Już sama nazwa sugeruje, że czymś się różnią. Czym?
Sauna fińska
Klasyczna sauna fińska to drewniany,wolnostojący budynek, zbudowany zazwyczaj blisko zbiornika wodnego. Temperatura w niej wynosi około 70-110°C i jest efektem nagrzewania piecem opalanym drewnem, choć teraz często zastępowany jest piecem elektrycznym. Wilgotność rzędu 25-40% otrzymuje się polewając kamienie wodą. Osoby korzystające mogą leżeć na kilku kondygnacjach, oczywiście im wyżej ktoś się znajdzie, tym wyższej temperatury może się spodziewać. Seans trwający 8-12 minut rozgrzewa ciała od wewnątrz. Po cyklu dwóch, trzech powtórzeń grzania ciała i chłodzenia pod zimnym prysznicem lub w zimnej wodzie jeziora, można uznać seans za zakończony. Odpoczynek powinien trwać około 15 minut.
Regularne korzystanie z sauny fińskiej wpływa korzystnie na układ krążenia, trenując go i wzmacniając odporność. Dla miłośników sauny fińskiej najlepszą wiadomością będzie to, że w domu można zamontować małą kabinę sauny fińskiej, gdzie można siedzieć i korzystać z cieplnego daru, oczywiście po wzięciu pod uwagę obostrzeń zdrowotnych. Wymagane jest napięcie 400V, uziemienie i prąd trójfazowy.
Istnieje również rozwiązanie łączące niesamowitą moc sauny tradycyjnej z nowoczesnością, coś, co pozwala większej liczbie osób korzystać z dobroczynnego działania ciepła jest to sauna infrared.
Sauna infrared
Również zbudowana jest z drewna, wszak jest sauną. Różnice jednak pojawiają się już w zakresie temperatur i wilgotności. W saunie tego typu temperatura waha się od 30-50°C i, jak w każdej saunie, zależy od ustawień i preferencji. Natomiast wilgotność mieści się w granicach 5-25%. Ciepło uzyskuje się również inną drogą, niż w tradycyjnej saunie fińskiej. Zamiast pieca wykorzystuje się tutaj promienniki podczerwieni, które produkują bezpieczną, bo bez promieniowania UV, energię podczerwoną. Właśnie dlatego sauny te często nazywane są saunami na podczerwień.
Temperatura powietrza jest drugorzędna, ponieważ promieniowanie penetruje skórę i nagrzewa ją od zewnątrz na głębokość 4 milimetrów. Dzięki takiemu zakresowi temperatur z sauny infrared, w przeciwieństwie do sauny fińskiej, mogą korzystać osoby starsze i z problemami krążeniowymi. Dla nich będzie to świetny sposób na rozgrzanie mięśni i stawów, odprężenie i relaks, czyli swego rodzaju odnowę biologiczną. W saunie infrared rozszerzeniu ulegają kanały limfatyczne. Czas nagrzewania nie powinien być dłuższy niż 20 minut, a czas odpoczynku nie dłuższy niż godzina.
Coraz więcej osób decyduje się na zbudowanie w domu kabiny infrared. Zajmuje ona stosunkowo niewiele miejsca, nie potrzebuje specjalnego pieca, gdyż wystarczy podłączyć ją do zasilania elektrycznego z napięciem 230V, konieczne jest uziemienie dla bezpieczeństwa użytkowania. I można cieszyć się kojącym ciepłem.
Dodatkowo niższa temperatura i wilgotność, niż w saunie fińskiej, poszerza liczbę osób, które mogą z niej korzystać. Mała kabina, oczywiście wykonana z drewna, letni prysznic zamiast jeziorka i w zaciszu domowym można cieszyć się dobrodziejstwami sauny.
źródło i zdjęcia: Saunal