Czym jest hydrofor i jakie ma zastosowanie?
Hydrofor to instalacja składająca się z pompy, zbiornika ciśnieniowego i manometru, której zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia wody w instalacji. Dzięki temu pompa pracuje wydajniej i dłużej. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych, na działkach oraz w niewielkich zakładach przemysłowych.
Kiedy warto zainstalować hydrofor?
Hydrofor jest niezbędny, gdy:
- Brakuje dostępu do sieci wodociągowej.
- Ciśnienie wody w sieci jest zbyt niskie.
- Chcemy wykorzystywać wodę ze studni lub zbiorników z deszczówką.
- Posiadamy działkę rekreacyjną.
Dlaczego hydrofor należy zabezpieczyć na zimę?
Zamarznięta woda w zbiorniku hydroforu znacznie zwiększa swoją objętość, co może prowadzić do pęknięcia zbiornika lub innych elementów instalacji. Aby uniknąć kosztownych napraw, warto podjąć odpowiednie środki ostrożności przed nadejściem mrozów.
Jak zabezpieczyć hydrofor?
Sposób zabezpieczenia hydroforu zależy od częstotliwości jego użytkowania. Gdy hydrofor używany jest przez cały rok, najlepszym rozwiązaniem jest montaż urządzenia w pomieszczeniu ogrzewanym, np. w piwnicy. Gdy hydrofor używany jest sezonowo należy odłączyć urządzenie od zasilania, spuścić wodę ze zbiornika i przewodów, zdemontować hydrofor i przenieść go do ciepłego pomieszczenia lub ocieplić go na miejscu.
Krok po kroku: zabezpieczenie hydroforu
- Odłączenie od zasilania: Wyłączyć hydrofor z sieci elektrycznej.
- Spuszczenie wody: Opróżnić zbiornik i przewody z wody.
- Izolacja: Jeśli hydrofor pozostaje na miejscu, ocieplić go styropianem lub innym materiałem izolacyjnym.
Dlaczego warto dbać o hydrofor?
Regularna konserwacja i zabezpieczenie przed mrozami to inwestycja w komfort i oszczędność. Hydrofor to urządzenie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zabezpieczenie go przed mrozami jest niezwykle ważne, aby uniknąć kosztownych napraw. Dzięki prostym czynnościom możemy zapewnić sobie bezproblemowe korzystanie z wody przez cały rok.
źródło i zdjęcie: Dambat