Jak przygotować się do montażu sauny?

Podłoga w saunie powinna być wygodna, bezpieczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Zatem dobrze jest zastanowić się jaka podłoga w saunie spełni walory bezpieczeństwa i naszej estetyki.

Jak przygotować się do montażu sauny?
Saunal Sauny fińskie, kabiny ciepła infrared oraz FSB
Dane kontaktowe:
29 717 61 16, 606 58 92 90
Rostki 8 06-220 Szelków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wiele osób używa klapek, ale w założeniu podłoga powinna być przystosowana do możliwości chodzenia boso. Nie powinna być zbyt śliska, kiedy stanie się wilgotna od naszych spoconych stóp. W saunie fińskiej wodę stosuje się tylko do chwilowego podwyższenia temperatury i wilgotności w saunie. Małe ilości wody (20-30 ml) nabiera się z cebrzyka na chochlę i polewa rozgrzane kamienie na piecu. W saunie nie ma innych źródeł wody, wszak jest to sauna "sucha", zatem podłoga może być każdego rodzaju.

Jeśli w pomieszczenie w którym ma stać kabina wyłożone jest parkietem, panelami podłogowymi czy wykładziną nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na niej saunę. Jednak najlepszą powierzchnią jest podłoga wyłożona terakotą lub gresem (może być podgrzewana). Jest łatwa w utrzymaniu czystości, równa i ma w sobie naturalny urok. Ale i tak w każdym przypadku na podłodze w saunie umieszczamy drewniany podest podłogowy. Miły dla stóp i ograniczający kontakt z podłogą pomieszczenia.

Zasilanie elektryczne- piec do sauny

Sauna fińska o kubaturze (szerokość X długość X wysokość) do 4,5 m3 może być zasilana napięciem 230V (zwykłe gniazdko elektryczne). Wyższą kubaturę sauny trzeba zasilić napięciem siłowym 380V.

Zatem sauna o wymiarach zewnętrznych:

  • szerokość: 150 cm
  • głębokość: 140 cm
  • wysokość: 200 cm

będzie miała 4,2 m3 kubatury.

Aby została dobrze ogrzana musi w niej być zainstalowany piec o mocy 4 kW, który można zasilić napięciem 230V (zwykłe gniazdo elektryczne).

Sauna o wymiarach zewnętrznych:

  • szerokość: 200 cm
  • głębokość: 160 cm
  • wysokość: 200 cm

będzie miała 6,4 m3 kubatury. Aby została dobrze ogrzana musi w niej być zainstalowany piec o mocy 6 kW, który należny zasilić napięciem siłowym 380V.

Wentylacja w saunie

Aby sauna fińska spełniała swoją rolę - w pomieszczeniu, gdzie będzie stała kabina powinno być okno albo wentylacja wymuszona lub grawitacyjna. W samej saunie są dwa punkty wentylacyjne. Jeden nawiewowy, a drugi wywiewowy z możliwością regulacji. W przypadku zastosowania w saunie pieca dwu funkcyjnego z wbudowanym parownikiem, sterownik automatycznie włączy osuszanie kabiny po pracy w trybie parowym. Sauna fińska będzie zawsze najsuchszym pomieszczeniem w domu.

źródło i zdjęcia: Saunal