Montaż i serwis klimatyzacji - jak unikać najczęstszych błędów?

Montaż klimatyzacji wymaga precyzji i odpowiedniej wiedzy technicznej. Mimo nowoczesnych rozwiązań, błędy w instalacji i serwisie mogą znacząco wpłynąć na wydajność systemu. Dowiedz się, jak unikać najczęstszych pomyłek, aby cieszyć się efektywnym i trwałym chłodzeniem oraz ogrzewaniem. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące właściwej lokalizacji jednostek, odpowiedniej mocy urządzeń oraz regularnego serwisu, które zapewnią optymalną funkcjonalność klimatyzacji.

Montaż i serwis klimatyzacji - jak unikać najczęstszych błędów?
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Odnawialne źródła energii
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Klimatyzacja bez pomyłek

Nowoczesne systemy klimatyzacji zapewniają nie tylko komfort termiczny, ale również odpowiedni poziom wilgotności powietrza.

Jednak nawet najnowocześniejsze urządzenia muszą zostać odpowiednio zamontowane i regularnie konserwowane, aby działały prawidłowo.

Podpowiadamy, jakie są najczęstsze pomyłki popełniane podczas instalacji klimatyzacji oraz jak powinien wyglądać prawidłowy serwis urządzenia.

Potrzebna klimatyzacja czy termomodernizacja?

Nieprawidłowa percepcja roli klimatyzacji jest jednym z głównych błędów, jaki popełniają potencjalni inwestorzy.

Wielu z nich traktuje klimatyzację jako panaceum na wszystkie problemy związane z komfortem termicznym, pomijając inne ważne czynniki, takie jak termoizolacja budynku czy system wentylacji.

Podczas kontaktu z potencjalnym klientem warto więc wspólnie określić, jakie funkcje ma pełnić klimatyzacja w danej inwestycji.

Zdaniem Eksperta

- W niektórych przypadkach lepiej w pierwszej kolejności poprawić termoizolacyjność budynku, która jest jednorazową większą inwestycją, ale w dłuższej perspektywie z pewnością zwróci się i podniesie komfort użytkowania - wyjaśnia Łukasz Olszewski, menedżer ds. szkoleń OZE w BDR Thermea Poland.

Przed montażem klimatyzacji warto też rozważyć ograniczenie i zacienienie otworów okiennych, czyli dopływ energii cieplnej do wnętrza budynku. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolet okiennych.

Uzupełnienie wypowiedzi Eksperta

- Takie zabiegi z pewnością zmniejszą zużycie energii, w tym przypadku zapotrzebowanie na chłód, co w niektórych sytuacjach może znacznie zmniejszyć nakłady inwestycyjne z racji zakupu mniejszej ilości i/lub mniejszych jednostek – dodaje Łukasz Olszewski.

Odpowiednia lokalizacja jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

Dla efektywnego działania klimatyzacji ważne jest także odpowiednie umieszczenie jednostek wewnętrznych i zewnętrznych. Lokalizacja jednostki wewnętrznej powinna być tak dobrana, aby unikać bezpośredniego nawiewu na miejsca, w których przebywają domownicy, ponieważ może prowadzić do ich dyskomfortu.

Najlepiej umieścić ją w pobliżu okien, drzwi i części komunikacyjnych pomieszczeń. Zaleca się, aby jednostka zewnętrzna była umieszczona w miejscu zacienionym, co ma zapobiegać przegrzewaniu się i utrudnieniom w odprowadzaniu ciepła.

Ekspert o warunkach pracy jednostki zewnętrznej klimatyzatora

- Producenci ograniczają temperaturę maksymalną, w której może pracować jednostka zewnętrzna. W przypadku klimatyzatorów De Dietrich jest to wysoka wartość – 52oC. Pamiętajmy, że w przypadku lokalizacji południowych w otoczeniu wielu elementów betonowych lub stalowych i jednoczesnym braku roślinności, może nastąpić przegrzanie i wyłączenie lub odmowa włączenia jednostki przez automatykę sterującą – tłumaczy Łukasz Olszewski.

Ponadto trzeba pamiętać, że wszelkie wnęki pogarszają akustykę wzmacniając generowany przez agregaty dźwięk. Z powodów akustycznych coraz częściej montuje się klimatyzację poza elewacją.

Ekspert o montażu jednostki zewnętrznej klimatyzatora

- Montaż na gruncie, z użyciem prefabrykowanych bloczków oraz stóp antywibracyjnych, zapewnia trwałość posadowienia i zabezpieczenie przed wibracjami szkodliwymi dla urządzenia i drażniących akustycznie mieszkańców, nawet w przypadku dużych jednostek - tłumaczy Łukasz Olszewski.

Dokładna ocena mocy

Niedostateczna lub nadmierna moc klimatyzatora może prowadzić do niesatysfakcjonujących rezultatów.

Dlatego też zaleca się dokonanie obliczeń mocy dla każdego pomieszczenia, w którym ma być wykorzystywane urządzenie. Szacunkowy przelicznik to 1 kW na 10 m².

Właściwy montaż chłodniczy

Montaż chłodniczy wymaga szczególnej uwagi, aby uniknąć problemów związanych z przeciekami czy załamaniem rur miedzianych, co może prowadzić do spadku wydajności całego systemu.

Ekspert o wilgoci w instalacji klimatyzacji

- Zwróćmy szczególną uwagę na odpowiednie usunięcie wilgoci z instalacji oraz sprawdzenie szczelności połączeń pod jednostką wewnętrzną, jak również przy zaworach agregatu zewnętrznego - tłumaczy Łukasz Olszewski, menedżer ds. szkoleń OZE w BDR Thermea Poland.

Prawidłowe odprowadzanie skroplin

Skropliny powstające podczas pracy klimatyzacji muszą być skutecznie odprowadzane na zewnątrz,  np. do kanalizacji. Przy tym konieczne jest zadbanie o jej szczelność, aby nie dopuścić do rozprowadzenia nieprzyjemnych zapachów z rur. Niedostateczna szczelność instalacji może prowadzić nawet do zniszczenia lub zagrzybienia elewacji budynku.

Regularny serwis klimatyzacji

Dbanie o prawidłową lokalizację jednostek, odpowiednią moc urządzenia oraz precyzyjny montaż są istotne dla zapewnienia optymalnego działania systemu klimatyzacyjnego.

Ale to nie wszystko - posiadanie nowoczesnego systemu klimatyzacji wiąże się także z wykonywaniem okresowego przeglądu i serwisu.

Częstotliwość takich przeglądów zależy od wielu czynników, m.in. warunków, w jakich urządzenie pracuje, a także czasu jego użytkowania (sezonowe czy całoroczne). Zwykle odbywa się to raz w roku.

Poza czynnościami typowo serwisowymi, jak kontrola zamocowania, szczelności, sprężarki czy okablowania, niezwykle istotne jest czyszczenie elementów parownika, czyli jednostki wewnętrznej zainstalowanej w pomieszczeniu. 

Mowa tu kolejno o filtrach, kierownicach nawiewu, łopatkach wentylatora i chłodnicy lamelowej, które użytkownik może czyścić samodzielnie. Podobnie jak filtr siatkowy, który można oczyścić za pomocą odkurzacza i pędzelka robiąc to, co 2-3 miesiące.

W przypadku stosowania wkładów węglowych, konieczna jest natomiast ich wymiana w terminie podanym przez producenta (zwykle raz na sezon).

Natomiast czyszczenie skraplacza w jednostce zewnętrznej powinien wykonać serwis podczas rocznego przeglądu. Używa się w tym celu odpowiednich roztworów, które posiadają właściwości grzybo- i bakteriobójcze.

Dezynfekcji podlegają również wszystkie elementy wewnętrzne parownika mające bezpośredni kontakt z powietrzem. Często do tego celu wykorzystywane są również ultradźwięki lub ozon.\

źródło i zdjęcia: BDR Thermea