Budowa domu szkieletowego
„Terminem „dom szkieletowy” określane są wszystkie domy oparte na drewnianej konstrukcji nośnej budynku. Dzięki temu można budować je bardzo szybko, czego najlepszym dowodem są krótkie terminy realizacji - dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia budowy.
Z uwagi, że domy szkieletowe budowane są z ekologicznych materiałów, są przyjazne dla swoich mieszkańców i bywają nawet nazywane domami dla alergików”, mówi Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System.
Rodzaje domów szkieletowych
„W zależności od sposobu budowy wśród domów szkieletowych wyróżnia się takie domy jak Kanadyjczyk, dom szwedzki czy dom gotowy. W przypadku tzw. „Kanadyjczyka” cała konstrukcja montowana bezpośrednio, krok po kroku, na placu budowy. Niestety takie rozwiązanie sprawia, że konstrukcja narażona jest na działanie czynników atmosferycznych, co może niekorzystnie odbić się na jej wytrzymałości.
W „domu szwedzkim” część konstrukcji nośnej dostarczana jest w postaci prefabrykatów (ściany z oknami), natomiast elewację wykonuje się już na budowie. „Domy gotowe” – między innymi te dostępne w firmie Wolf System - składa się natomiast niczym klocki, gdyż w najszerszym zakresie budowany jest z prefabrykatów.
Na plac budowy domu szkieletowego dostarczane są gotowe ściany z wmontowanymi oknami i gotową elewacją, dzięki czemu proces konstrukcji jest bardzo szybki. Fakt, że ściany i stropy są prefabrykowane na hali, czyli pod dachem, sprawia, że nie są one poddawane szkodliwemu wpływowi warunków atmosferycznych, a specjalne stoły montażowe gwarantują precyzję wykonania”, wyjaśnia Dominik Kosmała, dyrektor Działu Domów Gotowych firmy Wolf System.
Domy szkieletowe, poza niewątpliwymi zaletami w postaci krótkiego czasu montażu i rozwiązań przyjaznych środowisku, są również bardzo trwałe. Budynki mieszkalne z oferty Wolf System posiadają 30-letni okres gwarancji, jednak ich wytrzymałość szacuje się na około 120 lat. Oznacza to, że w tej technologii możemy postawić dom, który przetrwa pokolenia.
Źródło: GutPR