Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy ilość powietrza ma wpływ na prawidłowe spalanie drewna w kominku?

Wojciech Dymnicki Dyrektor Centrum Szkoleniowego JØTUL POLSKA radzi: Proces spalania drewna w kominku można w uproszczeniu podzielić na trzy zasadnicze fazy: suszenie, gazyfikacja i spalanie pozyskanych gazów oraz dopalanie się węgla drzewnego.

Czy ilość powietrza ma wpływ na prawidłowe spalanie drewna w kominku?
Jøtul Polska Piece, wkłady kominkowe
www.jotul.pl
Jøtul Polska Piece, wkłady kominkowe
Dane kontaktowe:
58 340 38 88
Budowlanych 65, 80-298 Gdańsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Suszenie następuje podczas rozpalania kominka lub w czasie ponownej jego inicjacji, gdy dołożone zostanie paliwo. Podczas tego procesu pozbywamy się z drewna wilgoci. Potrzebne do tego ciepło uzyskuje się dzięki podpałce wytwarzającej wysoką temperaturę. Suche i zarazem podgrzane drewno zamienia się w formę gazową i ulega spaleniu. Kontynuacją procesu jest wyżarzanie węgla drzewnego – pozostałości po gazyfikacji biomasy.

Wspomniane powyżej etapy wymagają odpowiedniej dla siebie ilości tlenu zawartego w powietrzu dostarczanym do paleniska. Jego ilość zależy między innymi od wielkości paleniska, przepustowości kanału dymowego a nawet od gatunku spalanego drewna. Obliczenia zapotrzebowania powietrza do spalania i ilości powstałych spalin są podstawą do projektowania kanałów doprowadzających powietrze i odpowiednich kanałów dymowych odprowadzających spaliny.

Za mała ilość powietrza powoduje niedopalenie się cząstek węgla co wiąże się z emisją tlenku węgla, a także przedostawaniem się do spalin niespalonych węglowodorów. Widocznym dla użytkownika i otoczenia efektem jest brudna szyba w kominku i ciemny dym wydobywający się z komina. Z kolei zbyt duża ilość powietrza powoduje wychładzanie komory spalania, ponieważ część powietrza nie bierze udziału w spalaniu, obniżenie sprawności, a także sprzyja powstawaniu szkodliwych tlenków azotu.

Aby zapewnić prawidłowe warunki spalania, współczesne kominki i piece posiadają możliwość precyzyjnej regulacji ilości powietrza doprowadzanego do paleniska. Kominki spełniające obowiązujące normy europejskie powinny posiadać minimum dwa regulatory dopływy powietrza: pierwotnego i wtórnego oraz system dopalania CB. Dym z takiego kominka, przy założeniu ze użytkownik stosuje wyłącznie suche paliwo (poniżej 20% wilgotności) będzie miał jasny kolor i miło pachniał palonym drewnem.

źródło i zdjęcie: JØTUL POLSKA