Producenci oferują obecnie szeroki wybór stolarki. Możemy zdecydować się na taką, która będzie spełniała dodatkowe funkcje np. chroniła nasz dom przed ucieczką ciepła czy włamaniem. Nawet najlepsze parametry jednak okażą się bezużyteczne, jeśli zawiodą okucia. Warto zatem poświęcić chwilę by poznać kilka szczegółów na ich temat.
Podstawowym zadaniem okuć jest utrzymywanie szczelności okien oraz zapewnienie funkcji otwierania, uchylania i zamykania. Okucia odpowiadają też za bezpieczeństwo użytkowania stolarki i chronią przed włamaniem. Jednym z ich kluczowych elementów jest klamka, to za jej pomocą bowiem zmieniamy położenie skrzydła.
Dziś najczęściej montuje się w oknach okucia obwiedniowe, czyli takie, które są rozmieszczone na całym obwodzie. Po zamknięciu skrzydła dociskają one skrzydło do ramy w sposób równomierny. Zapewnia to szczelność i zapobiega odkształceniom profilu – tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST.
Od tego jaki rodzaj okuć obwiedniowych wybierzemy zależy jak będą otwierały się nasze okna. Do wyboru mamy rozwieralne, które pozwolą otworzyć okno na oścież i uchylne, pozwalające jedynie na odchylenie skrzydła. Najwygodniejszym rozwiązaniem są jednak okucia rozwieralno-uchylne, łączące dwie funkcje. Okno z odpowiednio dobranymi i wyregulowanymi okuciami będzie otwierało się płynnie i bez kłopotów.
Stolarkę o standardowych rozmiarach możemy zamówić u producenta w wersji jedno, dwu albo trójskrzydłowej. Pozwoli nam to otwierać wszystkie skrzydła jednocześnie lub tylko ich część np. gdy zależy nam by wpuścić do domu świeże powietrze ale chcemy uniknąć przeciągu – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.
W drzwiach balkonowych również stosowane są okucia rozwieralno-uchylne. Otworzenie lub zamknięcie okien o znacznych rozmiarach wymaga jednak dużej siły. Dodatkowo otwarte skrzydło będzie zabierało w salonie cenne miejsce. Dlatego warto rozważyć montaż okien przesuwnych. W ofercie OKNOPLAST znajdziemy dwa typy drzwi tarasowych, które różnią się sposobem otwierania. Wersja uchylno-przesuwna PSK pozwala bez wysiłku uchylić i przesunąć skrzydła o szerokości aż do 1,6 m. W opcji HST natomiast zastosowano technologię podnoszono-przesuwną.
Skrzydła mogą swobodnie się mijać, dzięki temu, że umieszczono je na osobnych prowadnicach. Maksymalna szerokość drzwi HST wynosi 6,5 metra, Konstrukcja HST może być zamontowana w taki sposób że próg dolny będzie na tym samym poziomie co podłoga w salonie. Jeśli chcemy podnieść funkcjonalność drzwi tarasowych możemy zamontować kilka drobnych dodatków, które ułatwią nam ich użytkowanie.
Hamulec skrzydła rozwiernego pozwala zablokować okno w pozycji uchylonej, dzięki czemu będziemy mogli wietrzyć pokój bez obawy, że zatrzaśnie się ono pod wpływem przeciągu. Zatrzask balkonowy umożliwia natomiast zamknięcie drzwi również od zewnątrz. Rozwiązaniem, które zwiększy nasze bezpieczeństwo jest niski próg Win-Step. Wysokość tego elementu wynosi niecałe 2 cm, dlatego nie potkniemy się o niego przy wychodzeniu na taras.
Poza otwieraniem i zamykaniem okien okucia mogą również zapewnić nam ochronę przed włamaniem czy dostęp świeżego powietrza bez odryglowywania skrzydeł.
Kluczowe elementy okuć o podwyższonej odporności na włamanie to zaczepy antywyważeniowe i czopy i.S. W zależności od tego jaką klasę zabezpieczenia mają spełnić zaczepy montowane są w każdym narożniku okna lub po całym obwodzie – wyjaśnia Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.
Skutecznymi sposobami na ochronę przed złodziejami są także klamka z kluczykiem i wkładka antyrozwierceniowa w okuciu. Zabezpieczają one przed rozwierceniem śrub mocujących klamkę oraz trzpienia klamki i przekręceniem klamki z pozycji uchylnej. Pamiętajmy, że aby okucia w realny sposób utrudniły włamywaczom wejście do naszego domu powinny być oznaczone minimum klasą WK1.
Inną dodatkową funkcją, jaką mogą spełniać nowoczesne okucia jest mikrowentylacja. Umożliwia ona rozszczelnienie okna, tak aby do wnętrza dostawał się minimalny strumień świeżego powietrza. Dzięki temu nie wychłodzimy pomieszczenia.
Przy okuciach z opcją mikrowentylacji nie musimy odryglowywać skrzydła, co pozwala na wietrzenie domu bez rezygnacji z bezpieczeństwa. Dzisiejsza technologia pozwalają połączyć funkcjonalność okuć z ich eleganckim wyglądem. Dzięki temu nie musimy już decydować się na masywne mechanizmy, które nie komponują się z kolorem okien.
W ofertach producentów znajdziemy rozwiązania o subtelnym wyglądzie, charakteryzujące się jednocześnie wysoką jakością. OKNOPLAST proponuje swoim klientom okucia z linii dESIGN+. Kształt wszystkich elementów został opracowany we współpracy ze studiem projektowym KISKA, które projektuje m.in. legendarne motocykle KTM oraz elementy dla marki Audi. W zaczepach obwodowych została dodana nowa krawędź co zapewnia łatwiejszą obsługę skrzydeł.
Okucia okienne – co warto o nich wiedzieć? Okucia zyskały też nową, minimalistyczną formę. Rękojeść klamki wydłużono natomiast o 20% w stosunku do poprzednich modeli. Zwiększa to wygodę przy otwieraniu i zamykaniu okna. Na linię dESIGN+ składają się także eleganckie osłonki na zawiasy. Możemy je dopasować do koloru stolarki.
Źródło: OKNOPLAST
Więcej