Każdy chce być inteligentny

Rynek automatyki domowej rośnie, a inteligentne, zdalnie sterowane urządzenia domowe coraz odważniej wkraczają w nasze progi. Wpływa na to w znacznym stopniu rozwój technologii, dzięki której możliwości konfigurowania inteligentnych sieci są niemalże nieograniczone.

Każdy chce być inteligentny
Somfy Somfy jest światowym liderem branży automatyki i napędów do bram, rolet, żaluzji, markiz oraz rozwiązań do domów
Dane kontaktowe:
22 509 53 00
Marywilska 34 03-228 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ważnym, choć czasem pomijanym, elementem inteligentnego domu są osłony okienne, rolety, czy nawet żaluzje fasadowe Nie bez znaczenia jest także większa dostępność cenowa takich urządzeń na rynku polskim. Jak zauważają eksperci Somfy, ważne, aby w obliczu tak dużych możliwości, zachować rozsądek i pamiętać, że w inteligentnym domu chodzi nie tylko o komfort i wygodę mieszkańców, ale również o bezpieczeństwo i efektywność energetyczną budynku.

Globalna wartość rynku automatyki budynkowej, w tym również domowej, szacowana jest już obecnie na 35 miliardów dolarów. Jak wynika z raportu ABI Research jego wartość w przeciągu pięciu lat ma wzrosnąć do 43 miliardów dolarów.

Nieustannie trwają prace nad unowocześnianiem rozwiązań, które są elementem inteligentnego domu. Oferta automatyki domowej staje się kompleksową odpowiedzią na potrzeby właścicieli domów poszukujących wyspecjalizowanych, globalnych rozwiązań, jak i osób, które stopniowo chcą poprawiać IQ budynku.

– Na rynku są dostępne coraz bardziej wyspecjalizowane zintegrowane systemy inteligentnej automatyki domowej. Ich główne zalety to większy komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędność energii dla domowników. Coraz szersza oferta urządzeń, czujników oraz modułów adaptujących powoduje, że możliwości konfigurowania inteligentnych sieci stają się niemal nieograniczone. Kilka prosto zaprogramowanych scenariuszy wg własnych pomysłów i rytmu życia, zwiększa komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz oszczędność energii w domu– podkreśla Radosław Borkowski, Territory Sales Manager, Somfy Sp. z o.o.

Internet oraz postęp technologii bezprzewodowych uprościły proces instalacji, zredukowały jej koszty oraz umożliwiły zdalną obsługę domowej sieci. Dzięki temu obecnie możemy sterować domem  już niemalże z każdego miejsca na świecie. Możliwości kontrolowania domu za pomocą smartfonu czy tabletu coraz częściej wzbogacają oferty już nie tylko samych producentów automatyki i inteligentnych systemów, ale również operatorów komórkowych.

– Aktualny stan wiedzy i umiejętności w zakresie tworzenia inteligentnych systemów automatyki pozwalają na niemalże dowolną rozbudowę domowej sieci. Ważne, aby w obliczu tak dużych możliwości, zachować rozsądek i pamiętać, że w inteligentnym domu chodzi nie tylko o komfort i wygodę mieszkańców, ale również bezpieczeństwo i efektywność energetyczną budynku – zauważa Cezary Krupa, Product Marketing Manger, Somfy Sp. z o.o.

Podstawą inteligentnych domów jest nie tylko sterowanie urządzeniami w środku, ale przede wszystkim sterowanie zewnętrzną fasadą domu, zapewniającą jej zaawansowany stopień bezpieczeństwa. Tutaj silną rolę odgrywa automatyzacja wszelkich osłon wyposażonych w szereg czujników.

Ważnym, choć czasem pomijanym, elementem inteligentnego domu są osłony okienne. Rolety, czy nawet żaluzje fasadowe, poza ochroną przed promieniowaniem słonecznym,  zapewniają komfort oraz poprawiają charakterystyki energetyczne budynku o każdej porze roku.

- Obecnie wiele budynków projektuje się z drogimi oknami o wysokich współczynnikach izolacyjnych, jednak prawidłowe projektowanie domów inteligentnych powinno zakładać zmienność parametrów zewnętrznych. Elastyczność systemu pozwala dopasować osłony do  okresów, w których energia słoneczna jest przydatna i potrzebna czyli okres jesienno-zimowy i do takich, w których jej nadmiar jest niepożądany, a więc okres letni. Nadawanie fasadzie cech dynamicznych pozwala zoptymalizować oraz inteligentnie wykorzystać warunki zewnętrzne – mówi Cezary Krupa, Product Marketing Manger, Somfy Sp. z o.o.

Co warto podkreślić dodatkowo, wyspecjalizowane sieci inteligentnej automatyki domowej posiadają funkcję informacji zwrotnej. Dzięki niej użytkownik nie musi osobiście sprawdzać, czy dana komenda została wykonana.

Każdorazowo, system może powiadomić użytkownika w czasie rzeczywistym o uaktywnieniu się danego urządzenia informacją SMS przesyłaną na telefon komórkowy, lub wysyłając e-maila na smartfon. Najnowsze systemy inteligentnego domu, przekazując informację o zdarzeniu, mogą także przesłać link do zdjęcia z kamery internetowej, jeżeli taką zainstalowano.  

Każdy kto buduje lub remontuje własny dom, chociaż przez chwilę marzy, że jego nowe lokum będzie inteligentne. Coraz większa dostępność cenowa wpływa na to, że wśród posiadaczy domów jednorodzinnych obserwuje się stopniowy wzrost zainteresowania inteligentnymi technologiami.

Jeszcze kilka lat temu, wyposażenie domu jednorodzinnego w inteligentną automatykę wymagało dużych nakładów pracy i było dostępne dla wyjątkowo zamożnych inwestorów. Rynek oferował przede wszystkim urządzenia dostosowane do wielkich budynków biurowych oraz hoteli. Minimalne koszty zaadaptowania takiego systemu dla domu jednorodzinnego wymagały inwestycji przynajmniej 50 tys. zł, a często przekraczały kwotę  100 tys. zł.  

– Obecnie udało się opracować i wprowadzić na rynek systemy alternatywne, dostosowane do mieszkań i małych domów jednorodzinnych. Priorytetem przy ich projektowaniu, było wyeliminowanie wszystkich niepraktycznych cech rozległych systemów kablowych.  Rozwój technologii radiowej umożliwił tworzenie bezprzewodowych, inteligentnych systemów, które można zainstalować nawet w mieszkaniu o powierzchni kilkudziesięciu mkw.– podkreśla Radosław Borkowski, Territory Sales Manager, Somfy Sp. z o.o.

źródło i zdjęcie: Somfy