserwować zwłaszcza w czasie epidemii grypy. Zostało to naukowo udowodnione przez dr. Hartmanna /4/ i także potwierdzone w praktyce przez osoby regularnie korzystające z sauny, które w czasie, gdy infekcja była szeroko rozpowszechniona, nie uległy epidemii grypy.
Badania naukowe dotyczące mierzalnych efektów obniżenia ilości przeziębień pod wpływem sauny i jej ogromnych ekonomicznych korzyści są dostępne w kilku krajach Europy Wschodniej.
Ostatnio przeprowadzone badania w Austrii, przynoszące wiele szczegółów dotyczących zwiększenia odporności organizmu pod wpływem sauny i wyjaśniają szereg praktycznych obserwacji.
źródło i zdjęcie: Saunal