Jako eksponowany element budynku okna są nieustannie narażone na zmienne warunki atmosferyczne – palące słońce, ulewny deszcz czy silny wiatr. Z tego względu warto wybierać sprawdzone produkty, wykonane z wysokiej jakości PVC spełniającego restrykcyjne standardy. Dzięki temu mamy pewność, że okna w trakcie użytkowania nie będą się odkształcały, a działanie promieni UV nie spowoduje zmiany koloru profilu. Jeśli dodamy do tego prawidłową pielęgnację, okna będą nam niezawodnie służyły przez długie lata – mówi Przemysław Serwin, Menedżer ds. Jakości Usług firmy OKNOPLAST-Kraków
Po pierwsze dbamy o ramy
Konserwacja ram PVC jest prosta i nie wymaga dużych nakładów pracy oraz czasu. W praktyce ogranicza się ona do prawidłowego mycia ram. Z tego względu bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Bezwzględnie należy unikać wszelkich inwazyjnych płynów, szczególnie zawierających środki ścierne lub popularne rozpuszczalniki. Ich użycie mogłoby bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ramy okiennej – zarysowań lub przebarwień. Stosowanie środków myjących, zawierających substancje naruszające powierzchnię może także doprowadzić do zmatowienia ram i powstania mikroporów, a wnikający w nie brud jest nie do usunięcia. Do mycia ramy okiennej najlepiej nadaje się zwykły płyn do mycia naczyń, który skutecznie i łagodnie usuwa zabrudzenia – komentuje Przemysław Serwin z OKNOPLAST-Kraków.
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się okna PVC z okleiną drewnopodobną. Również w tym przypadku ich konserwacja jest prosta. Ponieważ okleina jest wtopiona w profil, trudno ją uszkodzić. Do pielęgnacji tego typu okien warto używać specjalnych płynów do ram okleinowanych, dostępnych w ofercie większości producentów okien – mówi Przemysław Serwin
Po drugie – czysta szyba
Zdecydowana większość z nas prawidłowo myje szyby okienne, stosując w tym celu specjalnie do tego przeznaczone płyny. Potwierdzają to badania społeczeństwa przeprowadzone przez OKNOPLAST-Kraków. Według nich ponad 80% ankietowanych czyści szyby przy użyciu łatwo dostępnych w każdym sklepie środków do mycia szyb. To najprostsza, a zarazem skuteczna i bezpieczna dla szyb metoda.
Oprócz płynu ważny jest także wybór odpowiedniej ściereczki. W tym przypadku unikamy materiałów sztywnych, ze szwami, które mogłyby zarysować powierzchnię szyby. Najlepiej sprawdzi się ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny – komentuje Przemysław Serwin. Według badania OKNOPLAST-Kraków ponad 3% ankietowanych wyciera szybę za pomocą zgniecionej gazety.
W żadnym wypadku nie powinniśmy jednak stosować tej metody. Sztywny papier może rysować powierzchnię, a zamiast umyć szybę najprawdopodobniej rozsmarujemy na niej farbę drukarską – dodaje Serwin.
Po trzecie – dokonujemy przeglądu technicznego okien
Pielęgnację naszych okien ograniczamy zazwyczaj do umycia ram i szyb. Tymczasem, raz do roku, należy koniecznie zadbać o okucia i uszczelki. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy żaden metalowy element konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Jeśli zauważymy, że okno nie domyka się idealnie lub nieco się obniżyło, powinniśmy wezwać fachowca który wyreguluje poziom i docisk ramy przy zawiasach. Jeśli natomiast element okucia uległ uszkodzeniu, należy go wymienić.
Pierwsza regulacja okien powinna odbyć się w krótkim czasie od ich zamontowania, zwłaszcza jeśli są to duże, ciężkie skrzydła. W początkowych miesiącach użytkowania okna mają one bowiem tendencję do opadania, przez co trudniej je otwierać i zamykać. Pierwszym objawem takiego stanu rzeczy może być konieczność użycia większej siły do przekręcenia klamki. Przy okazji regulacji okuć należy także sprawdzić stan umocowania wszelkich wkrętów oraz klamki. Warto również pamiętać, że duże, często otwierane skrzydła wymagają częstszej regulacji - komentuje Przemysław Serwin.
Po sprawdzeniu stanu technicznego okuć, smarujemy wszystkie ruchome części okna za pomocą środków ochronnych, które zabezpieczą je przed korozją i zmniejszą tarcie. W tym celu można użyć wazeliny technicznej, oliwy do maszyn lub smaru na bazie silikonu z dodatkiem teflonu.
Na bezawaryjne działanie okien wpływa również odpowiednia konserwacja uszczelek. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Najlepiej nadają się do tego specjalne preparaty oparte na żywicach silikonowych – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST-Kraków.
O wskazówki odnośnie odpowiedniego użytkowania i konserwacji okien możemy również zapytać sprzedawcę. Brak należytej pielęgnacji powoduje bowiem szybsze niszczenie uszczelek, ścieranie powłok ochronnych okuć i ram, a w rezultacie zmniejszenie trwałości okien i komfortu ich użytkowania.
Więcej