Za jakie funkcje warto dopłacić kupując kocioł gazowy kondensacyjny?

Waldemar Matuszyński Menadżer Produktu De Dietrich Technika Grzewcza radzi: Rosnące ceny nośników energii skłaniają przyszłych właścicieli domów do przemyśleń na temat przyszłej eksploatacji, w szczególnym odniesieniu do kosztów ogrzewania i wytwarzania c.w.u.

Za jakie funkcje warto dopłacić kupując kocioł gazowy kondensacyjny?
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Pompy ciepła Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Funkcje gazowych kotłów kondensacyjnych

Coraz bardziej rozbudowana infrastruktura powoduje, że powszechnie dostępnym nośnikiem jest gaz ziemny. Stąd też wybór podstawowego urządzenia grzewczego wydaje się być oczywisty - gazowy kocioł kondensacyjny. Dalsze rozważania dotyczą rodzaju kotła - wiszącego na ścianie czy stojącego na podłodze, z automatyką pogodową czy termostatem pomieszczenia, z podgrzewaczem pojemnościowym czy bez?

Jak dobrać odpowiedni kocioł?

Idealnym wsparciem dla przyszłego użytkownika jest kontakt z profesjonalnym, dobrze wyszkolonym instalatorem, który zada szereg pytań, aby zorientować się w oczekiwaniach inwestora oraz dobrać właściwe urządzenie. Jeśli budynek jest niewielki, w zabudowie szeregowej z małymi węzłami sanitarnymi, o niewielkim poborze ciepłej wody, idealnym rozwiązaniem wydaje się być typowy naścienny kocioł 2-funkcyjny.

Jeśli węzeł sanitarny będzie wyposażony w armaturę o większym wypływie - np. deszczownica w kabinie - warto rozważyć kocioł naścienny z zabudowanym podgrzewaczem pojemnościowym. Do sterowania zazwyczaj wystarczy modulujący termostat pomieszczenia.

Projekty większych budynków mieszkalnych zwyczajowo wyznaczają powierzchnie na tzw. pomieszczenie techniczne. Rosną również oczekiwania użytkownika w stosunku do funkcjonalności instalacji c.o. i c.w.u.

Najczęściej wybierany jest wówczas kocioł gazowy w formie stojącej na podłodze centrali grzewczej, z wysoce wydajnym podgrzewaczem c.w.u., wyposażonym w pogodową automatykę sterującą wieloma strefami grzewczymi i przygotowaną do budowy systemów multienergetycznych przy udziale systemów solarnych, pomp ciepła itp.

źródło i zdjęcie: De Dietrich Technika Grzewcza