Murowanie klinkieru metodą dwuetapową

Elewacja klinkierowa sprawia, że dom nabiera eleganckiego i szlachetnego wyglądu. Aby jednak fasada budynku mogła stać się ozdobą, należy o nią zadbać już od pierwszego etapu jej powstawania. Eksperci Sopro podpowiadają, jak prawidłowo wykonać murowanie z użyciem cegieł klinkierowych, posługując się metoda dwuetapową.

Murowanie klinkieru metodą dwuetapową
Sopro Polska Zaprawy do fugowania
Dane kontaktowe:
22 335 23 00, 22 335 23 09
Poleczki 23/F 02-822 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Kleje do płytek ceramicznych

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Technologia murowania z całkowitym wypełnieniem spoin zapewnia swobodne spływanie wody po murze i szybkie wysychanie po ustaniu deszczu. Stanowi również zabezpieczenie konstrukcji przed niszczącym wpływem wody z opadów atmosferycznych oraz zmniejsza jej podatność na zanieczyszczenia i powstawanie wykwitów.

Murowanie cegieł metodą dwuetapową, polega na wykonaniu murowania i fugowania w dwóch cyklach roboczych. Najbardziej ekonomiczne i właściwie przy korzystaniu z tej metody jest użycie szarej, bazowej zaprawy z trasem Sopro KMT 408, którą należy wymieszać z odpowiednią ilością wody, zgodnie z opisem na opakowaniu, aż do uzyskania jednolitej, plastycznej konsystencji, nie zapominając o ponownym przemieszaniu po upływie czasu dojrzewania. Mieszanie należy wykonać mechanicznie, np. przy pomocy betoniarki – rekomenduje Tomasz Witczak, doradca techniczny firmy Sopro.

Etap 1: Murowanie

W metodzie dwuetapowej fugowanie cegieł wykonuje się dopiero po zakończeniu murowania. Dlatego podczas wznoszenia muru, niezbędne jest pozostawienie częściowo niewypełnionych spoin, które w późniejszym etapie zostaną wypełnione pigmentowaną zaprawą KMT. Głębokość pozostawionej szczeliny musi być równa co najmniej jej szerokości i nie mniejsza niż 1 cm. Do wyrównania poziomu muru, należy użyć sznurka i poziomicy.

W celu zapewnienia odpowiedniej głębokości szczelin pionowych należy, przy nakładaniu zaprawy na główkę cegły, pozostawić wolną przestrzeń. Po zakończeniu murowania, wymagane jest zabezpieczenie muru przed opadami atmosferycznymi oraz nadmiernym nasłonecznieniem – tłumaczy ekspert Sopro.

Etap 2: Fugowanie

Po minimum tygodniu od zakończenia murowania, można przystąpić do spoinowania, stosując do tego celu zaprawę do klinkieru z trasem Sopro KMT w wybranym kolorze.

Prawidłowo przygotowana zaprawa KMT do spoinowania powinna mieć konsystencję półsuchą, tzw. „wilgotnej ziemi” . Zastosowanie fugówki pozwala otrzymać dobrze wypełnioną i zagęszczoną spoinę. W ten sam sposób należy wypełnić również spoiny pionowe. Do uformowania spoin można także użyć kształtki wykonanej z węża ogrodowego – wyjaśnia Tomasz Witczak.

Na koniec: Czyszczenie i impregnacja

Po około 5-6 godzinach od nałożenia zaprawy Sopro KMT, powierzchnię muru powinna zostać oczyszczona suchą szczotką z twardym włosiem, pędzlem lub szmatką. Drobne pozostałości zaprawy fugowej na cegłach można po kilku dniach oczyścić, stosując preparat Sopro ZEA 703.

Mur można dodatkowo zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami i szkodliwym działaniem deszczu, stosując impregnat do fasad Sopro FAD 712. Jest to produkt gotowy do użycia, który nakłada się pędzlem lub metodą natryskową na całą powierzchnię muru. Nasyca on nieznacznie barwę cegły, a swoją pełną skuteczność osiąga już po 12 godzinach.

Użycie impregnatu jest szczególnie wskazane dla cokołów budynków, murów ogrodzeniowych oraz innych miejsc narażonych na intensywne zabrudzenia. Należy pamiętać, że elewacja pozbawiona impregnacji szybko wchłania wodę wraz z ewentualnymi zabrudzeniami, co z czasem prowadzi do destrukcji muru i utraty estetycznego wyglądu – wyjaśnia ekspert Sopro.

W efekcie prawidłowo przeprowadzonego murowania metodą dwuetapową, uzyskuje się trwałą i estetyczną powierzchnię z klinkieru, odporną na powstawanie wykwitów i działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

źródło i zdjęcia: Sopro