Przeszklone powierzchnie prezentują się imponująco niezależnie, czy pomieszczenie jest urządzone nowocześnie, czy tradycyjnie. Krajobraz za oknem łączący się z wnętrzem powiększa je i wprowadza do domu niepowtarzalny styl. Część osób przed wstawieniem dużych przeszkleń ma jednak pewne wątpliwości.
Czy zimą straty ciepła nie będą zbyt wysokie? Czy latem pomieszczenia nie będą nadmiernie się nagrzewały? A co jeśli dużą szybę stłucze dziecko? Na wszystko jest jednak sposób. Prezentujemy rozwiązania, dzięki którym okna pokaźnych rozmiarów zapewnią bezpieczeństwo domownikom i nie zrujnują naszego budżetu.
Słonecznie i ciepło przez cały rok
Zamontowanie w domu okien pokaźnych rozmiarów może nasuwać obawy o nadmierne starty ciepła. Duże przeszklenia nie muszą oznaczać wysokich opłat za ogrzewanie. Ważny jest odpowiedni dobór okien, najlepiej by miały one podwyższoną izolacyjność termiczną. Takie parametry zapewnią nam okna energooszczędne, wyposażone w potrójny pakiet szybowy oraz wielokomorowy profil PVC o niskim współczynniku przenikania ciepła – mówi Dariusz Saferna, Szef Badań i Rozwoju, OKNOPLAST.
Na korzystny bilans energetyczny budynku wpływa także odpowiednie rozplanowanie okien. Jeśli duże przeszklenia wstawimy od strony południowej, wpuścimy do wnętrza promienie słoneczne
i w ten sposób ogrzejemy pokój za pomocą bezpłatnej, naturalnej energii.
Okna od tej strony świata nie tylko połączą wnętrze z pięknym ogrodem, czy lasem, ale pozwolą nam też cieszyć się ciepłem i słońcem przez cały rok. Warto ograniczyć ilość i rozmiar okien od północy - ta część domu jest bowiem najmniej nasłoneczniona, straty ciepła przez okna nie będą więc kompensowane poprzez energię słoneczną – mówi Dariusz Saferna z OKNOPLAST.
Wysokie temperatury, za którymi tęsknimy zimą, mogą doskwierać nam w cieplejszych porach roku. Aby ochronić nasze domy przed nadmierną ilością promieni słonecznych, możemy zamontować w oknach żaluzje, markizy, czy rolety. Dostępne na rynku rozwiązania różnią się kolorami, materiałami, z których zostały wykonane oraz komfortem użytkowania – dodaje Dariusz Saferna z OKNOPLAST.
Bezpiecznie
Nasz dom urządzamy tak, aby był bezpieczny szczególnie, gdy w domu są dzieci. Blokujemy wtedy szafki, odgradzamy wyjście na schody, a wszystkie przedmioty, które mogą się łatwo stłuc, stawiamy odpowiednio wyżej. Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z dużych przeszkleń. Takie okna można bowiem wyposażyć w tak zwane szyby bezpieczne: warstwowe lub ze szkła hartowanego.
Szyby warstwowe to takie, w których tafle szkła są ze sobą połączone specjalną folią. Dzięki temu szyba jest bardziej odporna na stłuczenie. Nawet wtedy, kiedy dziecko rzuci w okno ciężką zabawką i szyba pęknie, to jej kawałki pozostaną na folii , ograniczając ryzyko zranienia. Inną możliwością jest montaż szyb ze szkła hartowanego – szyba taka ma także większą wytrzymałość mechaniczną od zwykłej szyby, a przy rozbiciu pęka na drobne kawałki. Kawałki te mają jednak tępe, zaokrąglone krawędzie i nasza pociecha nie skaleczy się – mówi Dariusz Saferna z OKNOPLAST.
Aranżacja wnętrza – duża sztuka
Chociaż najczęściej duże okna montuje się w salonie, to nie musimy się ograniczać tylko do tej części domu. Jeżeli nasz dom otacza piękny ogród czy las, duże przeszklenia sprawdzą się także w sypialni, z której będziemy mogli podziwiać widoki jeszcze przed wstaniem z łóżka. Możemy także rozważyć wstawienie takich przeszkleń do dużej łazienki.
Projektując rozmieszczenie okien w domu, zawsze warto mieć na uwadze, oprócz funkcji pomieszczeń, także ich metraż. Przeszklenia znacznych rozmiarów mogą zamienić nawet niewielki pokój w luksusowy salon. Planując wystrój wnętrz, powinniśmy jednak pamiętać, że przeszklone powierzchnie zabiorą nam przestrzeń do ustawienia sprzętów i mebli – mówi Dariusz Saferna z OKNOPLAST.
Źródło: OKNOPLAST
Więcej