Obecnie systemy przewodowe kablowe są najczęściej przygotowywane dla budynków administracyjnych gdzie kasetony pozwalają ukryć metry kabli, a znaczna powierzchnia budynku wyklucza możliwość systemu bezprzewodowego radiowego. Często też w takich budynkach przewidziane są specjalne pomieszczenia na sterowniki i miejsca z przekaźnikami.
Rozważając taki system w domu, trzeba więc zawsze wydzielić dodatkową przestrzeń na tego typu urządzenia, a także dobrze przemyśleć co chcemy zautomatyzować i w jaki sposób. Z uwagi na konieczność skomplikowanego programowania systemu kablowego, zawsze wymagana jest obecność fachowca, co powoduje, że mieszkańcy nie mają możliwości samodzielnej zmiany ustawień w trakcie użytkowania.
System przewodowy wymusza położenie okablowania wyłącznie na etapie budowy lub też w trakcie głębokiego remontu. Ponieważ system wymaga zbyt dużej ingerencji w konstrukcję domu, nie daje elastyczności w zakresie późniejszych dalszych zmian, wynikających z użytkowania domu i chęci dostosowania systemu do naszego aktualnego stylu życia - podkreśla Tomasz Koziarek, Product Marketing Manager Somfy Sp. z o. o.
Takie możliwości dostosowywania domu do naszych potrzeb daje system sterowania radiowego. Jest to idealne rozwiązanie do modernizacji i nowego budownictwa. Redukuje ono znacząco wydatki instalacyjne, a rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji. Rozbudowa instalacji sterującej czy zamiana koncepcji sterowania nie wymagają prowadzenia dodatkowych kabli.
Ponadto użytkownik może zmienić ustawienia systemu samodzielnie i w dowolnym momencie. Do wyboru istnieje wiele wariantów pilotów, nadajników ściennych, włącznie z automatyką słoneczno-wiatrową oraz programatorem czasowym.
System sterowania radiowego idealnie sprawdza się w domach i rezydencjach o dość standardowym metrażu. Posiadłość o powierzchni np. 1000 m. kw. może okazać się za duża dla sygnału radiowego i wówczas rekomenduje się systemy kablowe.
Obecne zaawansowane systemy radiowe są odporne na szereg zakłóceń i zapewniają ciągłość komunikacji. To jednak, jak sprawnie urządzenia w tym systemie będą się komunikować między sobą i w efekcie wpływać na ochronę naszego domu, zależy już od konkretnego rodzaju zastosowanej technologii. Zachęcam by dobór odpowiedniego systemu był poprzedzony solidnym rozeznaniem w zakresie zarówno własnych potrzeb, jak i ofert rynkowych, z naciskiem na te, które dają gwarancję przestrzegania wszelkich kryteriów niezawodności i bezpieczeństwa - podsumowuje Tomasz Koziarek.
Warto także przy wyborze technologii, zwrócić uwagę na te, które stosowane są przez znaczące marki na rynku mieszkaniowym, co pozwoli na kompatybilną rozbudowę systemu oraz na podzielenie inwestycji na etapy. Dzięki temu użytkownik będzie mógł swobodnie i we własnym tempie adaptować domowe urządzenia i sukcesywnie uzupełniać wyposażenie o inne elementy zgodne z danym standardem technologii.
źródło i zdjęcia: Somfy