Drugim ważnym aspektem jest odpowiedniej grubości izolacja termiczna dla wszystkich przegród budowlanych w projekcie domu, takich jak dach, okna oraz ściany. Izolacyjność cieplna mierzona jest współczynnikiem przenikania ciepła U, który im niższy dla danych materiałów, tym mniejsze zachodzą na danej przegrodzie straty ciepła.
Ważnym krokiem jest także wybór systemu grzewczego. Decyzja o wyborze pompy ciepła, instalacji solarnej czy też tradycyjnego kotła gazowego, olejowego lub elektrycznego powinna przekładać się na największe oszczędności energii.
Urządzenia te, bowiem pozwalają dowolnie regulować temperaturę wewnątrz budynku, a dzięki odnawialnym źródłom energii nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Nie mniej ważnym elementem w projekcie domu jest prawidłowa ekspozycji bryły budynku względem stron świata. Najkorzystniejsze jest usytuowanie domu na działce frontem i garażem od strony północnej, z kolei salon i taras powinien być od strony południowej.
Aby w pełni wykorzystać naturalne promienie słoneczne najlepiej zaprojektować pokoje dzienne oraz jadalnię także od strony południowej. Pomieszczenia, w których przebywamy rzadziej, czyli np. garderoba czy kotłownia najkorzystniej jest usytuować od strony północnej – mówi Dominik Kosmała z firmy Wolf System. Dobry projekt – dobra inwestycja!
Źródło: Wolf System
Więcej